Archív podujatí

Východisco
piatok 21.6.2024. / 21.00.
Drahé sestry a bratia! Tanec uzdravuje, diskotéka je chrámom pohybu. Poďme spolu zabudnúť na svet pod vplyvom house music, diska a chytľavých kolotočarín.DJs: Spanq, Pilier, Maroš Jambrichsoundcloud.com/spanqmixcloud.com/piliermixcloud.com/maros_jambrichVstupné: 5 €
Open Mic /Otvorená scéna/ 4_24
štvrtok 20.6.2024. / 19.30.
Ani pred prázdninami sme na laických a neprofesionálnych tvorcov hudobných a literárnych obsahov nezabudli, aj v júni je tu pre vás všetkých Open mic! Naozajstné pódium a reflektory namierené len na vás! Tak sa zastav, naše zvedavé, no láskavé publikum čaká aj na teba.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Tamara Kramar
sobota 15.6.2024. / 20.30.
Štúdium kognitívnej neurovedy v anglickom Brightone sa stal inšpiráciou pre vznik debutového EP 'Bachelor of Science', ktorý vyhral kategóriu Objav roka 2022 v ankete Rádiohlavy, pritiahol pozornosť rádia BBC Introducing a mohých médii. Magazín Forbes ju v roku 2023 zaradil do prestížneho rebríčka 30 pod 30. Inšpirovaná Tamara s kapelou prinášajú na pódium dobrú energiu, neo-soulové groovy, úprimné texty a veľkú emóciu. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
havrilla, hudobný hosť: Rijola
štvrtok 6.6.2024. / 20.00.
Dušan Havrilla je muzikant a textár. V minulosti pôsobil ako spevák v kapelách Out of Control a EVS band. V súčasnosti ako folkový pesničkár sa s gitarou pohodlne zmestí do útulnej kaviarne. Po dvojročnom živote v Corku (Írsko) zarezonoval s debutovým albumom Citadela (2022). Minimalistický zvuk skladieb s jemnou elektronikou dopĺňajú praskanie ohňa, ruchy chalupy a jej okolia. Album producentsky zastrešil klavirista Daniel Špiner.havrilla najradšej performuje v kapelovej zostave, s košatými folk-rockovými zvukmi. Najvernejšie o muzikálnosti skupiny vypovedá ep tenzie (2023, Slnko Records), ktoré vzniklo v obsadení – bicie: Matej Borovský / gitara: Radoslav Lakoštík / violončelo a basgitara: Roman Stražanec. Spolu s Beyond Music Studio a textárkou Silviou Kaščákovou sa postarali o ep, ktoré začiatkom budúceho roka prerastie do albumu na LP platni.Kapela v Christianii predstaví najnovšie pesničky a prierez ich doterajšej tvorby. Večer rozvinú priatelia, hudobný hostia a lokál patrioti z kapely Rijola.Rijola: Prenikavý vokál, minimalistické beats, motívy prírody inšpirované vnútorným svetom a plávajúce melódie so zvukovo pestrými synths. Nádych nového rána so silnou nostalgiou za tým, kým sme vďaka minulosti dnes.Vstup 8 eur(študenti 5 eur)
Vinylové #14
sobota 25.5.2024. / 20.00.
Príď aj ty, prines a pusti si hocijakú platňu. Jeden album alebo dva single. Nevlastníš gramofón alebo sa chceš pochváliť novou či raritnou platňou? K dispozícii bude jeden gramofón a klubový zvuk k tomu. Sme kolektív vinylových nadšencov, pravidelne stretávajúcich sa pri počúvaní a debatách o hudbe v útulnom prostredí prešovskej Christianie. ① na začiatku večera sa zorganizujeme② platne si budeme púšťať ako v obývačke: celé albumy či single, od začiatku do konca③ môžeš k platni niečo povedať④ bez žánrových obmedzení: nemôže to byť zlé, ak si si to kúpil
Open Mic /Otvorená scéna/ 3_24
štvrtok 23.5.2024. / 19.30.
Ani v máji sme na laických a neprofesionálnych tvorcov hudobných a literárnych obsahov nezabudli, aj v máji je tu pre vás všetkých Open mic! Naozajstné pódium a reflektory namierené len na vás! Tak sa zastav, naše zvedavé, no láskavé publikum čaká aj na teba. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
PressPassage 1_24: Tomáš Forró
pondelok 20.5.2024. / 19.00.
