SPIEVAJÚCI BÁSNICI 2016
17 septembra, 2016

OZ RUTENICART ORGANIZUJE V MESIACOCH SEPTEMBER, OKTÓBER A NOVEMBER 2016 UŽ PIATY ROČNÍK MULTIŽÁNROVÉHO FESTIVALU SPIEVAJÚCI BÁSNICI (WWW.CHRISTIANIA.EU.SK/PROJEKTY/SPIEVAJUCI-BASNICI). CIEĽOM TOHTO FESTIVALU JE PREDSTAVIŤ ŠIROKEJ VEREJNOSTI UMELCOV — HUDOBNÍKOV, V KTORÝCH TVORBE ZOHRÁVA SLOVO, TEXT MINIMÁLNE ROVNAKÚ MIERU DÔLEŽITOSTI AKO OSTATNÉ PRVKY. PRÁVE TEXT BÝVA PRE NICH ČASTO TÝM NAJPODSTATNEJŠÍM. FESTIVAL ZAČÍNA V PIATOK 23. 9. 2016 KONCERTOM DVOJICE ROBERT POSPÍŠ — MARTIN SILLAY. ICH NAJNOVŠÍ ALBUM BALADY JE ORIGINÁLNOU POCTOU TRADIČNÝM ĽUDOVÝM PIESŇAM Z RÔZNYCH KÚTOV SLOVENSKA. DVOJICU ZAUJÍMALI PIESNE NESÚCE SILNÝ, HODNOTNÝ PRÍBEH. TEN POTOM PREPÍSALI IM VLASTNÝM RUKOPISOM, SPOLU S MELANCHOLICKOU, AŽ MYSTICKOU ATMOSFÉROU SA AK ALBUM BALADY STAL JEDINEČNÝM SVOJHO DRUHU. SPIEVAJÚCICH BÁSNIKOV UKONČÍ 25. 11. 2016 KONCERT MLADÉHO SLOVENSKÉHO OBJAVU — SISA FEHÉR ZAHRÁ SPOLU S KAPELOU FERERO ROCHER PIESNE Z DEBUTOVÉHO ALBUMU CIRRUS. OKREM SPOMÍNANÝCH SA PREŠOVČANIA MÔŽU TEŠIŤ NA ZNOVUZRODENIE BRATISLAVSKEJ LEGENDY TORNÁDO LUE V PÔVODNOM OBSADENÍ AJ S BUBENÍKOM, HUDOBNÝCH MÁGOV LONGITAL S NOVÝM ALBUMOM DIVOKO ČI FOLK-PUNKOVÚ HAŇBU, KTOREJ TEXTY VYCHÁDZAJÚ Z TVORBY POĽSKÝCH MEDZIVOJNOVÝCH BÁSNIKOV. PIESNE Z DOTERAZ NEREALIZOVANÉHO MUZIKÁLU PETER A LUCIA AUTORSKEJ DVOJICE DEŽO URSÍNY — JÁN ŠTRASSER PREDSTAVÍ PREŠOVSKÉMU PUBLIKU HVIEZDNE KOMBO DOROTA NVOTOVÁ, TALENT TRANSPORT A DEŽOV SYN JAKUB, SVOJ NAJNOVŠÍ, NA SLNKO RECORDS VYDANÝ ALBUM S NÁZVOM JAZYK DUŠÍ UVEDIE DO ŽIVOTA NANY HUDÁK A SHZ.

PROGRAM

BALADY TOUR — ROBERT POSPIŠ & MARTIN SILLAY

23. 9. 2016 /PIATOK/ O 20:00

Originálna pocta tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska, texty s príbehmi a jedinečnou zvukovou atmosférou, naaranžované typickým rukopisom dvojice, to sú Balady, nový album aj tour dua Pospiš & Sillay. Vstup: 4€ predpredaj/ 5€ na mieste

TORNÁDO LUE

30. 9. 2016 /PIATOK/ O 20:30

S textami ako zhudobnenou poéziou so špecifickou atmosférou, vo svojej nástojčivosti oholené úplne na kosť. Zostava so zakladajúcimi členmi a opäť i bubeníkom, septembrový program Christianie uzatvára hudobný démon Tornádo Lue. Vstup: 5€ na mieste

„PÍSAŤ VIE, ALE VIE AJ ČÍTAŤ?” — MARTIN GEIŠBERG ČÍTA MARTINA GEIŠBERGA

13. 10. 2016 /ŠTVRTOK/ O 17:00

Súčasťou festivalu Spievajúci básnici 2016 je aj séria čítačiek, na ktorej sa autori, známejší svojou hudobnou tvorbou predstavia širokej verejnosti ako literáti. Martin Geišberg prečíta niekoľko úryvkov z knihy Korene. Tento poetický recitál vydal spolu so svojou partnerkou Elisabeth Wittgruber v roku 2015.

