SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2017
17 septembra, 2017

V roku 2017 môžeme pre vás realizovať aj multižánrový festival Spievajúci básnici. Za možnosť jeho realizácie vďačíme podpore z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia.

PROGRAM:

KIESLOWSKI

15. 9. 2017 /PIATOK/ O 20:30

‘Urban folk’, ako svoju tvorbu Marie Kieslowski a David Pomahač nazývajú, úplne vystihuje ich priamočiary spôsob,ako spievať o vzťahu medzi dvoma ľuďmi.Kieslowski vytŕčajú z pesničkárskeho lo-fi undergroundu, a to rozhodne nielen vďaka producentovi, ktorým sa stal na albume Mezi lopatky Jan P. Muchow. Strhujúca dynamika, originálne aranžmány, citlivé beaty, vtip, silné texty a výborný zvuk iba dokazujú, že Kieslowski je duo, ktoré si rozumie.Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59a5cbc4016c1613e0942…,

na mieste: 6€.

„PÍSAŤ VIE, ALE VIE AJ ČÍTAŤ?” — RASŤO RUSNÁK

23. 9. 2017 /SOBOTA/ O 19:00

Vysokoškolský pedagóg, archeológ, ale najmä autor intímnych, priamočiarych, nepokojných textov kapely Kolowrat, nástojčivých v kriku i šepote. Písať vie, ale vie aj čítať? Rasťo Rusnák.

ARCHÍVNY CHLAPEC BAND, SUPPORT: KOLOWRAT UNPLUGGED

23. 9. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Čo sa stane, ak zavriete do jednej miestnosti polovicu kapely Zlokot a Archívneho chlapca? Ak pridáte ako hlavné ingrediencie elektrické gitary, syntetizátor, pulzujúcu rytmiku, štipku folku a skvelé texty? Vznikne amalgán, v ktorom sa miesi to najlepšie z dvoch na prvý pohľad protichodných hudobných svetov. Archívny chlapec a jeho band v zložení Erik “Losos” Horák – gitara Stanka Apfelová – basgitara, vokály, Tomáš Madleňák – bicie pokrstia na svojom koncerte v Christianii druhé CD s názvom Tranzit, role krstného otca sa ujal Rasťo Rusnák z košickej kapely Kolowrat. Tí budú na párty aj hosťovať unplugged.Predpredaj: 3€, https://tootoot.fm/sk/events/59a07d79016c16096021e… ,na mieste: 5€.

BARBORA ŠVIDRAŇOVÁ – BASIE FRANK BAND

6. 10. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Barbora Švidraňová a jej kapela Basie Frank Band je multižánrový autorský projekt, ovplyvnený hudobnými štýlmi ako pop-jazz, funk, soul, jazz-rock, rhythm’n’blues a mnohé iné. Tento nový slovenský fusion prinášajú súrodenci Barbora Švidraňová – ako hlavná textárka, a Šimon Švidraň – ako hlavný hudobný aranžér. Chcú vrátiť na pódiá živú muziku, živé nástroje a neboja sa progresivity. Album Fenix, ktorému je celé turné venované vznikal 3 roky a podieľalo sa na ňom 22 muzikantov. Celá kapela, ktorej členmi sú gitarista Šimon Švidraň, basgitarista Adrián Simonides, klávesák Lukáš Cintula a bubeník Matej Richtarčík funguje rovnocenne a podieľa sa spolu na autorskej tvorbe. Barbora sa snaží svojím speváckym umením povstať z popola seriálových mŕch a skrz vlastnú hudbu ukázať svetu svoju skutočnú tvár.Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/sk/events/59c262493521d212307cd…na mieste: 8€.

LIMBOSKI

7. 10. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Autor neobyčajných balád, ktoré na koncertoch publikum odspieva od slova do slova. Dravé koncertné zviera. Prirovnávaný k Nickovi Caveovi a Tomovi Waitsovi. Spevák obdarený výnimočnou charizmou. Skupina výborných muzikálnych osobností tvoriaca hromovú zmes bujnej rockandrollovej energie a drsnej poézie.Vstup: 4€, predaj na mieste.„

PÍSAŤ VIE, ALE VIE AJ ČÍTAŤ?” — JIŘÍ IMLAUF

13. 10. 2017 /PIATOK/ O 19:00

Jirka má charizmu a talent – hrá na gitare, spieva, píše, dlhé roky je frontmanom kapely Houpací koně. Čítať bude zo svojej knihy “Ústi hlavne”, stlpčeky z časopisu Full Moon a novšie veci z blogu. So sebou bude mať gitaru, takže aj zahrá. Sám, akusticky… a pohladí dušu zdravú, nemocnú, vyhorenú, skľúčenú… akúkoľvek.

HOUPACÍ KONĚ

13. 10. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Drôty, rúry, výmenníky, teplárne, búdy a kôlne rovnako ako skalné veže, divoké strže, borovice v piesku, lúky vysoko v kopcoch. Paneláky a zasadačky vedľa baroka a renesancie. Škaredosť a krása. Na bare vedľa seba ten najlepší a najhorší koktejl, čo dokáže Stredná Európa namiešať. Démoni tu hrajú karty s anjelmi v Dolnom mlyne a pyšná princezná tam prichádza o pyšnosť.A Ústie nad Labem, hlavné mesto schizofrenie. Baroko podnikateľské i vrcholné. John a jeho proti Paul.

