CHRISTIANIA 2019
27 decembra, 2019

Aj v roku 2019 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia náš projekt „christiania 2019„, ktorého cieľom je prinášať vám širokú škálu kultúrnych podujatí so zaujímavými a plnohodnotnými obsahmi, či už ide o hudobné vystúpenia kapiel menšinových žánrov z alternatívnej hudobnej scény, ale aj informačne nabité prednášky zo sveta filmu (Večerná škola filmu), diskusie s velikánmi slovenskej literatúry (Literárny salón), ale aj s Východniarmi, ktorí vynikajú vo svojom odbore medzi konkurenciou (Cesta domov), živé debaty reflektujúce aktuálne kultúrno-spoločenské témy v meste Prešov a jeho okolí (Fenomény mesta) aj témy urbanizmu (ArtTalkShw), dramatický workshop pre študentov stredných škôl umeleckého zamerania (Zjedz stejdž), večery nevšedného básnictva (Slam poetry), cestovateľské prednášky (Od rovníka k pólom), podujatia s improvizovanými hudobnými vystúpeniami (Jam Session) aj listeningové večery (Soul:lux), výstavy najmä lokálnych fotografov (Odvisni), Dobré bazáre s charitatívnym rozmerom  a výtvarné a hudobné workshopy pre deti (Malá Kahlo, malý Klimt a Ťuk sem, ťuk tam).  

Ďakujeme! 

PROGRAM:

Talent transport, 2019-02-08

Klavír, bicie a basa. Talent Transport na zimomriavky viac nepotrebujú. Kapelu tvorí trio Vladislav “Slnko” Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka. Skúsení hudobníci majú za sebou viacročné účinkovanie v niekoľkých známych a úspešných hudobných zoskupeniach ako Hrana, Jana Kirschner, IMT Smile či Sounds Like This. Na naplnenie ich vlastných tvorivých ambícií však dozrel čas až v roku 2014. Po siedmich rokoch hrania a zbierania nového materiálu, vydali Talent Transport svoj debut a o štyri roky aj druhý album Napospas. Obidve diela sú fúziou jazzu, vážnej hudby a popu, ktorú interne ozančujeme ako “hudbu humánnu”. Ich tvorba nesie odkaz legiend Mareka Brezovského a Deža Ursinyho, ale napriek tomu sú Talent Transport ťažko uchopiteľní. Originálni v umeleckom aj verbálnom prejave, ktorý vždy nesie dávky miernej (seba) irónie. Čo je však na nich najcennejšie, nechávajú za seba hovoriť predovšetkým svoju hudbu.

Malá Kahlo, malý Klimt 1, 2019-02-10

  Detské výtvarné workshopy budú pokračovať v novom šate, s novým názvom aj pod vedením novej lektorky i naďalej. Počas roka 2019 oboznámi pedagogička Renáta Kmecová vaše deti s -izmami, ktoré vo svojej dobe rezonovali. Začíname impresionizmom. Workshop je vhodný najmä pre deti vo veku 5 – 8 rokov.

Pacific Crest Trail – 4.286 km peši naprieč USA, 2019-02-14

    Popis: Pacific Crest Trail /Pacifická hrebeňovka/ je 4 286 km dlhá diaľková turistická trasa vedúca naprieč celými USA pozdĺž západného pobrežia od mexickej hranice až po hranicu kanadskú. Táto cesta spojila 2 ľudí – Mila Daníška, ktorý PCT zdolal ako prvý Slovák vôbec a Pavla Sabelu z ČR. Vo februári sa títo dobrodruhovia prídu podeliť o zážitky z tejto úžasnej cesty aj s vami. Zároveň sa dozviete veľa aj o téme ultraľahkého turistického vybavenia a fyzicky sa bude možné oboznámiť s autentickou výbavou, ktorá bola na PCT použitá. Celkové prevýšenie Pacific Crest Trail je cca 150km. Začína horúcou kalifornskou polopúšťou, pokračuje okrajom legendárnej Mohavskej púšte, najvyšším monumentálnym pohorím USA Sierra Nevada, vulkanickým Oregonom a majestátnym hornatým štátom Washington. Celkovo trail prechádza cez 7 národných parkov, míňa viac ako tisíc jazier a je potrebné prekonať 60 horských priesmykov a sediel. Patrí spolu s Continental Divide Trail (CDT) a Appalachian Trai (AT) do tzv. Triple Crown – trojice hlavných diaľkových trás USA.

 Večerná škola filmu #1: štamgasti, vyvrheli a bezstarostní jazdci, 2019-02-18

Téma látkovej závislosti sa na plátnach kín objavuje od samotných počiatkov kinematografie. Od propagandistického Reefer Madness (1936), z ktorého za počas rokov stala nechcená komédia až po súčasnosť, nás tvorcovia zoznamujú s reálnymi čí fiktívnymi osudmi postav zmietajúcich sa v zajatí závislosti. Počas večera si predstavíme 35 filmov venujúcich sa tejto náročnej téme. Niektoré vás rozosmejú, niektoré rozplačú, jedno však majú všetky spoločne, prinútia vás premýšľať.

