CHRISTIANIA 2022
17 januára, 2023

My v Christianii sme veľmi vďační, že aj v roku 2022 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia náš projekt „christiania 2022“. Vďaka tomu vám môžeme aj naďalej prinášať širokú škálu kultúrnych podujatí so zaujímavými a plnohodnotnými obsahmi, či už ide o hudobné vystúpenia kapiel menšinových žánrov z alternatívnej hudobnej scény, ale aj informačne nabité prednášky zo sveta filmu (Večerná škola filmu), diskusie s velikánmi slovenskej literatúry (Chrliči slov), slam poetry, teda vystúpenia v špecifickom štýle básnických prednesov (Poézia slam, poézia tam), úchvatné potulky svetom spolu s cestovateľským kinom (Travelere), vzdelávacie workshopy na témy k prírode šetrného staviteľstva (Alternatívy komerčného života), obľúbené open mici- stretnutia pri neprofesionálnej hudobnej aj literárnej tvorbe (Otvorená scéna), ale aj listeningové večery (Soul:lux). 

Ďakujeme! 

PROGRAM:

Večerná škola filmu 1/22: Thunder road, 14. 3. 2022 /pondelok/ o 19:00

Naháňačka strmými kopcami San Francisca z filmu Bullitt stvorila legendu nielen zo Stevea McQueena, ale taktiež z automobilu 1968 Ford Mustang GT. Mustang sa stal jednou z kľúčových charakteristík hlavnej postavy a zároveň vizuálnou ikonou celého filmu. Nemusíte byť nadšenými motoristami, aby ste ocenili štýlovosť mnohých automobilov naprieč dejinami kinematografie. Počas pondelkového večera si predstavíme 35 filmov, v ktorých sa automobily stali jednými z hlavných postáv.  

Otvorená scéna 1/22 _ open mic, 24. 3. 2022 /štvrtok/ o 19:30

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Obľúbený formát pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu pokračuje aj v roku 2022.

Archívny chlapec & Kolowrat, 26. 3. 2022 /sobota/ o 20:30

Košický Kolowrat vydal nový album Bichrom, na ktorom sa snúbi jedna gitara s jedným spevom. Streetfolkové verzie piesní rokenrolovej zostavy sú výsledkom kratochvíle dvoch jej členov počas prestávky kapely. Slovenský gitarista, spevák a skladateľ Archívny Chlapec vydal na značke Slnko Records svoj tretí album s názvom Zapadákov. Kolekciou intímnych piesní sa po tranzitnej fáze vracia naspäť k pesničkárstvu postavenom na akustickej gitare a úprimných textoch o rodine, detstve a živote v malom meste.

Alternatívy komerčného života 1_22: Zdravé domy na Východ – o plánoch, konceptoch a workshopoch, 1.4. 2022 /piatok/ o 19:00

Nový formát „Alternatívny komerčného života“ chce predstaviť k prírode šetrné staviteľstvo a ukázať aj pozitívne príklady z praxe. Témami prvého kola s hosťami Pavlom Mészárosom a Viliamom Holevom budú ekodediny, participácia, plánovanie a komunita. Rozprávať sa budeme o lokálnych a glokálnych silách, sile a potrebe lokálnych zdrojov, ale všeobecne aj o vývoji materiálov a technológií.   

Dennyiah, 2. 4. 2022 /sobota/ o 20:30

Jedinečné spojenie popu, blues a soulu. Viac ako len kučeravé vlasy speváčky a strapatý účes gitaristu. Keď začne spievať, nikomu by ani na chvíľu nenapadlo, že ide o slovenskú speváčku. Výborná angličtina, dokonalé frázovanie, silný, charizmatický a krásne zafarbený hlas z nej robí hviezdu. Vkusné aranžmány a zrelé texty k tomu, to je tak v skratke o Dennyiah, duu, o ktorom ešte budete počuť!  

Travelere 1/22: Whiskyho cestovateľské kino: Stredná Ázia, 4. 4. 2022 /pondelok/ o 19:00

Ľudoprázdne oblasti nedotknutej kirgizskej prírody pod bielymi hrebeňmi Ťan-šanu, legendárna Pamir highway, Vachánským koridorom okolo nádhernej afganskej hranice, kadiaľ každoročne putujú tony heroínu. Chudobné kirgizské mestečká, kde sa čas zastavil v dobách sovietskeho stalinizmu, ale aj pulzujúce pestré autentické ázijské bazáry, či obrovské trhy s dobytkom. To je len zlomok z toho, o čom bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

Odvisni 1: Minimal eye – výstava, 21. 4. 2022 /štvrtok/

Kolektívna výstava fotografických prác študentov ŠUP Prešov.

