Archív podujatí

Open Mic 9_23
štvrtok 30.11.2023. / 19.30.
Posledný tohtoročný Open Mic!!! …formát, na ktorom môžete predstaviť svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým, no láskavým publikom, pokračuje aj v septembri. Dramaturgicky a moderátorsky už klasicky pod taktovkou Eda Klenu. 
JAMka 4_23
streda 15.11.2023. / 20.00.
Spontánne stretnutia plné radosti pri dobrej hudbe a ešte lepšej spoločnosti v Christianii po letnom oddychu pokračujú aj v novembri! Zastav sa zajamovať si alebo sa len tak nechať unášať rytmami, ktoré na pódiu vykúzlia talentovaní muzikanti.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Slovák behá po Slovensku
pondelok 13.11.2023. / 19.00.
David Slovák ako "Slovák Behá po Slovensku" má za sebou už desiaty rok cestovania po našej republike a znovu tak prináša tipy na tie najzaujímavejšie miesta, ktoré sa u nás dajú navštíviť. Ponadáva na gigantické lavičky, opíše ako dieťa dokáže zmeniť cestovateľský život (SPOILER: nie až tak) a ukáže, že Slovensko nie sú len Tatry, Bojnice a miesta, na ktoré sa chodí len kvôli Instagramovej fotke.Vstup: dobrovoľné, na mieste
Christina Mantis
piatok 3.11.2023. / 20.30.
3. 11. 2023 /piatok/ o 20:30Christina Mantis je mladá slovenská hudobníčka, ktorá sa po pôsobení v kapelách na poste basgitaristky rozhodla ísť sólovou cestou. Jej autorské piesne a texty predstavujú úprimné, miestami až sarkastické výpovede o osobnom živote. Formovaná rock n´ roll-om a punk-om, spoločne s vintage prvkami, bosými nohami či charakteristickým zamatovým sakom prináša na pódium dojem akejsi špinavej elegancie. Momentálne sa venuje nahrávaniu debutového albumu, z ktorého pripravila setlist spoločne so svojou kapelou pre prešovskú Christianiu. 
MYNCRYST, support: Walking Empty Billboard
štvrtok 2.11.2023. / 20.30.
2. 11. 2023 /štvrtok/ o 20:30Je to post-rock, neni to post-rock, spieva sa tam, ale vlastne ani moc nie, kruti sa s gombičkami, robí hluk, štuple recommended, chvíľku sa do štyri nedopočítaš, inokedy sa fajne hypnoticky pokyvkaš. Muzika smutná, muzikanti veselí, výchova východného Slovenska. Ako predkapela vystúpi Walking Empty Billboard.
Archívny chlapec & Kolowrat
piatok 27.10.2023. / 20.30.
27. 10. 2023 /piatok/ o 20:30Archívnemu chlapcovi vyšiel cez leto nový album Bella Macchina, ktorý je výraznou tvorivou otočkou. Album je postavený výlučne na synťákoch, elektronike, experimentuje s autotunom a skúma bariéry v ľudskej komunikácii. Okrem Archívneho chlapca vám spríjemní piatkový večer košické duo Kolowrat so streetfolkovou verziou piesní rokenrolovej zostavy. Výber prestupuje všetkými troma albumami Kolowratu, strieda rýchlosť i nálady a zo všetkých síl sa snaží, aby tých farieb na ňom bolo nakoniec viac ako dve.
Večerná škola filmu 3_23: Niesť oheň – 35 postapokalyptických filmov
pondelok 23.10.2023. / 19.00.
23. 10. 2023 /pondelok/ o 19:00Predstavíme si 35 filmov, ktoré bude spájať neutešená vízia budúcnosti. Počasie, hlad, nedostatok vody, vírusy, samota a mnoho ďalších faktorov bude výrazne sťažovať svetlé vyhliadky jedincov prežívajúcich v spustošenom prostredí či technokratických spoločnostiach. Posledný rok a pol dal svetu mnoho podnetov k úvahám o apokalypse. K nej je ešte pravdepodobne ďaleko, ale k načerpaniu inšpirácie potrebnej k prežitiu Vás pozývame už teraz. Možno sa Vám vďaka týmto filmom podarí vyhnúť dupotu kopýt z Jánovho zjavenia.
ŠTEFAN ŠTEC, support: Ivana Brillová / Alterity minority 2023
sobota 21.10.2023. / 19.30.