JAM session vol. XXVI., 2019-02-20

Aj v roku 2019 budeme spolu s o. z. Slobodná kultúra pokračovať v obľúbenom formáte „džemiek“. Pozývame vás teda zabaviť sa aj si zabaviť.

Zrní, 2019-02-22

Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinácia elektroniky a pesničkárskej poetiky. S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú inokou novátorstva a hľadačstva na českej alternatívnej scéne. Od hrania na ulici sa vďaka talentu a usilovnosťou vypracovali na jej pomyselný vrchol. Vzhľadom na štýlovú otvorenosť a inštrumentálnu zrelosť je v ich nezameniteľnej hudbe počuť akordeón aj beatbox, flautu i experimenty s looprom. Kolektívne vytváraná akusticko-elektronická hudba s mnohovrstevnatými textami sa tak chvíľami ponára aj do muzikantských krajín tanečnej hudby a experimentu. Ich osobitý prejav na pódiu je rovnaký ako ich hudba: autentický, hutný, energický a hypnotický. Bez kalkulu, kompromisov a veľkého labelu za chrbtom žnú ich dosky ceny a nominácie. Okrem vypredaných klubov a hrania na hlavných pódiách veľkých festivalov sú napríklad majiteľmi ceny Anděl 2012 ta Objav roku. Pod producentským dohľadom Ondreja Ježka elektronického experimentátora Jonatána Pastirčáka alias Pjoniho natočili Zrní v Španielsku dosku, ktorú si opäť samostatne aj vydali. Piaty rádový album s názvom Jiskřící vyšiel 31. 3. 2017 a už teraz je jasné, že sa bude radiť medzi najzaujímavejšie hudobné počiny tohto roku. Zrní je hra. Zrní je pohyb.

Daniel Spaleniak, 2019-02-23

26-ročný hudobník Daniel Spaleniak žije a tvorí v Lodži. Jeho éterické, bluesovo-folkové piesne vzbudili záujem na americkom trhu, a práve preto môžete jeho pieseň „Back Home“ počuť aj v kriminálke „Elementary“ a „Why“ v známej produkcii The Path“. Daniel najviac zo všetkého miluje hru na gitaru a práve na tom postavil aj celú svoju tvorbu. Jeho debutový album „Dreamers“ je jedným z tých najzaujímavejších albumov svojho žánru za posledných pár rokov, druhý album „Back Home“ uzrel svetlo sveta v roku 2016 a aktuálne Daniel pracuje na tom ďalšom. Svoju hudbu predstavil na viacerých veľkých festivaloch, zahral napríklad na slávnom poľskom gigante – na Opener festivale. V auguste 2016 hosťoval aj v legendárnej rozhlasovej stanici KEXP zo Seattlu.

Literárny salón #1: Peter Karpinský, 2019-02-27

Autor próz pre deti a mládež, ale aj dospelého čitateľa, zároveň autor komiksov, rozhlasovej tvorby, scenárista a režisér a v neposlednom rade aj jazykovedec Peter Karpinský pôsobí od roku 1995 zároveň ako vysokoškolský pedagóg. Okrem písania umeleckej literatúry a odborných prác sa ako lektor a porotca v súťažiach venuje začínajúcim autorom a píše aj recenzie – predovšetkým z oblasti literatúry pre deti. Nielen na témy literárne ho v rámci prvého tohtoročného Literárneho salóna vyspovedá dvojica moderátorov Valerik Kupka – Marián Milčák.

Regina Carter & AMC TRIO UNIT, 2019-03-03

Regina Carter patrí medzi najlepších a najoriginálnejších huslistov sveta. Svedčí o tom aj dlhý zoznam svetových hudobníkov, ktorí s ňou spolupracovali zahrňujúci mená ako Tom Harrell, Wynton Marsalis, Brandford Marsalis, Cassandra Wilson, Kenny Barron, Ray Brown, Max Roach, Elliot Sharp, Oliver Lake, Pablo Ziegler a mnohí ďalší. Pochádza z Detroitu z hudobníckej rodiny. Jej bratrancom je napríklad slávny saxofonista James Carter. PO štúdiách bola spoluzakladateľkou ženského jazzového kvarteta Straight Ahead, s ktorým hrávala od roku 1994. Odvtedy sa vydala na sólovú dráhu a v roku 1995 vydala svoj prvý album s prvkami jazzu, soulu, popu a R&B. Po niekoľkých ďalších albumoch vydáva v roku 2001 jazzový duet Freefall s famóznym klaviristom Kennym Barronom, ktorý bol kritikou vysoko cenený. V nasledujúcich rokoch sa tvorba Reginy Carter štýlovo rozširuje do mnohých hudobných oblastí a žánrov ako sú ethno jazz, world music alebo argentínske tango. Album Reverse Thread z roku 2010 tvoria úpravy afrických ľudových piesní, ktorými bola huslistka inšpirovaná po dlhom africkom turné, ktoré predchádzalo jeho vydaniu. V podobnom duchu sa nesie aj ďalší album Southern Comfort z roku 2014. V poslednom období sa stále venuje vlastnej hudbe, v ktorej sa nevyhýba bohatej štýlovej variabilite. Podľa najnovších hodnotení prestížneho jazzového časopisu Downbeat je Regina Carter považovaná za najlepšiu jazzovú huslistku sveta. Svedčí o tom aj minuloročná nominácia na cenu Grammy v kategórii najlepšie improvizované jazzové sólo. V Christianii vystúpi Regina Carter s domácim AMC TRIO UNIT, kde základnú zostavu AMC TRIA dopĺňajú ďalší traja hudobníci. Regina Carter – husle Peter Adamkovič – klavír Martin Marinčák – kontrabas Stano Cvanciger – bicie nástroje Samuel Marinčák – gitara Peter Kočiš – syntetizátor Miro Szirmai – perkusie

