SYMBIÓZA/festival o tolerancii a rešpekte medzi nami 2023
29 augusta, 2023

V roku 2023 môžeme vďaka podpore z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia zorganizovať aj prvý ročník festivalu SYMBIÓZA, ktorý vznikol ako reakcia organizátorov na aktuálne dianie v spoločnosti, ktorá sa čoraz viac radikalizuje, vymedzuje voči akejkoľvek inakosti, nenávistné prejavy sú v nej používané ako nástroje na dosiahnutie mocenských cieľov. Festival sa bude venovať témam stále prítomnému rasizmu a stále rastúcej homonegativity, súčasťou programu budú literárno-spoločenské diskusie a koncerty hudobníkov a hudobníčok, ktorí sa v týchto oblastiach dlhodobo angažujú.

PROGRAM:

FVCK_KVLT  /koncert/, štvrtok, 14. 9. 2023, 20:30 

Fvck_Kvlt je trapový projekt trnavského punkáča a rapera Denisa Banga, ktorý v súčasnosti hýbe slovenskou DIY scénou už od albumu Zabijem sa! Tesne po vydaní albumu Cigán si získal médiá, fanúšikov a dokonca aj „nefanúšikov“, ktorí nájdu na albume na seba diss. Každý track je iný a svojský. Budeme počuť trap, punk, phonk, rnb, hardstyle, ale aj prvky techna, či metalu. Denis začal na albume pracovať približne v auguste 2022 a za tú dobu sa z neho vykryštalizoval účelovo konceptuálny album. Úrovní na odkrývanie je v ňom mnoho, a ktorá z nich bude pre poslucháča dominantná závisí od toho, na čo sa počas počúvania sústredíte najviac. Hudobná aj textová pestrosť dáva všetkým priestor aj pre vlastné interpretácie. Úplne novú rovinu prinášajú Cigánovi živé vystúpenia, spolu s KVLT CREW členmi, Žakhélesom, VKTRD a s Parisom, ktorí hrajú s Fvck Kvlt live už od začiatku.

Prečo je rasizmus stále viac ako len pojem v slovníku? /diskusia/, piatok, 15. 9. 2023, 18:00

Hosťami a hostkou diskusie s názvom „Prečo je rasizmus stále viac ako len pojem v slovníku?  sú fotografka, dokumentaristka a redaktorka Denisa Havrľová, bývalý novinár, učiteľ a autor knihy „A okraje máš kde?“ Juraj Čokyna, novinár a bloger, spoluautor knihy „Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave nad Bodvou“ Samuel Marec a kultúrny antropológ a romista Alexander Mušinka, moderuje Michal Havran. 

Anita Soul /koncert/, piatok, 15. 9. 2023, 20:30

Anita Soul, absolventka hudobného konzervatória v Bratislave, je jednou z najvýraznejších slovenských speváčok r´n´b a soulu. V minulosti účinkovala v TV programoch Bailando, Hit storočia, tiež v muzikáloch Cigáni idú do neba, Hamlet aj v úspešnej muzikálovej show Thank you Michael Jackson. V roku 2009 vyšiel jej debutový album Anita Soul a v roku 2019 ďalší sólový album s názvom Späť k mojim koreňom. Vydala aj niekoľko singlov v spolupráci so zahraničnými umelcami. Jej najnovšia nahrávka je duet so známym americkým spevákom Doobie Powellom. V súčasnosti dokončuje ďalší sólový album, ktorý vychádza v septembri 2023.

Prečo je homofóbia zneužívaná ako nástroj strašenia ľudí a ako potom možno hovoriť o rovnosti nás všetkých? /diskusia/, sobota, 16. 9. 2023, 18:00  

Hostkami a hosťom diskusie s názvom „Prečo je homofóbia zneužívaná ako nástroj strašenia ľudí a ako potom možno hovoriť o rovnosti nás všetkých?“ sú hudobníčka a blogerka, nekompromisná obhajkyňa diskriminovaných Matia Lenická, vizuálny umelec, režisér, autor komiksovej poviedkovej knihy „Smutná krajina“ Eduard Klena a sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová, moderuje Michal Havran.

B-complex /koncert/, support: Tripologic, sobota, 16. 9. 2023, 20:30

Kráľovná slovenského drum&bassu, ktorá prerazila najmä vďaka hitu Beautiful Lies a projekt je dnes známy na dnb scéne po celom svete. Vďaka svojim skladbám remixom a skúsenostiam z klubov aj veľkých festivalov, je dnes B-complex zabehnutá slovenská značka. V roku 2015 Matia, ktorá za projektom stojí, ohlásila svoj comingout a odvtedy otvorene pomáha propagovať toleranciu a slobodu byť samým sebou, patrí k nekompromisným obhajcom diskriminovaných.