Sobota, 21. 10. 2023 o 19:30Štefan Štec je charizmatický spevák ľudových piesní, ktorý dokáže svojím prejavom strhnúť davy. Na konte má dva albumy, za ktoré získal platinové platne. Spieva najmä rusínske, ale aj slovenské a ukrajinské ľudové piesne, ktoré spoločne s jeho kapelou Fajta, núka poslucháčom a divákom v inovatívnych a originálnych úpravách. Tvorbou sa snaží búrať hranice nielen okolitých regiónov a krajín, z ktorých čerpá hudobnú inšpiráciu, ale zároveň medzi ľuďmi. Hudba je pre neho univerzálnych jazykom, ktorý spája. Ivana Brillová je mladá talentovaná speváčka s koreňmi v rusínskej obci Šarišské Jastrabie. V rámci svojej tvorby sa zameriava prevažne na prezentáciu rusínskej ľudovej piesne v sólovom i skupinovom prevedení aj so špeciálnymi úpravami. Do svojho repertoára zahrnula tiež šarišské ľudové a duchovné piesne. Práve v októbri vychádza jej debutový album Katarina. Na koncerte v prešovskej Christianii sa Ivana Brillová predstaví s ľudovými rusínskymi piesňami ĽH Mateja Topoľovského a aj s piesňami v špeciálnej klavírnej úprave. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu kultúry národnostných menšín v rámci projektu Alterity minority 2023.
Dominika Novotná / Alterity minority 2023
piatok 20.10.2023. / 20.30.
20. 10. 2023 /piatok/ o 20:30Dominika Novotná je zakladateľkou Rusínskeho tria, s ktorým sa v prvej sérii relácie Zem spieva dostali až do finále. Práve vydala svoj debutový album Poklony. Dnes sa okrem tradičného folklóru venuje aj jazzovému spracovaniu ľudových rusínskych piesní.Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Peter Štefaňák a Valerij Paďak - o kultúre národnostných menšín /Alterity minority 2023
piatok 20.10.2023. / 18.00.
20. 10. 2023 /piatok/ o 18:00Diskusia na tému prienikov kultúry etník do kultúry majority a vzájomnom ovplyvňovaní sa majority a menšín.moderuje: Peter MedviďPodujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Mila Medvedovska a Daniel Špiner /Alterity minority 2023
štvrtok 19.10.2023. / 20.30.
Štvrtok, 19. 10. 2023 o 20:30Mila Medvedovska je ukrajinská speváčka a učiteľka spevu, ktorá spolu s 10-ročnou dcérou opustila domov v meste Dnipro po ruskej invázii na Ukrajinu v marci 2022. Nevediac kam vlastne ide, našla útočisko v Bratislave na Slovensku. Napriek tomu, že po odchode z domu bola presvedčená, že už nikdy nenájde silu a chuť spievať, osud to chcel inak a nové inšpirácie a príležitosti našla práve u nás. Vďaka šťastným náhodám sa jej veľmi skoro po príchode podarilo nadviazať kontakty s lokálnou komunitou hudobníkov.Stabilne spolupracuje a tvorí so skladateľom a klaviristom Danielom Špinerom. Ich umelecké a tvorivé prepojenie a súzvuk boli zjavné od prvého stretnutia. Okamžite začali tvoriť a aranžovať piesne pre svoj spoločný koncertný program. Ich hudba je inšpirovaná ukrajinskými a slovenskými ľudovými piesňami a aranžmány majú nádych folku, jazzu a šansónu. Milin sýty hlas a Danielova klavírna virtuozita idú priamo pod kožu. Na koncertoch svojou muzikálnosťou a emotívnosťou vytvárajú silné prepojenie s publikom a sála plače, smeje sa a spieva spolu s nimi.Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Ľudmila Šandalová a Valerij Kupka - literatúra menšín /Alterity minority 2023
štvrtok 19.10.2023. / 18.00.
19. 10. 2023 /štvrtok/ o 18:00Diskusia s autormi o ich literárnych dielach, ktoré zachytávajú charakteristiky, špecifiká a reálie jednotlivých menšín a ich vzťah s predstaviteľmi majority. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
vinylové #11
pondelok 16.10.2023. / 19.00.
Pondelok, 16. 10. 2023 o 19:00Prines a pusti si hocijakú platňu. Jeden album alebo dva single. ⚡Nevlastníš gramofón alebo sa chceš pochváliť novou či raritnou platňou? K dispozícii bude jeden gramofón a klubový zvuk k tomu. 💥Sme kolektív vinylových nadšencov, pravidelne stretávajúcich sa pri počúvaní a debatách o hudbe, v útulnom prostredí prešovskej Christianie. 💜① na začiatku večera sa zorganizujeme② platne si budeme púšťať ako v obývačke: celé albumy či single, od začiatku do konca③ môžeš k platni niečo povedať④ bez žánrových obmedzení: nemôže to byť zlé, ak si si to kúpil
Richard Autner
sobota 14.10.2023. / 20.30.