Škvíry & Spoje, 2019-03-09

Kvartet Škvíry & Spoje tvoria dve oddelené duá – Škvíry sú gitarista Michal Matejka (Ankramu, Pražský improvizační orchestr) a Petr Vrba (Poisonous frequencies, Pražský improvizačný orchestr) experimentujúci s dychovými nástrojmi a objektami; Spoje tvoria vibrafonista Dalibor Kocian (Stroon, Cluster ensemble) a bubeník Jozef Krupa (Ankramu, Jana Bezek Trio). Základným tvorivým prostriedkom výsledného kvarteta je kolektívna improvizácia, v ktorej hráči síce uplatňujú aj svoje nemalé skúsenosti s takzvanými rozšírenými technikami hry na svoje nástroje, avšak pri výstavbe každého svojho celku sa neboja ani viac štandardizovaných štýlových idiómov či napríklad pravidelných až repetitívnych rytmických štruktúr. Hráčske skúsenosti a výrazové prostriedky spoločne so zohranosťou tejto štvorice zabezpečuje, že nejde v žiadnom prípade o cestu späť. So všetkým sa tu počíta ako s rovnocennými prvkami jednej osobitej sémantickej hry, a to hry modernej a veľmi zábavnej.

Soul:lux #2 – DJ:AM, 2019-03-14

DJ:AM je pravidelný hudobný formát DJských listeningových večerov spojených s tematickou vizuálnou projekciou. V roku 2019 sa na ne môžete tešiť vďaka projektu christiania 2019, podporenému z Fond na podporu umenia, každý druhý mesiac v rámci sekcie Soul:lux. Znieť budú multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJs a selektorov. Srdečne pozývame! Vstup : Voľný

  Ťuk sem, ťuk tam a už hrám #1, 2019-03-17

V roku 2019 uvádzame ako súčasť implementácie projektu christiania 2019 ak nový formát s názvom Ťuk sem, ťuk tam a už hrám. Ide o workshop pre deti približne vo veku 10 – 15 rokov, na ktorom vaše deti pod vedením lektora pričuchnú k základom tvorby hudby na počítači prostredníctvom programu Ableton Live a budú uvedené do DAW softvérov zjednodušenou formou. Heslo wokshopu: klikaj a bav sa!

Fenomény mesta #1: Prešov – mesto viery alebo nevery?, 2019-03-21

    Popis: Tretie najväčšie mesto je sídlom troch biskupstiev. V centre mesta k historickej mariánskej soche pribudla socha Krista a pápeža. Aká je tvár mesta? Aj o tom v novom diskusnom formáte. Diskutovať budú: Ľubomír Petrík, protosynkel Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Ondrej Koč, prešovský zborový farár Evanjelickej cirkvi a. v. Martin Husovský, hudobník Moderuje: Peter Medviď

Literárny salón #2: Rudolf Dobiáš, 2019-03-27

Rudolf Dobiáš (1934), básnik, prozaik, oceňovaný autor literatúry pre deti a mládež. Pripodobňoval svoje písanie k terapii. Muž pevných názorov a nemenných občianskych postojov. Vypovedané sa preňho stalo záchranou. Ako žil to, o čom iní písali len z druhej ruky, a ako prežil vďaka tomu, že veril vo vyšší zmysel ľudského utrpenia sa dozviete, keď navštívite marcový literárny salón.

Kalle /cz/ & Ane Bjerkan /nor/, 2019-03-29

Kalle /cz/ Kalle je táborská hudobná skupina založená v roku 2013 Veronikou Buriánkovou a Davidem Zemanem. Za obidva svoje albumy – Live from the Room (2014) a Saffron Hills (2017) obdržala skupina cenu Anděl za alternatívu a cenu hudobnej kritiky Apollo 2017. Tento krát sú Kalle na turné vo výnimočnej šesťčlennej zostave, namiesto pedálových efektov uvidíte na pódiu klasické akustické nástroje. Veronika Buriánková a David Zeman prizvali štvoricu nielen hudobne spriaznených osobností. Spev, akustická gitara, basa, bicie, harmónium a violončelo v súhre, ktorá zachováva post-rockovú atmosféru živých koncertov Kalle a vkladá do nich úplne iný rozmer. Ane Bjerkan /NOR/ Osobitá nórska pesničkárka, ktorá ťa spolu so svojím hlasom a harmóniom prenesie do sveta jazier, lesov, svetla a tmy.

