CHRISTIANIA 2021
17 januára, 2022

Aj rok 2021, napriek rôznym pandemickým obmedzeniam, patrí v Christianii kultúre a umeniu, a to najmä vďaka Fondu na podporu umenia, ktorý aj tentokrát podporil z verejných zdrojov nás projekt “christiania 2021”. Jeho súčasťou sú opäť hudobné vystúpenia kapiel menšinových žánrov z alternatívnej hudobnej scény, podujatia s improvizovanými hudobnými vystúpeniami (Jam Session) aj listeningové večery (Soul:lux), živé debaty reflektujúce aktuálne kultúrno-spoločenské témy v meste Prešov a jeho okolí (Fenomény mesta), informačne nabité prednášky zo sveta filmu (Večerná škola filmu), ale vďaka tomu, že rok 2021 je výnimočný aj tým, že slovenský film oslavuje svojich 100 rokov aj nový diskusno-filmový formát (Hrdinovia slovenského filmu: rozhovory o slovenskom filme pri príležitosti jeho 100. výročia), besedy, reflektujúce odraz fenoménov spoločnosti a aktuálnej spoločenskej situácie v umeleckej tvorbe (Témy, ktoré horia, témy, ktoré bolia), divadelné predstavenia pre deti spojené s workshopom (Rozprávkolandia).

Ďakujeme! 

PROGRAM:

The Youniverse, 2. 7. 2021 /piatok/ o 20:30

Ich vystúpenie je vždy energetický zážitok, ktorý zaujme ucho i oko! Kapela THE YOUNIVERSE predstavuje prvé tour po pandémii pod názvom VIDEO LOVE GAMES. Prvý krát na živo sa predstavia single z pripravovaného albumu NEON.

Hrana, 9. 7. 2021 /piatok/ o 20:30

Hudba Mareka Brezovského zaznie opäť naživo, koncerty budú odohrané v stabilizovanej zostave, vykryštalizovanej v posledných rokoch v zložení Martin Valihora, Marek Minárik, Vladislav „Slnko“ Šarišský, Adam Mičinec, Oskar Török a Oskar Rózsa. Je sa na čo tešiť!

Džemka I., 14. 7. 2021 /streda/ o 20:00

Začiatkom leta obnovíme obľúbený formát jam session. Dramaturgicky si tieto večery postráži Edo Klena, na ktorého hudobný vkus a čuch sa môžete spoľahnúť aj vy. Zastavte sa teda, zajamovať si v kruhu ostatných hudobníkov, či len tak sa nechať unášať rytmom večera.

Kubo Ursiny & Teatro Fatal, 6. 8. 2021 /piatok/ o 20:30

Apokalypticko-romantický punk Teatro Fatal vznikol v roku 2007 pôvodne v čisto akustickej verzii. Skupina sa zameriava najmä na slovenské texty rôznych autorov a básnikov a ich zhudobnenie v netradičnom prevedení. Album Kolmica (2018) bol nominovaný aj na singel a album roka Rádiom FM.

Džemka II., 11. 8. 2021 /streda/ o 20:00

Druhé kolo letných večerov pri dobrej hudbe, na ktorých si môže spolu s ostatnými zajamovať každý, kto má chuť. Zastavte sa teda zahrať si či len tak sa nechať unášať rytmom večera. 

Modré hory akustik, 14. 8. 2021 /sobota/ o 20:30

Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep (basa) a Ľuboš “Ežo” Ambrozai (bicie) prichádzajú  opäť k nám do Christianie. Vraj rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí, no týmto tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú. Motto „nudnejší jak život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“.

Hrdinovia slovenského filmu #1: Jánošík (1921), 5. 9. 2021 /nedeľa/ o 19:00

Nový formát filmovo-diskusných podujatí s názvom „Hrdinovia slovenského filmu: rozhovory o slovenskom filme pri príležitosti jeho 100. výročia“ otvárame prvým slovenským celovečerným hraným filmom Jánošík. O ňom, ale aj o prvej štvrť storočnici slovenského filmu sa bude Nina Šilanová z Kina Pocity rozprávať s filmovým teoretikom Petrom Konečným.

Soul:lux #1, 11. 9. 2021 /sobota/ o 20:00

Aj v roku 2021 sme pre vás pripravili sériu listeningových večerov, na ktorých budú znieť multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJov a selektorov.

Tur O Rudy & Detox of a Pony, 18. 9. 2021 /sobota/ o 20:30

Tvorba kapely Tur o Rudy je ovplyvnená mnohými hudobnými žánrami od punku, tanga, jazzu, folku, bluegrass po britpop, celé bohato pretkané gypsy rytmami. Piesne vás rozosmejú, rozplačú, roztancujú… ich koncert je jedna emocionálna jazda.  Potom zahrá obľúbené rockovo-bluesovo-rockandrolllové duo z Ľubovne a Prešova Detox of a Pony. Ich typickými znakmi sú špeciálne skonštruovaný zvuk basy, rýchle riffy, väčšinou slovenské texty a energické vystúpenia.