Amelie Siba, support: Christina Mantis, 21. 4. 2022 /štvrtok/ o 20:30

Amelie Siba, mladá pesničkárka z Prahy je jednou z najvýraznejších tvárí súčasnej českej nezávislej hudobnej scény. Jej texty pôsobia ako denníkové zápisky, ústrednými témami sú dospievanie a vzťahy ako k sebe – z pohľadu vnútornej bolesti, neistoty a hľadania hodnôt – tak k druhým. Svoje rozprávanie sprevádza Amelie jemnými gitarovými melódiami a decentnou elektronikou, ktorá dodáva tvorbe dreamy nádych.

Chrliči slov 1/22: Vladimír Balla a Nicol Hochholczerová, 27. 4. 2022 /streda/ o 19:00

Po dvojročnej pauze prichádza Christiania s novým formátom literárnych večerov pod moderátorskou a dramaturgickou taktovkou spisovateľa Mila Janáča. V apríli sa na témy literárne aj neliterárne bude zhovárať so svojimi prvými hosťami, ktorými budú literáti Vladimír Balla a Nicol Hochholczerová.

Otvorená scéna 2/22 _ open mic, 28. 4. 2022 /štvrtok/ o 19:30

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Obľúbený formát pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu pokračuje aj v roku 2022.

Večerná škola filmu 2_22: Svätá hora, 2. 5. 2022 /pondelok/ o 19:00

Film Svätá hora režiséra Alejandra Jodorowského sa vo svete kinematografie stal symbolom transcendentálneho experimentu. Mystická, vizuálne opojná, dekadentná a neustále hľadajúca zmysel bytia, Boha, smrti a toho, čo je po nej. Alchýmia meniaca všednosť a skazenosť sveta na niečo čisté a duchovné. V pondelkový večer si predstavíme 35 filmov, ktoré spája téma mágie, mysticizmu a relígií. 

Dikanda, 13. 5. 2022 /piatok/ o 20:30

Hudobná smršť z poľského Štetína vás dostane do varu! Koncert kapely Dikanda, ktorá patrí medzi úplnú špičku svetovej world music, je unikátnou cestou do hudby celého sveta, spontánnym stretnutím plným energie, charizmy, spaľujúcej vášne, radosti a emócií ako pre divákov, tak i pre kapelu samotnú.

Chrliči slov 2_22: Milo Janáč uvádza Ivanu Gibovú, 18. 5. 2022 /streda/ o 19:00

Debutovala zbierkou poviedok Usadenina, jej novela Bordeline  sa stala predlohou pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka. Jej druhá kniha barbora, boch & katarzia  bola vo finále ceny Anasoft litera 2017 a stala sa za ňu historicky prvou laureátkou ceny René – Anasoft litera gymnazistov. So svojou najnovšou komiksovo-poviedkovou zbierkou Eklektik bastards sa opäť ocitla vo finálovej desiatke ocenenia Anasoft litera 2021. V máji vyspovedá Milo Janáč Ivanu Gibovú.

Otvorená scéna 3_22: Open mic, 19. 5. 2022 /štvrtok/ o 19:30

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov pokračuje aj v roku 2022. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Večerom sprevádza jeho moderátor a dramaturg Edo Klena.

Poézia slam, poézia tam 1_22, 21. 5. 2022 /sobota/ o 20:30

Prvá tohtoročná exhibícia v slam poetry,teda súťažnom performatívnom prednese vlastnej tvorby prinesie prehliadku veľmi odlišných tvorivých prístupov a medzinárodnú zostavu. Tešiť sa možno na  GYENGE VERONI – maďarskú performerku, majsterku Maďarska 2021, po dlhšom čase opäť na Slovensku. MIŠKO KRAKOVSKÝ – žonglér žijúci v Turíne – je majstrom Slovenska 2019 a toto bude jeho prvé slamové vystúpenie na Slovensku po rokoch. Objav z Brna menom RYŠKA RIOT je finalistka českých majstrovstiev, na Slovensku ju budete vidieť po prvý raz! Performerka zo západu Slovenska, VLČIA MAČICA, je novým menom na slovenskej scéne. Večer moderuje Samčo, brat dážďoviek (majster Slovenska 2018)

Soul:lux 1_22, 28. 5. 2022 /sobota/ o 20:00

Pokračovanie listeningových večerov v Christianii, o ktorých príjemný priebeh sa postará DJ Pilier.  