Pozývame vás na diskusiu s reportérom Tomášom Forróom a uvedenie jeho novej knihy Spev sirén – spolu s ním sa vydáme na monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu.Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií.Jeho nová reportážna kniha Spev sirén je bolestivo úprimnou sondou do sveta za našimi východnými hranicami. Prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukazujú priebeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy - bez servítky, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená.S Tomášom bude diskutovať novinár Michal Frank.Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Ako reportér pôsobil v Poľsku, v Latinskej Amerike aj na ukrajinskom Donbase. Jeho séria reportáží z Latinskej Ameriky získala tri novinárske ceny.Kniha Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá zachytáva dramatické životy aktérov na oboch stranách frontovej línie, vyšla v niekoľkých prekladoch aj dotlačiach a bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Forró vo svojich textoch ukazuje, že osudy zdanlivo periférnych regiónov na druhom konci planéty prinášajú dôležitý odkaz aj nám.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako súčasť projektu christiania 2024 v rámci formátu PressPassage.
Dennyiah
štvrtok 16.5.2024. / 20.30.
Dennyiah je slovenská multižánrová dvojica, ktorá sa vo svojej tvorbe inšpiruje indie-popom, country či filmovou hudbou. Zoskupenie vydalo v roku 2020 svoj debutový album Human Aspect s hitom Kingdom, ktorý bol viac ako pol roka TOP10 hranosti vrámci SR. Už od prvého albumu začali svoju spoluprácu so zahraničnými hviezdami ako Keith Carlock(Toto, John Mayer, Sting), Kevin Scott(Fergie) Adam Baldych či producent Nic Hard(Snarky Puppy, Jacob Collier...) V roku 2023 vydali druhý album Eternal Sunshine, ktorý bol počas ich pôsobenia na Islande nahrávaný práve tam a Španielsku u Michaela Leagua (Snarky Puppy). Album bol nominovaný na Slovenský album roka Ceny Anděl 2023. Na Eternal Sunshine sa opäť objavili zaujímavé spolupráce ako Nathan Schram(Attaqua quartet, Billie Eilish), Martin Valihora, Jan Bogdan, Keith Carlock, Justin Stanton, Marcelo Woloski a ďalší...Dvojica Dennyiah hrá svoje live vystúpenia v súčastnosti najmä v triu s violončelistom Jánom Bogdanom či Martinom Valihorom na bicích. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Waking Vision (USA/SK)
nedeľa 12.5.2024. / 20.00.
Waking Vision založili začiatkom milénia spolužiaci z prestížnej Berklee College of Music v Bostone. Gitarista a skladateľ John Shannon, basgitarista Mitch Cohn a bubeník Martin Valihora zdieľali vášeň pre otvorenú hudbu, zaznievajúcu v nesmiernej intenzite a v spojení s prírodou. Kapela vydala dvojicu triových albumov (The Ancient Bloom a Into High Selva) a k pozoruhodnej a oceňovanej nahrávke Of the Waking Vision (Hevhetia 2006) prizvali hráča na analógových syntetizátoroch Petra Stolzmana. Waking Vision odohrali série koncertov vo viacerých krajinách a získali si množstvo priaznivcov. Aktuálnym členom tria je newyorský kontrabasista Peter Slavov a táto zostava spolu vydala a nahrala svoj štvrtý album Breathing Earth,ktory odpremiérovali na festivale Pohoda v roku 2023.John Shannon – gitaraPeter Slavov – kontrabasMartin Valihora – bicie nástroje
The Putan Club (IT) _ koncert, Daniel Goliaš _výstava
piatok 10.5.2024. / 20.30.
THE PUTAN CLUB _ koncertThe Putan Club nie je punková kapela, no má všetko, čo by ako taká mala mať – avant, techno, ethno, jazz, metal či klasiku... The Putan Club vo svojej tvorbe podporujú myšlienky vzájomnej pomoci a solidarity, trvalo udržateľného rozvoja, životného štýlu berúceho ohľad na zvieratá, idey antiautoritárstva, autonómie, feminizmu a ďalších iniciatív, ktorých cieľom je vytvoriť spravodlivejšiu a slobodnejšiu spoločnosť. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.DANIEL GOLIAŠ _ výstavaDaniel Goliaš, mnohým známy ako Déé X Géé, je neoddeliteľnou súčasťou diy hc/ punk scény. Dokumentuje, fotí, natáča videá a jeho práce môžete poznať z plagátov, obalov dosiek, tričiek atď. Prevádzkuje tiež label Dont Gloat Records, na ktorom vydáva vymazlené nahrávky.