Večerná škola filmu #1: Niesť oheň: 35 postapokalyptických filmov, 20. 9. 2021 /pondelok/ o 19:00

V prvej prednáške po ročnej prestávke si predstavíme 35 filmov, ktoré bude spájať neutešená vízia budúcnosti. Počasie, hlad, nedostatok vody, vírusy, samota a mnoho ďalších faktorov bude výrazne sťažovať svetlé vyhliadky jedincov prežívajúcich v spustošenom prostredí, či technokratických spoločnostiach. Posledný rok a pol dal svetu mnoho podnetov k úvahám o apokalypse. K nej je ešte pravdepodobne ďaleko, ale k načerpaniu inšpirácie potrebnej k prežitiu Vás pozývame už teraz. Možno sa Vám vďaka týmto filmom podarí vyhnúť dupotu kopýt z Jánovho zjavenia. 

Džemka III., 22. 9. 2021 /streda/ o 20:00

Pokračovanie obľúbených jam session pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu, na ktorého hudobný vkus a čuch sa možno spoľahnúť. Zastavte sa teda, zajamovať si v kruhu ostatných hudobníkov, či len tak sa nechať unášať rytmom večera.

Témy, ktoré horia, témy, ktoré bolia #1: Samo Marec a Bene o tvorbe, 28. 9. 2021 /utorok/ o 19:00

Nový cyklus besied s provokatívnym názvom Témy, ktoré boli, témy, ktoré horia má ponúkať odraz fenoménov spoločnosti a aktuálnej situácie v umeleckej tvorbe. Ako tvoria umelci? A prečo to vlastne robia? Má na ich tvorbu vplyv súčasná situácia? A ak áno, aký? Sériu diskusií s umelcami bude viesť Samo Marec, jeho prvým hosťom bude Bene z kapely Modré hory.

Fenomény mesta #1: Mestská zeleň, 7. 10. 2021 /štvrtok/ o 19:00

Prešovu dlhé roky chýba mestský park. Na sídliskách rastú nepokosené džungle. Aká je vízia mestskej zelene v meste, ktoré historicky mohlo byť príkladom? Aj o tom bude prvé kolo ďalšieho ročníka besied o fenoménoch nášho mesta s Petrom Medviďom.

Hrdinovia slovenského filmu #2: Slnko v sieti (1962), 10. 10. 2021 /nedeľa/ o 19:00

Nový formát filmovo-diskusných podujatí bude pokračovať premietaním filmu Slnko v sieti režiséra Štefana Uhra. O ňom, ale aj o druhej štvrťstoročnici slovenského filmu sa bude Nina Šilanová z Kina Pocity rozprávať s filmovým teoretikom Petrom Konečným, ktorý vám cez filmové ukážky a zanietené rozprávanie predstaví aj ďalšie zásadné filmy domácej kinematografie.

Soul:lux #2, 16. 10. 2021 /sobota/ o 20:00

Aj v roku 2021 sme pre vás pripravili sériu listeningových večerov, na ktorých budú znieť multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJov a selektorov.

Večerná škola filmu #2: Ako slzy v daždi, 18. 10. 2021 /pondelok/ o 19:00

Vo filmoch zvyčajne nikdy neprší, ale leje. Počas tejto prednášky si predstavíme 35 filmov, odohrávajúcich sa v upršaných exteriéroch. Temnota, zmar, ale aj sloboda či  spása. Všetky tieto emócie si predstavíme na najbližšej prednáške.

Témy, ktoré horia, témy, ktoré bolia #1: Samo Marec a Bene o tvorbe, 19. 10. 2021 /utorok/ o 19:00

Nový cyklus besied s provokatívnym názvom Témy, ktoré boli, témy, ktoré horia má ponúkať odraz fenoménov spoločnosti a aktuálnej situácie v umeleckej tvorbe. Ako tvoria umelci? A prečo to vlastne robia? Má na ich tvorbu vplyv súčasná situácia? A ak áno, aký? Sériu diskusií s umelcami bude viesť Samo Marec, jeho prvým hosťom bude Bene z kapely Modré hory.

Kolowrat & Archívny chlapec, 22. 10. 2021 /piatok/ o 20:30

Košický Kolowrat vydal nový album Bichrom, na ktorom sa snúbi jedna gitara s jedným spevom. Streetfolkové verzie piesní rokenrolovej zostavy sú výsledkom kratochvíle dvoch jej členov počas prestávky kapely. Slovenský gitarista, spevák a skladateľ Archívny Chlapec vydal na značke Slnko Records svoj tretí album s názvom Zapadákov. Kolekciou intímnych piesní sa po tranzitnej fáze vracia naspäť k pesničkárstvu postavenom na akustickej gitare a úprimných textoch o rodine, detstve a živote v malom meste.