Alternatívy komerčného života 2_22: Zdravé domy na Východ – Stavitelia prírodných stavieb, 31. 5. 2022 /utorok/  o 19:00

Na druhej z cyklu prednášok o prírodnom staviteľstve odprezentujú stavitelia Jaro Bartsch  a Ivana Vagašiová svoje skúsenosti z reálnej stavebnej činnosti, obaja si budujú svoje vlastné domy svojpomocne, pričom využívajú čo najviac lokálnych zdrojov.

d# pipl araund, 11. 6. 2022 /sobota/ o 20:30

Kapela d# pipl araund vznikla na začiatku roku 2019. Prezentuje originálnu hudbu, ktorá v sebe spája elektronické tanečné rytmy s jazzovými improvizáciami a údernosť rockových riffov. Na konci roku 2021 im vyšiel debutový album 031.

Otvorená scéna 4 _22: open mic, 23. 6. 2022 /štvrtok/ o 19:00

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Obľúbený formát pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu pokračuje aj v roku 2022.

Postman, 8. 7. 2022 /piatok/ o 20:30

Postman, ukrajinský multiinštrumentalista, spevák a songwriter, žije striedavo v Kyjeve a vo Vroclavi. Je predstaviteľom novej ukrajinskej hudobnej vlny, ktorá odštartovala po Revolúcii Dôstojnosti v rokoch 2013-2014. Hoci jeho tvorba je ovplyvnená predovšetkým 60. rokmi, môžeme ju smelo nazvať moderným mestským folkom v tom najlepšom zmysle slova. Počas živých vystúpení je jeho hlavným nástrojom akustická gitara.

Travelere 2_22: Mexiko a stredná Amerika, 7. 9. 2022 /streda/ o 19:30

Od Mexika až po Panamu. To je niekoľko tisíc kilometrov od kolísky stredoamerických civilizácií v podobe Aztékov, Mayov a Olmékov až po prieplav, ktorý zmenil svet. Extrémne rôznorodé Mexiko, autentická Guatemala, málo prebádaný Honduras a najmenšia krajina, ktorej hovoria aj malíček Strednej Ameriky: Salvador. Množstvo kontrastov na jednom mieste, ktoré predstaví cestovateľka Katarína Líšková, ktorá do tohto regiónu chodí nepretržite už 16 rokov.

Soul:lux 2_22, 17. 9. 2022 /sobota/ o 20:00

Pokračovanie listeningových večerov v Christianii, o ktorých príjemný priebeh sa postará DJ Pilier.  

Alternatívy komerčného života 3_22: Naša voda (aby nám nechýbala), 19. 9. 2022 /pondelok/ o 19:00

Tento rok už na vlastnej koži zažívame, čo znamená klimatická kríza. Voda je nevyhnutná pre akýkoľvek život a jej množstvo v krajine naň výrazne vplýva. Často si však neuvedomujeme, ako s ňou zaobchádzame. Prednášajúci Viliam Holeva a Martin Pavlov priblížia svoje skúsenosti s dažďovou vodou pri svojich projektoch, ako môže svojimi aktivitami každý z nás prispieť k zachyteniu, udržaniu a jej využitiu pre prírodu.

Chrliči slov 3_22: Milo Janáč uvádza Janu Micenkovú, 21. 9. 2022 /streda/ o 19:00

Vyštudovala odbor Slovenský jazyk a literatúra na FF PU v Prešove a odbor Scenáristika a dramaturgia na FAMU v Prahe. V roku 2013 založila v Prahe nezávislý divadelný súbor Nekroteatro (www.nekroteatro.cz), kde dodnes pôsobí ako dramatička a režisérka. Jej divadelná hra Nekrogames získala Cenu slovenského literárneho fondu za najlepší dramatický text 2013 a cenu pre mladých dramatikov VEJK AP 2012. So zbierkou poviedok Sladký život (2018) sa dostala do finálovej desiatky ceny Anasoft litera. V septembri privíta Mila Janáč Janu Micenkovú. 

Otvorená scéna 6_22: Open mic, 22. 9. 2022 /štvrtok/ o 19:30

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov pokračuje aj v roku 2022. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Večerom sprevádza jeho moderátor a dramaturg Edo Klena.

Večerná škola filmu 3_22: The Heart asks Pleasure First, 26. 9. 2022 /pondelok/ o 19:00

Hudba sa naprieč dejinami kinematografie stala neoddeliteľným elementom filmu. Umocňuje charaktery hrdinov a záporných postáv, podčiarkuje majestátnosť prírody, chlad mesta, prehlbuje váhu ľudského snaženia na plátne. Počas jesene si predstavíme soundtracky v ich rôznych podobách. Počas prvej prednášky sa budeme venovať 35 inštrumentálnym soundtrackom, ktoré v spojení s obrazom transcendentovali v dokonalosť. 