14. 10. 2023 /sobota/ o 20:30Richard Autner sa doteraz primárne venoval herectvu a poznať ho môžete aj z niekoľkých slovenských seriálov a filmov. No teraz ho možete vidieť s debutovým albumom Odpovede koncertovať po všetkých kútoch Slovenska, aj v prešovskej Christianii. Album sa snaží nachádzať odpovede na mnohé otázky ohľadom života, smrti, existencie a vzťahov.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Neha!
štvrtok 12.10.2023. / 20.30.
6-členná vokálna skupina, ktorá spieva viachlasné piesne z celého sveta - z Ukrajiny, Srbska, Bulharska, Španielska, Fínska, ale aj Slovenska v úprave pre 6 hlasov a perkusie. Neha!, to sú však aj aktivistky, ktorých hlavnou ideou je radikálna neha – členky sa snažia žiť podľa svojich ideálov a tieto myšlienky šíriť do sveta aj pomocou piesní a koncertov. Koncert je súčasťou Radikálne nežnej tour, ktorá okrem klubov prebieha aj v rómskych osadách na východe.
Bene a Roland Kánik
piatok 6.10.2023. / 20.30.
Bene a Roland Kánik spolupracujú už takmer 15 rokov, z toho 10 rokov je Roland Kánik aj členom skupiny Modré hory, ktorú tvoria okrem nich ešte reper Lyrik a ich dvorný beatmacher Peko. Po dvanástich rokoch od ich prvého spoločného albumu teraz prichádzajú s novou nahrávkou. Roland Kánik ako autor hudby a Bene ako autor a interpret textov sa v deviatich skladbách túlajú medzi rapovými beatmi, bluesom, jazzom a ambientnými plochami.Zahrajú prierez ich tvorby. Bude Spam poetry, bude Beat či nebeat a aj dáke prekvapenia. Bene a Roland Kánik.Beat či nebeat na tomto koncerte? Beat!Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Rijola
sobota 30.9.2023. / 20.30.
Slovenská kapela Rijola vznikla v roku 2021 v pandemickom období a je ďalším unikátnym príbehom striktného DIY prístupu. Duo v zložení Andrej Velbír a Dávid Motýľ, ktoré dopĺňa externý člen Šimon Brehuv zakladá tvorbu na melancholických syntetizátorových melódiách, v ktorých sa vynímajú najmä chytľavé, slovensky spievané verše.  Päťpesničkové EP je dôsledkom dlhodobej kreatívnej túžby na pozadí hudobných vplyvov ako RY X, Cinematic Orchestra či Moderat. Dvojica začala nahrávať v zime v roku 2022 na chalupe v Konskej na Liptove. Až dozrieme vyšlo začiatkom mája tohto roka, a jeho zvuk sa hýbe kdesi v medziach popu, minimalu a lo-fi. Rijola tiež bola v roku 2022 nominovaná na objav roka v oceneniach Radio_Head Awards Rádia_FM.V najbližšej dobe plánuje kapela v inštrumentálnom zložení vokály, syntetizátor, basa, gitara a bicie vydávať ďalšie klipy, v septembri tiež vyrazí na menšie turné, v rámci ktorého sa 30. 9. zastaví aj u nás v Christianii.
ZREJME - diskusia o domove
streda 27.9.2023. / 18.00.
27. 9. 2023 /streda/ o 18:00 Líšime sa v názoroch, hodnotách aj potrebách, ale všetci sme tu doma.V septembri prinášame do Prešova diskusiu o podobách toho, čo pre nás tvorí domov. Naším cieľom je cez príbehy rozmanitých hostiek a hostí vyvolať v prítomných záujem o podporu demokratických síl v blížiacich sa voľbách a posilniť ľudí v rozhovoroch o dôležitosti aktívnej informovanej voľby.Moderátor: Lukáš KvokačkaHostia: Katka Koščová - hudobníčka, Ivan Pasternák – pedagóg, člen židovskej obce, Apolónia Sejková - OZ MyMamy a Združenie rodičov a priateľov LGBTI ľudí, Dušo Martinčok – komunitný aktivista a spisovateľ
Východisco
piatok 22.9.2023. / 21.00.
