FESTIVAL FOLKOVÉ LETO V CHRISTIANII 2021
18 septembra, 2021

V roku 2021 vám môžeme vďaka podpore z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia priniesť jedinečný folkový festival. Jeho cieľom je prostredníctvom tohto hudobného žánru poskytnúť informáciu aj zážitok, a to čo najrôznorodejšiemu publiku: sprítomniť esenciu jeho čírej formy staršej generácii, tým, pre ktorých sa stala autentická tvorba folkových autorov ich vlastnou výpoveďou. Osloví však aj mladšie generácie, tých, ktorí folk poznajú skôr už len v podobe jeho fúzie s inými žánrami – rockom, indie či napríklad worldmusic…

Ďakujeme! 

PROGRAM:

Československý folk – vznik a vývoj /beseda/, 18. 8. 2021 /streda/ o 19:00

 O pojme československý folk, o jeho vzniku a vývoji sa na prvom besednom podvečery budú pod moderátorskou taktovkou legendárneho slovenského folkáča Eda Klenu rozprávať šéfredaktor Nového Popularu Jozef Chrobák a pražský pesničkár Ján Řepka.

Ján Řepka, 18. 8. 2021 /streda/ o 20:30

Folkáč klasického strihu (gitara, harmonika) i priekopníckych ciest sa na českej pesničkárskej scéne pohybuje od konca 90.-tych rokov. Jeho tvorba osciluje okolo večných tém láska – cesta – sloboda. Živým vystúpeniam dodáva tón jeho prirodzený spevácky prejav, dynamická hra na gitaru a citlivá dramaturgia.

Otvorená scéna folková I., 19. 8. 2021 /štvrtok/ o 19:30

Tento zbrusu nový formát vychádza z obľúbených Open Micov, nedočkavému publiku sa predstavia tí najlepší interpreti a kapely folkovej scény, aké sme počas obdobia realizácie Open Micov u nás hostili. V prvom kole to budú Peter Lachký, Števo ŠantaKate Evans.

Matej Starkov, 20. 8. 2021 /piatok/ o 20:30

Hudobne formovaný svojou materskou kapelou Para, pred pár mesiacmi vydal veľmi intímny a osobný album Domovom – kolekciu pesničiek, ktoré zachytávajú jeho vnútornú transformáciu, putovanie životom a hľadanie rovnováhy medzi materiálnym svetom a duševnou pohodou. Matej Starkov. 

Klenoty, 21. 8. 2021 /sobota/ o 20:30

Kapela okolo legendárneho prešovského folkáča Eda Klenu čerpá v tvorbe zo žánrov ako rock, blues, country, pričom v textoch je dominantné folkové pesničkárstvo so silnou výpovednou hodnotou. V tvorbe umne miešajú iróniu s trpkou pravdou o svete naokolo.

Folk – smerovanie a presahy /beseda/, 25. 8. 2021 /streda/o 19:00

Druhý podvečer z cyklu besied venovaných folku bude venovaný debatám o smerovaní folku a jeho presahoch, spolu s moderátorom Edom Klenom budú diskutovať pesničkárka Soňa HorňákováVladimír Potkan Potančok, moderátor a DJ programu Hudba sveta Rádia_FM. 

Soňa Horňáková, 25. 8. 2021 /streda/o 20:30

Slovenská pesničkárka, ktorej začiatok hudobnej kariéry sa spája so študentskými skupinami Mladosť a Letorosty. V 80-tych rokoch pôsobila s bratislavskou folk-rockovou skupinou Strom a neskôr s formáciami Nika a S.H.Band. Prezentuje vlastnú tvorbu, nahrala vyše sto pôvodných piesní a vydala 8 albumov.

Otvorená scéna folková II., 26. 8. 2021 /štvrtok/ o 19:30

Súčasťou Festivalu Folkové leto v Christianii je aj úplne nový formát, zameraný na prezentáciu toho najlepšieho, čo obľúbený Open Mic v Christianii za niekoľko rokov svojej existencie na poli folku hostil. Druhé kolo prinesie koncerty kapiel Hmlisto, Bobova diétaNany a SHZ.

Folk – vízia, a či vôbec /beseda/, 27. 8. 2021 /piatok/ o 19:00

Posledné stretnutie pri besede na tému folk bude tak trochu vizionárske – moderátor Edo Klena bude diskutovať s hosťami, pesničkármi Samčom, bratom dážďoviekMartinom Geišbergom na tému budúcnosti folku a či vôbec sa dá o niečom takom ako vízia folku uvažovať.

Martin Geišberg a Nany Hudák, 27. 8. 2021 /piatok/ o 20:30

Festival Folkové leto v Christianii 2021 prinesie aj návrat pesničkárskych spolupútnikov a kamarátov Martina Geišberga a Nanyho Hudáka a ich nové, ale aj spomienkové piesne zo spoločnej cesty za slobodou.

René Souček  duo, 28. 8. 2021 /sobota/ o 20:30

Pesničkár a autor oficiálnej hymny Frýdku-Místku, hrajúci vlastnú tvorbu na gitaru a ukulele. Pointa jeho piesní baví publikum vo veselej polohe, ale dokáže aj výrazne zasiahnuť srdečnú oblasť v dumavých polohách. Sprevádzaný svojich verných cajonikom Marekom Hlostom zahrá nové i staršie piesne.