Otvorená scéna 7_22: Open mic, 6. 10. 2022 /štvrtok/ o 19:30

Otvorená scéna – nový názov pre overený a obľúbený formát open micov pokračuje aj v roku 2022. Hrajte, recitujte či spievajte svoju pôvodnú tvorbu na naozajstnom pódiu, vo svetle reflektorov a pred zvedavým publikom. Večerom sprevádza jeho moderátor a dramaturg Edo Klena.

Soul:lux 3_22, 8. 10. 2022 /sobota/ o 20:00

Ďalší z listeningových večerov, ktorého pohodové plynutie garantuje DJ Pilier.  

Travelere 3_22: Východ, 12. 10. 2022 /streda/ o 19:00

Krásne hory a uprostred nich rozpadajúce sa nemecké banské mestečká, rural decay a vidiecky industriál, skanzeny socializmu natreté „na ružovo“, slovensko-ukrajinský Berlín uprostred rozdelený hranicou, skrachované veľkoplošné impérium Mikuláša Varehu, eurofondový barbie-urbanizmus, vysokokvalitný urban exploration priamo v centrách okresných miest, špecifické miestne postavičky, scény a folklóry.  Hudobník, performer a publicista, vystupujúci pod menom Samčo, brat dážďoviek, pozýva na komentovanú obrazovú prechádzku najzastrčenejšími a najbizarnejšími miestami východného Slovenska.

Poézia slam 2_2022, 13. 10. 2022 /štvrtok/ o 20:00

V októbri sa môžete tešiť aj na druhú tohtoročnú exhibíciu v slam poetry, teda súťažnom performatívnom prednese vlastnej tvorby. Tešiť sa môžete na legendárneho folkového speváka a textára Eda Klenu, vychádzajúcu hviezdu košickej malej scény a space boya východoslovenského slamu Saru, speváčku, herečku a textárku Zdenku Kvaskovú a víťaza finále malej scény za rok 2021 menom Šupazdela.

Alternatívy komerčného života 4_22: Pece tradične a netradične, 20. 10. 2022 /štvrtok/ o 19:00

Posledné kolo prednášok o alternatívach ku komerčným formám architektúry a urbanistiky sa bude venovať téme pecí. Aké výhody a nevýhody má tradičné kúrenie v peciach? Ako ich vieme použiť v moderných stavbách? Pozvanie k tejto téme prijali netradičný peciar Stano Tkáčik, kachliar Adam Bosák a technológ pre moderné systémy Peter Tažej.

Večerná škola filmu 4_22: Will you ever remember me …, 24. 10. 2022 /pondelok/ o 19:00

Scéna z filmu Coming Home, v ktorej si Bruce Dern na pláži odkladá svoje veci a vydáva sa do mora na kúpeľ, z ktorého niet návratu sa stala jednou z najsilnejších obrazov vytriezvenia z amerického sna. Za svoju emočnú intenzitu vďačí scéna najmä skladbe Once I Was od Tima Buckleyho, ktorá osamelosť a odcudzenie sa hlavných postáv prehlbuje svojou skľučujúcou naliehavosťou. Počas najbližšej školy filmu si predstavíme 35 filmov, ktorých soundtracky netvorí skomponovaná hudba, ale piesne známych interpretov. 

Chrliči slov 4_22: Milo Janáč uvádza Arpáda Soltésza, 26. 10. 2022 /streda/ o 19:00

Študoval prekladateľstvo, počas éry mečiarizmu začal pracovať ako novinár, venoval sa najmä investigatívnej žurnalistike. Pôsobil vo viacerých regionálnych aj celoslovenských denníkoch a týždenníkoch a v televízii. V súčasnosti pôsobí ako politický komentátor, je autorom románov Mäso – Vtedy na východe, Sviňa, Hnev či najnovšieho diela Zlodej, ktorého dej je opäť zasadený do divokých 90. rokov, kde vládne mafia a zlodeji. Posledným tohtoročným hosťom Mila Janáča bude Arpád Soltész.    

Zrní /klub STROMORADIE/, 28. 10. 2022 /piatok/ o 20:30

 Koncom októbra nás z dôvodu rekonštrukcie koncertných priestorov Christianie čaká búrka pripomínajúca koncert či koncert pripomínajúci búrku, a to u kamošov na Stromoradí. Postarajú sa o ňu ZRNÍ, kapela prepletajúca sny a tvoriaca hudbu, niekedy alternatívne pomalú, inokedy zase totálne popovú a do skoku.  Tak nestojte, nemlčte, neprestávajte, kričte a neváhajte. Užite si párty, lebo tento koncert sa už nikdy nebude opakovať.

  Soul:lux 4_22, 29. 10. 2022 /sobota/ o 20:00

Posledný tohtoročný listeningový večer v Christianii, o ktorého príjemný priebeh sa postará DJ Pilier.