JAMka 2_24
utorok 7.5.2024. / 20.00.
Spontánne stretnutia plné radosti pri dobrej hudbe a ešte lepšej spoločnosti. Zastav sa zajamovať si alebo sa len tak nechať unášať rytmami, ktoré na pódiu vykúzlia talentovaní muzikanti. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Večerná škola filmu 2_24: VHS 90s
pondelok 6.5.2024. / 19.00.
V druhej prednáške budeme spoločne pokračovať v našom spomínaní na kinematografické fenomény videopožičovní. Tento krát nás bude čakať 35 filmov, ktoré definovali 90. roky. Tešíme sa na Vás.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
20 rokov Slovenska v EÚ
pondelok 6.5.2024. / 17.30.
Pozývame vás na diskusiu na tému ,,20 rokov Slovenska v EÚ", ktorá sa bude konať v pondelok 6.5. o 17:30 v priestoroch Christiania Prešov (Hlavná 2923/105, Prešov).V debate sa budeme venovať slovenskému príbehu v EÚ a tiež nastávajúcim voľbám do Európskeho parlamentu. V nich si už 8.6.2024 budeme voliť 15 nových poslancov, ktorí budú ďalej spoluformovať kam EÚ smeruje.Diskutovať s Vami budú: Peter Pollák, poslanec Európskeho parlamentu (koalícia strán Slovensko a Za ľudí/EĽS) Ľubica Karvašová, kandidátka do Európskeho parlamentu (Progresívne Slovensko) Matúš Žac, vysokoškolský pedagóg, Filozofická fakulta, Prešovská univerzita v Prešove zástupca Prešovského samosprávneho kraja (TBA) Diskusiu moderuje Pavol DemešAké hodnoty a priority by ste chceli vidieť zastúpené novými slovenskými poslancami v Európskom parlamente? Aká je Vaša predstava o ďalšom smerovaní Európskej únie?Príďte sa porozprávať o európskych témach, ktoré dnes rezonujú na Slovensku aj priamo v Prešove. Vstup na podujatie je voľný.Diskusiu organizuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v rámci projektu ,,VotEU" podporeného Európskym parlamentom a Nadáciou Konrad-Adenauer-Stiftung Slovensko a tiež v spolupráci s Europe Direct Prešov. Mediálnym partnerom projektu je denník SME.
Úzka krajina
sobota 4.5.2024. / 20.30.
Vydávame svoj v poradí už tretí album, s názvom Elektromagnetický Život"! Príďte to s nami osláviť na našu "release party". Tešíme sa na Vás!
Sexoška LIVE!
štvrtok 2.5.2024. / 18.00.
Prešov, vraciame sa! Po dlhšej odlmke sa Sexoška opäť vydáva na cesty a 2.5. zaparkujeme v malebnom podniku Christiania. Tešíme sa na vás od 18:00.
Lash & Grey
štvrtok 25.4.2024. / 20.30.
Za posledné dva roky Lash&Grey koncertovali na svetoznámych pódiách ako je Carnegie Hall v New Yorku aj svetových festivaloch. Kristína sa ako jediná Európanka dostala do finále TOP 5 spevákov z celého sveta najprestížnejšej jazzovej vokálnej súťaže Sarah Vaughan Jazz Vocal Competition v New Jersey 2022. Dvojica má na svojom konte tiež viaceré domáce ocenenia (Anděl za najlepší slovenský album, Radio_Head Award za najlepší debut či skladbu roka. V minulom roku dvojica odohrala koncerty v 11 krajinách a teraz sa opäť, už po tretíkrát predstavia v Christianii.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Chrliči slov 2_24: Ivan Medeši
streda 24.4.2024. / 19.00.