Trilobeat Tour 2019 + HPdB, 2019-04-05

V apríli 2019 vydáva kapela TRILOBEAT dlho očakávaný debutový album a vyráža na turné po slovenských mestách. Už dlho sa na domácej scéne neobjavil interpret, ktorý by bol sledovaný takým množstvom rôznorodých hudobných fanúšikov. Priaznivci džezu, progrocku, či popu – zdá sa, že tvorba kapely k nim rozpráva univerzálnym jazykom. Pozývame Vás na kontakt s tvorbou týchto mladých hudobníkov a vychutnať si príjemný umelecký večer! TRILOBEAT Hudobný projekt Trilobeat vznikol v roku 2017. Atmosféru stavia na klavírnych kompozíciách Jakuba Mikulu, ktoré sú dopĺňané melodikou priečnej flauty a vokálom Kataríny Mikulovej. Rytmiku kapely tvoria – na basgitare Norbert Neuschl (King Shaolin, Celeste Buckingham) a na bicích nástrojoch Marek Sasko (Horehigh, Matěj Vávra Band, Genius Locci). Za svoju existenciu stihol Trilobeat odohrať viacero úspešných koncertov, napríklad sa predstavili ako hosť na turné Ľudových Mladistiev a aj na krste ich CD v Štúdiu 1 Slovenského rozhlasu. Tiež vystúpili na akcii Jazz Fest Vráble a odohrali viacero klubových koncertov. https://www.youtube.com/watch?v=h2j0IQTbljM https://www.youtube.com/watch?v=Hj-E_SZPHbA HPdB Zoskupenie HPdD tvorí Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák. Chalani sú známi z mnohých hudobných zoskupení a spolu sa stretávali vo viacerých prešovských formáciách. V podobe tria fungujú približne rok a okrem starších skladieb sa môžete tešiť aj na predstavenie ich novej tvorby. Štýlovo sa orientujú na jazz, world, fusion. https://www.youtube.com/watch?v=C8Gb6R082SY https://www.youtube.com/watch?v=R8lyLbxI3aM

Jam Session vol. XXVII., 2019-04-10

Ďalšie kolo obľúbených Jam Session v réžii hudobníkov okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí. Príležitosť zabaviť sa pri live hudbe aj si s chalanmi zabaviť.

Camino de Santiago: 1 žena, 2 nohy, 33 dní a 800 km, 2019-04-11

Camino de Santiago – pešia púť cez Španielsko bude témou ďalšieho cestovateľského večera z cyklu Od rovníka k pólom, ktorý realizujeme ako súčasť projektu christiania 2019. Čo sa stane, keď sa mladá, nie tak celkom veriaca žena vyberie sama na stredovekú pútnickú púť sprevádzanú legendami a zázrakmi? Aký zázrak ju čaká v cieli a či sa vôbec nejaký zázrak stane? Má význam kráčať 25km denne po dobu mesiaca a prečo to vlastne všetci robia? Svätojakubská cesta je vyše tisíc rokov stará pútnicka cesta k hrobu Svätého Jakuba. Každý rok sa na ňu vyberá čoraz viac ľudí, skúmajúc po ceste krásy Španielska, kultúru, históriou nabité miesta a v prvom rade samých seba. Vstávať o 6 ráno a prechádzať denne 25 km, odolávať horúčavám, chrániť sa pred plošticami a prepichovať pľuzgiere – aj to je súčasťou pútnického dobrodružstva. Poďte s nami do krajiny, kde po uliciach behajú býky a ľudia sa počas dňa schovávajú pred Slnkom. Kde sa ráno podáva omeleta a na večeru fľaša vína. Tam, kde je objatie a pomocná ruka na každom rohu a všetci kráčajú ponorení vo vlastných hlavách za jedným cieľom – Santiago de Compostela.

Bardo, 2019-04-12

Bardo je nový projekt a album vynikajúcej slovenskej speváčky, textárky a skladateľky Sisy Feherovej a Vladka Mikláša, slovenského gitaristu, multiinštrumentalistu a skladateľa, oboch sídliacich v Prahe. Skutočný výraz \“bardo\“ pochádza z Tibetskej knihy mŕtvych a predstavuje akýsi prechodný stav medzi smrťou a znovuzrodením. Nahrávka zaujme poslucháča na ceste po básnických zvukových scenároch Sisy a Vlada, ktoré uvažujú o najrozličnejších emocionálnych stavoch s jednou riadiacou témou, ktorá spája celé album a to je príroda. Texty na albume boli pôvodne básne napísané Sisou najmä počas jej doby v slovenských horách, kde mohla meditovať o krásach a takmer nepochopiteľných aspektoch prírody a tiež našom mieste ako človeka v kontexte prírody. Výsledok je jemný a subtilný, ale aj veľmi naliehavý. Sisa Feher je slovenská multižánrová speváčka, študovala hudbu v Prahe a Londýne, vystúpila na mnohých festivaloch a klubových scénach po celej Európe. So svojim jazzovým/alternatívnym kvintetom Feher Rocher vystúpila ako support pre umelcov ako Richard Bona, Esperanza Spalding, Kurt Elling, Avishai Cohen Trio a mnoho ďalších. Vladko Mikláš pôsobí ako kytarista spolu s Katarziou alebo Bert and Friends alebo skladá hudbu pre projekty moderného cirkusu Loosers Cirque Company alebo jazzovú fusion formáciu Tryptych.