Džemka IV., 27. 10. 2021 /streda/ o 20:00

Pokračovanie obľúbených jam session pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu, na ktorého hudobný vkus a čuch sa možno spoľahnúť. Zastavte sa teda zajamovať si v kruhu ostatných hudobníkov, či len tak sa nechať unášať rytmom večera.

Fenomény mesta #2: Prvorepublikový Prešov, 28. 10. 2021 /štvrtok/ o 19:00

Od kráľovského mesta k Prvej republike. Ako ovplyvnil vznik Československa Prešov? A ako Prešovčania vítali vznik republiky? Aj o tom bude reč na druhom pokračovaní besied z cyklu Fenomény mesta.

Hrdinovia slovenského filmu #3: Zbojník Jurko (1976), 14. 11. 2021 /nedeľa/ o 19:00

Súčasťou tretieho kola filmovo-diskusných podujatí bude premietanie prvého dlhometrážneho slovenského animovaného filmu Viktora Kubala Zbojník Jurko (1976). Ním, ale aj treťou štvrťstoročnicou slovenského filmu vás prevedie Nina Šilanová z Kina Pocity.

Témy, ktoré horia, témy, ktoré bolia #2: Samo Marec a Tomáš Hudák o tvorbe, 16. 11. 2021 /utorok/ o 19:00

Témy, ktoré boli, témy, ktoré horia ponúka odraz fenoménov spoločnosti a aktuálnej situácie v umeleckej tvorbe. Ako tvoria umelci? A prečo to vlastne robia? Má na ich tvorbu vplyv súčasná situácia? A ak áno, aký? Sériu diskusií s umelcami bude viesť Samo Marec, druhým hosťom bude stand-up komik, scenárista a moderátor,Tomáš Hudák.

Fenomény mesta #2: Prvorepublikový Prešov, 18. 11. 2021 /štvrtok/ o 19:00

Od kráľovského mesta k Prvej republike. Ako ovplyvnil vznik Československa Prešov? A ako Prešovčania vítali vznik republiky? Aj o tom bude reč na druhom pokračovaní besied z cyklu Fenomény mesta.

Soul:lux #3, 19. 11. 2021 /piatok/ o 20:00

Aj v roku 2021 sme pre vás pripravili sériu listeningových večerov, na ktorých budú znieť multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJov a selektorov.

Katarína Máliková sólo, 20. 11. 2021 /sobota/ o 20:30

Jej hudba stavia na výraznom vokále širokého ambitu. Navonok étericky pôsobiaca, no plná šeliem — taká je aj jej hudba. Krehká a pálčivá a hneď na to divá a drsná, s temnou predtuchou. Neo-classical, minimal synth-pop s prvkami experimentu, glamrocku, založená na slovenskej ľudovej a popovej tradícii, s klasickým skladateľským a interpretačným remeslom. Zaujme hudobne, aj vizuálne — goticky minimalistická, nenápadná a zároveň plná expresie a drámy. Jej hudba je ako film noir s občasnými trpkosladkými momentami. Katarína Máliková.

Večerná škola filmu #3: Oči bez tváre, 22. 11. 2021 /pondelok/ o 19:00

V roku 1978 si  Michael Myers prvýkrát nasadil bielu masku s emočne mŕtvym výrazom a ulicami rodného mesta sa vybral rozsievať smrť. Maska z filmu Halloween sa stala kultúrnym symbolom zla a spôsobila, že nasledujúcu dekádu sa temnota schovávala takmer výlučne pod anonymitou masiek. Tie sa však na plátne objavovali ďaleko skôr a neboli vždy asociované len s hororovým žánrom. Počas večera si predstavíme 35 filmov v ktorých masky hrajú zásadnú úlohu. Drámy, komédie, horory. To všetko nás čaká v novembrový pondelok.

 Večerná škola filmu 4_2021: Gastronómia a film, 7. 2. 2022 /pondelok/o 19:00

Filmy v ktorých sa jedlo stava trpkou spomienkou a zároveň katarziou. Naprieč dejinami sa vo filmoch varilo a konzumovalo prakticky všetko od haute cuisine cez street food až po ľudí. V pondelok si predstavíme 35 filmov, ktoré spája práve téma gastronómie. 

Hrdinovia slovenského filmu 4_2021: Iné svety, 13. 2. 2022 /nedeľa/ o 19:00

Súčasťou posledného kola filmovo-diskusného formátu s názvom Hrdinovia slovenského filmu bude premietanie dokumentárneho filmu Iné svety režiséra Marka Škopa. Viac o filme, ako aj o zásadných filmoch poslednej štvrť storočnice slovenského filmu prezradí dramaturgička Kina Pocity Nina Šilanová.

Soul:lux 4_2021, 19. 2. 2022 /sobota/ o 20:00

Kvôli pandémii nestihnuté v minulom roku dobiehame vo februári aj v rámci série listeningových večerov. Znieť budú multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJov a selektorov.