Príslušník najmenšej z oficiálnych národnostných menšín Vojvodiny (Srbská republika), Rusnákov, spätých národným menom s Rusínmi a materinským jazykom s východnými Slovákmi Ivan Medeši píše v dolnozemskej rusínčine („bačvaňsko-ruska bešeda“), ktorá je z jazykového hľadiska kodifikovanou východnou slovenčinou. Laureát ceny Anasoft Litera 2019 bude druhým hosťom Mila Janáča. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Open Mic /Otvorená scéna/ 2_24
štvrtok 18.4.2024. / 19.30.
Zastav sa aj v apríli prezentovať svoju pôvodnú tvorbu - hraj, recituj či spievaj - na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým, no láskavým publikom. Tvor, ukáž to, zlepšuj sa a sieťuj, o tom všetkom je náš obľúbený formát Otvorených scén... Dramaturgicky a moderátorsky pod taktovkou Eda Klenu. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
H3O: Feledi/Slávka/Zajaček
sobota 13.4.2024. / 20.30.
Novovzniknuté organ trio chce pomocou tvorby prinášať svoj svieži pohľad na fúziu jazzu, bluesu či funku smerujúcu k experimentálnej zvukovej slobode. Tibor Feledi - hammondMarián Slávka - bicie Peter Zajaček - gitara Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Vinylové #13
sobota 6.4.2024. / 20.00.
💿 Prines a pusti si hocijakú platňu. Jeden album alebo dva single. 👉 Swap vinylových platní? Ak vlastníš platňu, ktorú až tak nepotrebuješ, dones ju a vymeň za inú. 🤩💥 Sme kolektív vinylových nadšencov, pravidelne stretávajúcich sa pri počúvaní a debatách o hudbe, v útulnom prostredí prešovskej Christianie. 💜① na začiatku večera sa zorganizujeme② platne si budeme púšťať ako v obývačke: celé albumy či single, od začiatku do konca③ môžeš k platni niečo povedať④ bez žánrových obmedzení: nemôže to byť zlé, ak si si to kúpil
Modré hory akustik
sobota 30.3.2024. / 20.30.
Modré hory mali na Pohode 2019 premiéru s kapelou a teraz prichádzajú predstaviť svoj program.Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep (basa) a Ľuboš "Ežo" Ambrozai (bicie) si hranie v tejto zostave natoľko obľúbili, že sa rozhodli to nenechať iba na jeden koncert, nahrali aj spoločný album "Akustik" a sme veľmi radi, že si v tejto zostave zahrajú aj u nás.Modré hory majú na konte 5 albumov, 2 mixtejpy, jedno EPčko a jednu knihu textov. Vraj rap pre starších, vravia niektorí, no týmto chlapcom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú.Príďte si vypočuť čudneslávne Modré hory v akustickom prevedení.Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
MUCHA
piatok 29.3.2024. / 20.30.
29.3., na Velký páteček, nám do klubu po letech vletí Mucha. Drzaňa drzá ofrklá, nic jí není sväté. Mucha přiletí z Brna s partou hudebních bláznů otráviť nám tento krásny svátečný čas svými prostoduchými písněmi inšpirovanými životem moravské slaboduché ženy-matky-exhibicionistky. Hanba ji a celému exotickému telesu!Kapela Mucha slaví 10 let na české scéně mezinárodním turné na Slovensku. Přijďte se poveselit!Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Chrliči slov 1_24: Richard Pupala
streda 27.3.2024. / 19.00.
Chrliči slov 1_24: Richard Pupala | streda 27.3. o 19:00 | ChristianiaPrvým hosťom resuscitovaného formátu večerov nielen o literatúre s Milom Janáčom bude Richard Pupala. Vyštudoval scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, pracuje pre produkčné spoločnosti a televízie. Zvíťazil v súťaži Poviedka 2007, knižne debutoval v roku 2014 zierkou krátkych poviedok Návštevy, v roku 2017 mu vyšla zbierka poviedok Čierny zošit.Podujatie realizované ako súčasť projektu christiania 2024, ktoré podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Večerná škola filmu 1_24: VHS 80’s
pondelok 25.3.2024. / 19.00.
Večerná škola filmu 1_24: VHS 80’s | pondelok 25. marca o 19:00 | ChristianiaV prvej prednáške roku 2024 si nostalgicky zaspomíname na 35 klenotov domácich videoték a stálic vysielacieho programu televízií. Nebude chýbať dabing, ktorý nám pomôže oprášiť spomienky!Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.