9. Dobrý Bazár – Burzo Blšák, 2019-04-14

Milí priatelia Dobrého Bazáru, s radosťou vás pozývame na v poradí už 9. Dobrý Bazár – Burzo Blšák. Jeho jarná verzia prebehne týždeň pred Veľkou nocou, v nedeľu 14.4. Poslaním nášho Dobrého Bazáru je opäť podporiť kreatívnych hand made výrobcov, ktorí prídu na bazár ponúknuť to, čomu sa venujú, čo TVORIA. Dobrý Bazár vytvára aj priestor pre všetkých tých, ktorí majú doma veci, ktoré sú síce stále funkčné, ale už ich nepotrebujú a môžu ich ďalej ponúknuť za symbolickú cenu. Výber z našich predajcov postupne zverejníme v našej udalosti. NA ČO SA AKO NÁVŠTEVNÍK MOŽEŠ TEŠIŤ? – na predajcov lokálnych hand made výrobcov s ich originálnymi výtvormi – na kopec zaujímavosti, od oblečenia, doplnkov, drobnosti z domácnosti, knihy, elektroniku , platne , DVD, CD, atď. – výborné domáce vegetariánske jedlo /rýchlo sa míňa, tak príď čím skor/ – program pre deti /neskôr presnejšie špecifikujeme, o čo pôjde tentoraz:)/ AK SA CHCEŠ ZAPOJIŤ AKO PREDAJCA V prípade záujmu o predajný stolík /či už si hand made výrobca, ale chceš predávať to, čo máš doma/ nám pošli súkromnú správu na Fb alebo na mail: denisa.krizanska@gmail.com s INFORMÁCIOU, čo chceš predávať a prilož aj ilustračné FOTO. Pre každého predajcu je vyhradený jeden predajný stolík. Predajcov vyberáme v závislosti sortimentu, ktorí ponúkajú, aby bol ponuka čo najpestrejšia a tiež v závislosti od voľných predajných miest. Vaše predajné miesto bude potvrdené /a v prípade, že vás nevyberieme sa ozveme tiež/ do približne siedmych pracovných dní, po vyselektovaní predajcov, ktorí sa nám prihlásia. Ďakujeme za trpezlivosť:). CHARITATÍVNA ZBIERKA Aj tentoraz sa s našim Dobrým bazárom spája charitatívna zbierka, z ktorej výťažok venujeme organizácii alebo konkrétnemu ľudskému osudu. Komu bude zbierka venovaná tentoraz, čoskoro zverejníme. Tešíme sa na jedinečnú domácu atmosféru, ktorá vždy na bazári vznikne. Budeme vďační za zdieľanie našej udalosti a za pozvanie vašich priateľov a známych. Do skorého videnia:).

Malá Kahlo, malý Klimt #2: surrealizmus, 2019-04-14

    Popis: Druhé kolo detských výtvarných workshopov sa bude niesť v znamení osobností ako Salvador Dalí, Frida Kahlo, Joan Miró či Marc Chagall. Pod vedením lektorky, výtvarníčky a pedagogičky Renáty Kmecovej bude deťom predstavený surrealizmus. Workshop je vhodný najmä pre deti vo veku 5 – 8 rokov.

Večerná škola filmu #2: V tomto dome straší!, 2019-04-15

Domy aj iné budovy opradené mystériom odjakživa vzbudzovali záujem ľudí. Výnimkou nie sú ani filmári, ktorí sa nespokojným dušiam blúdiacim zaprášenými chodbami venujú od počiatkov kinematografie. Počas prednášky nám prešovský Filmárik Jánko predstaví 35 filmov pretkaných temnotou.

Cesta domov #1: Sylvia Ciulis a SlovakiaGift, 2019-04-18

Celé to začalo očarením slovenským ľudovým ornamentom a slovenskou ľudovou tvorbou vôbec. Dnes ju šíri medzi bežného spotrebiteľa prostredníctvom tričiek, tašiek, odznakov, zrkadielok, pohľadníc či krytov na telefóny a prispieva tak k pozitívnej prezentácii Slovenska suvenírmi, v ktorých sa harmonicky kĺbia súčasné dizajnové trendy a hodnoty tradičnej ľudovo-umeleckej tvorby, ktorá podľa nej ukrýva skutočné poklady. Sylvia Ciulis a jej Slovakiagift.