Odtiaľ sme. Hráme už roky, ako dlho nie je podstatné, hráme rokenrol alebo pop, ako tomu hovoriť nie je podstané. S českými textami, to podstatné je. Vyrástli sme na Dinosaur Jr., Brontosauroch, Pixies, Janotovi, Sonic Youth, Neckářovi, The Cure, Zelenáčoch, Beatles I Priessnitz. Nahráli sme niekoľko dosiek, práve nám vychádza siedma radová s názvom Kde jste mý přátelé dneska v noci. Šnúra po benzínkach. Košele a cigarety. Komu vášeň v srdci hára, tomu nie je pomoci. A k južnej strane týchto hôr bež priamo na sever.Houpací koně sú Jirka, Honza, Pavel, Martin a Petr.Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59cf797e234aa90ba4747… alebo v Christianii,na mieste: 5€.

SHILPA RAY (USA) /FESTIVAL SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2017/

19. 10. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30Trhala lístky v klube Pianos na Lower East Side, potom predskakovala koncerty Nicka Cavea. Newyorská diva indického pôvodu predstaví Slovensku svoj najnovší album Door Girl.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Spievajúci básnici 2017.Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/my-events?tab=0 alebo v Christianii,na mieste: 6€.

CHARLES BUKOWSKI: DEKA (MONODRÁMA) /FESTIVAL SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2017/

21. 10. 2017 /SOBOTA/ O 19:00

Po monodráme poviedky Deka od divadelného súboru Katalpa z Hnúšte sa uskutoční prednáška o diele Charlesa Bukowskeho a beatnikoch.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN #6: IVAN ŠTRPKA /FESTIVAL SPIEVAJÚCI BÁSNICI/

25. 10. 2017 /STREDA/ O 18:00

Básnik, textár, esejista, prozaik a prekladateľ, jeden z Osamelých bežcov.

Ivan Štrpka, sa narodil v roku 1944 v Hlohovci, vyštudoval slovenčinu a španielčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia aj po jeho skončení pracoval ako redaktor vo viacerých literárnych časopisoch a v Československej televízii v Bratislave. Bol šéfredaktorom časopisu Mladé rozlety, neskôr zástupcom šéfredaktora Literárneho týždenníka a šéfredaktorom Kultúrneho života. Do roku 2010 pôsobil ako šéfredaktor časopisu Romboid.

Po viacročnom časopiseckom publikovaní básní v zborníku Dúfam, že nevyrušujem, Eva samostatne knižne debutoval zbierkou básní Krátke detstvo kopijníkov (1969), ktorú kritika vnímala ako polemiku s normou spoločenskej i básnickej situácie. Kritický básnický postoj je zreteľný aj v knihe Tristan tára z roku 1971.

Ivan Štrpka veľmi ovplyvnil vývoj slovenskej hudobnej scény, ako textár dlhodobo spolupracoval na hudobných projektoch Deža Ursínyho. Tieto texty vydal knižne pod názvom jedného z ich najlepších spoločných projektov Modrý vrch (1988) a obsahujú textovú časť platní Pevnina detstva (1978), Nové mapy ticha (1979), Modrý vrch (1981), 4/4 (1983), Bez počasia (1984), Zelená (1986), Na ceste domov (1987). Textársky sa Ivan Štrpka zúčastnil aj na ďalších projektoch s Dežom Ursínym: Momentky (1990), Do tla (1991), Ten istý tanec (1992), Príbeh (1994) s autobiografickými motívmi.

Tvorbu Ivana Štrpku ohodnotili Cenou Ivana Krasku za debut (1969), Cenou asociácie spisovateľských organizácií Slovenska (1995), Cenou Dominika Tatarku (1997), Cenou Tatra banky za umenie (2003) a Cenou Jána Ondruša (2004).Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektov Christiania 2017 a Spievajúci básnici 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

PSÍ VOJÁCI — VERNISÁŽ FOTOGRAFIÍ A FILM TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY /FESTIVAL SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2017/

2. 11. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Večer venovaný českému skladateľovi, textárovi, klaviristovi, spevákovi a lídrovi skupiny Psí vojáci – Filipovi Topolovi.V júni 2013 sa uzavrela dráha hudobné skupiny Psí vojaci. Filip Topol zomrel. Pohreb a následný koncert Zbohom a reťaz navštívili tisíce ľudí. Hudobné publikum, rovnako ako generačný súputníci Psích vojakov, umelci, ľudia okolo skupiny, ale aj hudobní fanúšikovia si uvedomili, že to nie je len koniec Psích vojakov, ale že sa ukončila celá jedna hudobná kapitola. Jadro výstavy nazvanej Spomienka na Filipa Topola tvoria čiernobiele fotografie od Karla Šustera. Tie mapujú skupinu Psí vojáci počas celej jej histórie. Dominujú koncertné fotografie, ale aj oficiálne fotografie kapely a rôzne momentky.Celovečerný dokumentárny film Takovej barevnej vocas letící komety rozpráva o Filipovi Topolovi, kladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojaci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Snímka odkrýva, ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale aj jeho závažná choroba. Celým filmom prestupujú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov, a jeho poviedky, doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súputníkov a priateľov. V neposlednom rade obsahuje záznamy rozhovorov s hlavným protagonistom v unikátnych archívoch, z ktorých mnohé ešte neboli publikované.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Spievajúci básnici 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

ORANŻADA /PL/, SUPPORT: DETOX OF A PONY (FESTIVAL SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2017)

24. 11. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Z dlhých, často improvizovaných vokálnych kompozícii prešli k pomerne definovaným, nereflexívnym piesňam. Základ, ktorý bol pre kapelu Oranžada charakteristický už od jej vzniku v roku 2002 však stále ostáva. Psychedélia.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Spievajúci básnici 2017 a mesto Prešov v rámci projektu Alternatíva 770.