22. 9. 2023 /piatok/o 20:00Drahé sestry a bratia, Východisco bude opäť v srdci Prešova! Tanečná spása discom, funkom, smiešnym popom a kolotočarinami! Zahoď svoje starosti, bude to krásna noc. DJs: Pilier, Maroš Jambrich, Spanqmixcloud.com/piliermixcloud.com/maros_jambrichsoundcloud.com/spanqVstupné: 3 € na mieste
Open Mic 7_23
štvrtok 21.9.2023. / 19.30.
21. 9. 2023 /štvrtok/ o 19:30Open Mic, formát, na ktorom môžete predstaviť svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým, no láskavým publikom, pokračuje aj v septembri. Dramaturgicky a moderátorsky už klasicky pod taktovkou Eda Klenu.
JAMka 3_23
streda 20.9.2023. / 20.00.
Spontánne stretnutia plné radosti pri dobrej hudbe a ešte lepšej spoločnosti v Christianii po letnom oddychu pokračujú aj v septembri 2023! Zastav sa zajamovať si alebo sa len tak nechať unášať rytmami, ktoré na pódiu vykúzlia talentovaní muzikanti. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
B-complex, support: tripologic
sobota 16.9.2023. / 20.30.
sobota, 16. 9. 2023, 20:30B-complexKráľovná slovenského drum&bassu, ktorá prerazila najmä vďaka hitu Beautiful Lies a projekt je dnes známy na dnb scéne po celom svete. Vďaka svojim skladbám remixom a skúsenostiam z klubov aj veľkých festivalov, je dnes B-complex zabehnutá slovenská značka. V roku 2015 Matia, ktorá za projektom stojí, ohlásila svoj comingout a odvtedy otvorene pomáha propagovať toleranciu a slobodu byť samým sebou, patrí k nekompromisným obhajcom diskriminovaných. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako súčasť projektu SYMBIÓZA/festival o tolerancii a rešpekte medzi nami.
Prečo je homofóbia zneužívaná ako nástroj strašenia ľudí a ako potom možno hovoriť o rovnosti nás všetkých? /diskusia/
sobota 16.9.2023. / 18.00.
sobota, 16. 9. 2023, 18:00Festival SYMBIÓZA chce upriamiť pozornosť svojich návštevníkov na spoločenské témy, ktoré pod ťarchou dlhodobo narastajúcej polarizácie spoločnosti a zvyšujúcej sa agresie v nej, vnímame ako nesmierne pálčivé. Okrem iného ide najmä o neschopnosť tolerancie, ba priam neznášanlivosť väčšinovej spoločnosti voči menšinám – etnickým, rasovým i sexuálnym, vymedzovanie sa voči všetkému a všetkým. Prostredníctvom festivalu chceme návštevníkom sprostredkovať stretnutie s umením, ktoré na tieto fenomény v spoločnosti reaguje. Nosné témy celého festivalu – nenávisť k Rómom či LGBTI – budú i témami literárno-spoločenských diskusií s autormi, ktoré na tieto témy reagujú a odborníkmi z daných oblastí. V živej diskusii sa pokúsia zodpovedať na otázky, prečo sú dané tendencie také výrazné a ako na ich riešenie. Hostkami a hosťom diskusie s názvom „Prečo je homofóbia zneužívaná ako nástroj strašenia ľudí a ako potom možno hovoriť o rovnosti nás všetkých?“ sú hudobníčka a blogerka, nekompromisná obhajkyňa diskriminovaných Matia Lenická, vizuálny umelec, režisér, autor komiksovej poviedkovej knihy „Smutná krajina“ Eduard Klena a sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová, moderuje Michal Havran.vstup voľnýPodujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako súčasť projektu SYMBIÓZA/festival o tolerancii a rešpekte medzi nami.
Anita Soul
piatok 15.9.2023. / 20.30.
piatok, 15. 9. 2023, 20:30Anita Soul, absolventka hudobného konzervatória v Bratislave, je jednou z najvýraznejších slovenských speváčok r´n´b a soulu. V minulosti účinkovala v TV programoch Bailando, Hit storočia, tiež v muzikáloch Cigáni idú do neba, Hamlet aj v úspešnej muzikálovej show Thank you Michael Jackson.V roku 2009 vyšiel jej debutový album Anita Soul a v roku 2019 ďalší sólový album s názvom Späť k mojim koreňom. Vydala aj niekoľko singlov v spolupráci aj so zahraničnými umelcami. Jej najnovšia nahrávka je duet so známym americkým spevákom Doobie Powellom .V súčasnosti dokončuje ďalší sólový album, ktorý vychádza v septembri 2023. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako súčasť projektu SYMBIÓZA/festival o tolerancii a rešpekte medzi nami.