Dorota Nvotová – More tour, 2019-04-19

Dorota Nvotová predstaví svoj nový album more. Hudobne aj textársky je to ako vždy, Dorotin autorský materiál “od klavíra”, tento krát však celkom inak podaný a zaranžovaný vďaka novej, majstrovskej kapele. Čerstvo vydaný, z polovice konceptuálny album More inšpirovaný cestovateľskou dušou herečky, speváčky, skladateľky, spisovateľky aj publicistky Doroty Nvotovej si budete môcť na koncerte zakúpiť aj podpísaný, rovnako ako jej novú knihu Fulmaya na rázcestí, ktorej kúpou podporíte štúdium nepálskych detí. Vlado \“Slnko\“ Šarišský /klávesy/ Marián Slávka /bicie/ Merta Minárik /basová gitara/

  Literárny salón #3: Jana Bodnárová, 2019-04-24

    Popis: Po štúdiách dejín pracovala viac ako desať rokov ako pamiatkarka pri záchrane umelecko-historických pamiatok v Prešove a písala články a štúdie o súčasnom výtvarnom umení. Od začiatku 90. rokov sa venuje takmer výlučne literárnej činnosti. Popri publikovaní nových kníh próz, tvorby pre deti, rozhlasových hier a televíznych scenárov sa od polovice 90. rokov venuje tvorbe a prezentácii video performancií v domácich galériách a experimentálnych divadelných scénach, ako aj v zahraničí. Jej diela boli preložené do viacerých európskych jazykov, do hindčiny a arabčiny. Hosťom tretieho tohtoročného Literárneho salóna bude Jana Bodnárová.

ArTalkShow, 2019-04-25

Artalkshow je rozprávanie o živých mestách a miestach s ich živými obyvateľmi. Prvý večer venujeme najmä Varšave, ale aj iným poľským mestám. Predstaviť ich, ale najmä svoju prácu, príde mestská antropologička Martyna Obarska. Martyna študuje mestské iniciatívy na rozhraní architektúry, mestského plánovania a sociálnych aktivít. Špecializuje sa na využívanie nových technológií v mestách. Spoulpracovala s Inštitútom na výskum verejných priestorov a prednášala na Varšavskej univerzite. Je vice-editorkou Magazynu Miasta, jediného časopisu o mestách v Poľsku. Hovorí plynule česky a rovnako tak rozumie slovensky. Vypytovať sa jej bude minister mytológie Východného pobrežia, Mišo Hudák.

Večer filmových bizarností a experimentov, 2019-04-26

Experimenty na divákoch, ktoré vás určite prekvapia! Pokusmi od elektrického prúdu v kreslách až po 4D bojovali kiná o priazeň divákov po nástupe televízie. Svetom filmových “zázrakov” vás prevedie šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný. Nenechajte si ujsť experimenty, pri ktorých boli pokusnými králikmi diváci v kinosálach. Za všetko nesie zodpovednosť televízia. Je to, samozrejme, zavádzajúce tvrdenie, ale úlohu určitého katalyzátora udalostí rozhodne zohrala. Jej rozmach v 50. rokoch minulého storočia totiž spôsobil, že z bývalých návštevníkov kín sa postupne stali domáci otroci blikajúcej debničky. Prakticky neexistoval dôvod, prečo by mali opustiť vznikajúcu papučovú kultúru. Tak, na dovtedy výrazne prosperujúce kiná, doľahli ťažké časy. Čakalo sa na zázrak. Ešte pred zmienenou kino-krízou vymýšľali majitelia kín rôzne zaujímavosti a s ich pomocou sa snažili prilákať divákov práve do toho svojho kina. Samotné pasívne sledovanie filmu im už pripadalo nudné a za každú cenu chceli diváka prekvapiť niečím novým. Ruské experimentovanie s 3D koncom 40. rokov minulého storočia, pachové kiná, púšťanie elektrošokov do sedadiel, alebo vyskakujúci herci z plátna.

Adalbert & Postman, 2019-04-27

Adalbert je sólový projekt Vojtěcha Štědroňa. Naživo hrá so svojou živou kapelou. Hudba Adalberta je typická pre svoje temné melódie v šate alternatívneho rocku a vplyvy post-rocku, post-punku a tiež elektronickej hudby. V roku 2014 vydal prvé EP a v tom istom roku hral na maďarskom festivale Sziget. V roku 2017 Adalbert predskakoval skupine Placebo. Debutový album Ghosts vyšiel v roku 2018. Postman je sólový akustický projekt speváka skupiny 5 Vymir Kostantina Pocztara. V jeho tvorbe je cítiť silné vplyvy hudby šesťdesiatych rokov, hlavne Boba Dylana, Donovana, Nicka Drakea, CSNY a Gena Clarka. Piesne tohto vnímavého hudobníka a textára sú citlivé, hrejivé, pohltia vás tak, až máte pocit, že vás plnosť ich zvukov prikryla ako deka, lietajúci koberec, ktorý vás presunul na iné, lepšie miesto. Jeho hudba, hoci väčšinou ľahká a príjemná na počúvanie, sa však obvykle dotýka dôležitých tém v textovej rovine. Postman je vnímavým pozorovateľom každodenného života. Zaujímajú ho najmä medziľudské vzťahy, ich pozorovanie šikovne pretavuje do textov svojich piesní.

