PressPassage 1_24: Tomáš Forró
pondelok 20.5.2024
čas 19:00
PressPassage 1_24: Tomáš Forró
pondelok 20.5.2024.
vrata 17:00
početak 19:00

Pozývame vás na diskusiu s reportérom Tomášom Forróom a uvedenie jeho novej knihy Spev sirén – spolu s ním sa vydáme na monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu.

Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií.

Jeho nová reportážna kniha Spev sirén je bolestivo úprimnou sondou do sveta za našimi východnými hranicami. Prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukazujú priebeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy – bez servítky, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená.

S Tomášom bude diskutovať novinár Michal Frank.

Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Ako reportér pôsobil v Poľsku, v Latinskej Amerike aj na ukrajinskom Donbase. Jeho séria reportáží z Latinskej Ameriky získala tri novinárske ceny.

Kniha Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá zachytáva dramatické životy aktérov na oboch stranách frontovej línie, vyšla v niekoľkých prekladoch aj dotlačiach a bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Forró vo svojich textoch ukazuje, že osudy zdanlivo periférnych regiónov na druhom konci planéty prinášajú dôležitý odkaz aj nám.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia ako súčasť projektu christiania 2024 v rámci formátu PressPassage.

Diskusia