LONGITAL — DIVOKO TOUR

28. 10. 2016 /PIATOK/ O 20:30

Trojica Longital vydáva v septembri nový album Divoko, ktorý má viac významov, „zjednodušme svet” je však tým nosným. Nerobiť veci zbytočne zložitými, ak takými v skutočnosti nie sú. Realita je totiž jednoduchá — krok po kroku, minútu po minúte sa rozhodujeme, čo urobíme. Ak to urobíme so srdcom, všetko, čo bude nasledovať, nesie odtlačok takéhoto rozhodnutia. Vstup: 5€ predpredaj/ 7€ na mieste

„PÍSAŤ VIE, ALE VIE AJ ČÍTAŤ?” — MARIÁN BENE BENKOVIČ ČÍTA BENEHO

 12. 11. 2016 /SOBOTA/ O 17:00

Po Slovenčine pre samoukov predstaví na druhej z čítačiek cyklu „Písať vie, ale vie aj čítať?” známy slovenský rapper Bene niekoľko textov z pripravovanej knihy noviel. Poézia všedného dňa, pre Beneho tvorbu tak typická, tentoraz v novej forme.

HAŇBA!

16. 11. 2016 /STREDA/ O 20:30

Pouliční poľskí rebeli tvrdiaci, že punk vznikol v robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku. Ich texty vychádzajú z tvorby poľských básnikov tohto obdobia, ich folk-punk je výsledkom pôsobenia vo folkových, klezmerových, punkových, indie-rockových, metalových a dokonca aj elektronických zoskupeniach.

„PÍSAŤ VIE, ALE VIE AJ ČÍTAŤ?” — KUBO URSÍNY ČÍTA AHOJ TATO, MILÝ KUBO /J. URSÍNY, D. URSÍNY/

17. 11. 2016 /ŠTVRTOK/ O 17:00

Posledná z cyklu čítačiek „Písať vie, ale vie aj čítať?” bude o niečo osobnejšia, ako tie predchádzajúce. Kubo Ursíny prečíta niekoľko listov, ktoré mu v predtuche blížiaceho sa konca adresoval otec Dežo, odovzdávajúc v nich synovi životné poznanie. Súhrne boli vydané v zbierke Ahoj tato, milý Kubo.

PETER A LUCIA — KUBO URSÍNY, DOROTA NVOTOVÁ, TALENT TRANSPORT

17. 11. 2016 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Klavír Jara Filipa, texty Jána Štrassera, pesničky nahral Dežo na kazetu. Mal to byť muzikál Peter a Lucia. Ostali len na páske, ktorú Kubo po ich smrti našiel v otcovom byte. Teraz, po asi 30. rokoch od vzniku demonahrávky prichádzajú na rad deti. Kubo a Dorota spolu s Talent Transport hrajú piesne z muzikálu Peter a Lucia.

NANY HUDÁK & SHZ

19. 11. 2016 /SOBOTA/ O 20:30

Fungujú od roku 2001, k spolupráci Nanyho a Lienky sa postupne pridávajú Fykes a Šulo. Tak vzniká Spontánne hudobné zoskupenie Nany. Prešli si rôznymi personálnymi zmenami, ale aj zmenami žánrovými — od alternatívneho folk-rocku k fantasy folku. Ten predstavia verejnosti v aktuálnej zostave svojim piatym albumom „Jazyk duší” . 3€ predpredaj/ 5€ na mieste

SISA FEHÉR & FERERO ROCHER

25. 11. 2016 /PIATOK/ O 20:30

Oscilácia medzi jazzom, bluesom a alternatívou, nápadité aranžmány jazzových aj nejazzových kompozícií, autorské texty, tvorba plná napätia a emócií, energický prejav doplnený zamatovým hlasom speváčky, to je nové meno na slovenskej alternatívnej hudobnej scéne — Sisa Fehér a Ferero Rocher.