Vlastimil Slávik: Stromy /vernisáž/, 2019-05-03

    Popis: Vlastimil Slávik je prešovský fotograf, ktorý sa vo svojej tvorbe venuje tomu, čo práve pritiahne jeho zrak. Ako otec 4 detí má veľa podnetov zachytávať evolúciu jeho ratolestí, ktoré sa s jeho manželkou snažia vychovávať doma. Hoci sa fotením živí, stále sa považuje za profesionálneho amatéra, kedže fotografiu neštudoval, ale učil sa ju v teréne pri jeho potulkách svetom. Po neočakávanom návrate domov do rodného Prešova sa rozhodol vyskúšať živiť sa fotením, kedže verí tomu, že ľudia by sa mali vo svojich životoch snažiť robiť to, čo ich baví a dobíja energiou. Zrodený pod šťastnou hviezdou kombinuje Vlasťo funkcie fotografa, partnera, otca, občana tohto štátu a život vníma ako dobrodružstvo, ktoré človeka brúsi do jasných obrysov a vzdialenej dokonalosti.

Please The Trees, 2019-05-03

Desať rokov po debute albumu Lion Prayer prichádzajú Please The Trees so svojím piatym dlhodrajúcim albumom Infinite Dance a už pred jeho vydaním sa smelo dá označiť za vyvrcholenie ich doterajšej tvorby. Infinite Dance je dokumentom o zatiaľ poslednom úseku dlhej cesty, ktorú už prešli. Jej začiatok aj koniec nie je nijako určujúci, zato jej aktuálna etapa (a jej zvukový obraz v podobe novej dosky) pôsobí ako výnimočný obrat v zložitej tanečnej variácii Ginger a Freda – moment, na ktorý sa nezabúda. Aj keď ani tu Please The Trees neopúšťajú svoj stále prítomný princíp hľadačstva, vynikajúci istým krokom, ktorý nasledovníkov zmätie, rozruší a strhne. Infinite Dance vyšiel 19. Septembra 2018 už tradične v Starcastic Records a kapela ho pokrstila v ten istý deň koncertom na lodi Altenburg 1964 v Holešoviciach. V novembri ho chalani predstavili aj európskemu publiku ako hostia dvojtýždňovej intenzívnej šnúry slávnych Mudhoney.

Martin Geišberg a Daniel Špiner, 2019-05-10

Po čase zavítajú do Christianie v Prešove Martin Geišberg a Daniel Špiner s piesňami známymi aj novými, poéziou aj improvizáciou. Uvoľnená atmosféra, hlboké texty a občas aj slzy smiechu, to sú tradičné atribúty večera v réžii tejto dvojice.

Póezia slam, poézia tam (Tono S., Vlado Janček, Lyrik a Bene), 2019-05-11

Poézia slam, poézia tam prvýkrát mimo Bratislavy. Tono S., Vlado Janček, Lyrik a Bene prichádzajú do prešovskej Christianie predstaviť Poéziu slam, poéziu tam, s ktorou už takmer 2 roky v bratislavskom Bukowski bare zabávajú publikum. Táto štvorica prednesie pár svojich vlastných textov a taktiež básne svojich obľúbencov. Príde ultrazvukový Tono S., saténový Vlado Janček a modrí chlapci Lyrik a Bene. Slam poetry obvykle prebieha v 2 kolách, kde účinkujúci iba za pomoci svojho hlasu a svojich žvástov sa snažia získať na svoju stranu obecenstvo. Ale keďže chlapci radi špekulujú, tak si jemne upravili pravidlá, v jednom kole chlapci prednesú niektorú zo svojich obľúbených básni a v dvoch kolách sa budú snažiť zaujať daktorým zo svojich textov. Tono S., Vlado Janček, Lyrik a Bene v jeden večer na tom istom pódiu a dakde nad nimi ich obľúbené básne. Poézia slam, poézia tam tenkrát poprvé v Christianii.

Dunaj, 2019-05-12

Skupina Dunaj sa vracia! Vo chvíli, keď sa hudobníci Dunaja po rokoch stretli pri natáčaní filmu Dunaj vědomí, opätovne našli chémiu, ktorá ich predtým spájala. Preskočila iskra a skupina sa rzhodla obnoviť svoju činnosť. A to v zostave, ktorá zaznamenala najväčší úspech. Chýbať bude iba Jiří Kolšovský, jeho speváckych sekvencií sa ujme zvyšok kapely. Gro vystúpenia budú tvoriť najmä skladby z najsilnejšieho obdobia kapely Dunaj (Dudlay), postupne budú zaradené aj úplne nové piesne vychádzajúce z najlepších tradícií Dunaja, ktoré by mali vyústiť aj do nového albumu. Nemožno teda hovoriť o klasickom comebacku, ale o novej energii, s ktorou Dunaj znovu začne hudobnú dráhu. Pozor, toto nie je reminiscencia a la rôzne návraty v minulých rokoch, toto je regulárny reštart jednej z najúspešnejších, najinvenčnejších a najoriginálnejších kapiel českej hudobnej histórie! Zostava: Josef Ostřanský /gitara, spev/, Vladimír Václavek /basgitara, spev/, Pavel Koudelka /bicie, spev/ V roku 1989 vznikla v Brne hudobná skupina alternatívneho smeru, ktorá niesla názov Dunaj. Svoju činnosť ukončila v roku 1998, keď vo svojich 43 rokoch zomrel jej frontman Jiří Kolšovský. Hudobný prejav kapely sa vykryštalizoval d klasického bigbeatu 80-tych rokoch 20. storočia. Citeľný v tvorbe kapely Dunaj je aj vplyv minimalizmu, punku a v začiatkoch aj pražskej novej vlny. Autormi obrazotvorných textov boli výtvarník Vladimír Kokolia, Karel Davil, Pavel Fajt a Vladimír Václavek. V začiatkoch bol Dunaj z dôvodu neexistencie vhodnejšieho termínu klasifikovaný ako art rock, neskôr sa ujalo označenie brnenská alternatíva, ktorá pod seba zahŕňa kapely z Brna, tvoriace v podobnom štýle.

Alexandre Santos & Leonardo Barbosa, 2019-05-17

Unikátne duo predstavuje brilantné spojenie latinsko-americkej hudby severnej Brazílie s hudbou africkou a reggae. Alexandre Santos hrá na jeden nástroj s nenapodobiteľnou virtuozitou súčasne basový part a akustickú gitaru. Svoj výkon ešte umocňuje charizmatickým spevom. Spolu s brilantnou hrou hráča na bicie nástroje Leonarda Barbosa tvoria radostnú hudbu s imaginárnym zvukom celého orchestra.

Andrej Šeban – Triplet, 2019-05-18

Andrej Šeban na svojej sólovej dráhe viackrát ukázal, že okrem tradičnej gitarovej tvorby mu nie sú cudzie ani experimenty. V rovnakom duchu pokračuje i na novom trojalbume Triplet: Hody Náhody – Medzi sviatkami – Tokom, ktorý vychádza na 3CD na značne Slnko records. V novej tvorbe kladie špeciálny dôraz na vizuálny aspekt hudby, nakoľko neoddeľuje hudbu a vizuálne umenie a sám je schopný počuť obraz a vidieť zvuk. Zámerom bolo vytvorenie zvukomalebných obrazov, ktoré charakterizuje ako „kino pre uši“. Hlavnou koncepciou pri nahrávaní albumov bolo oprostenie sa od konkrétnej harmónie, melódie a rytmu a otvorenie priestoru pre voľný experiment. Výsledkom sú inštrumentálne piesne tvorené ako stereo-efektami a o niečo menej i živými nástrojmi či vokálom, avšak bez konkrétnych textov. „Nechal som sa unášať prúdom invencie a vyhýbal sa akokoľvek viazanému rytmu. Pri nahrávaní som všetko, čo viem o hudbe odložil bokom a pristupoval som k nej ako dieťa, ktoré objavuje zvuky a pocity, ktoré mi hudba prináša. Vidím v nej vlastné obrazy a viem si z nej dešifrovať príbeh bez toho, aby som sa zamýšľal nad konkrétnymi akordami alebo tónmi,“ opisuje Andrej Šeban. „Súčasnú hudbu vnímam ako samostatné voľné rytmické prúdy idúce nezávisle cez seba v rôznych harmonických i melodických súvislostiach. Mal som dojem, že táto hudba odráža stav sveta, aký je.“ Album sa skladá z troch CD v papierovom digisleeve, je na ňom 46 skladieb. Limitovaná číslovaná edícia 600 ks, na obale je Andrejov obraz.

Soul lux #3, 2019-05-23

Tretie kolo príjemného listeningového večera je pre vás pripravené aj v piatom mesiaci. Znieť budú multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJs a selektorov.

Ťuk sem, ťuk tam a už hrám! #2, 2019-05-26

Druhé kolo hudobného workshopu, ktorý je určený pre deti vo veku nad 12 rokov. Základy tvorby hudby na PC a úvod do DAW softvérov zjednodušenou formou. Heslo: klikaj sa a bav!

Zjedz stejdž #1: Tajný spolok, 2019-05-26

V prvom kole nového formátu predstavíme divadelnú hru Tajný spolok. Text a inscenáciu kolektívne pripravili Dramaticky mladí Martin Bartko, Tamara Benčová, Tomáš Čorej, Samuel Kožuch a Nevena Kraviarová pod vedením Michaely Zakuťanskej. …a čo spolok chráni? Dozviete sa už koncom mája.

Fenomény mesta #2: Prešov – slovenský Seattle alebo taká normálna provincia?, 2019-05-30

Keď Boh rozdeľoval ľudstvu Zem, postaral sa o to, aby tí najlepší hudobníci osídlili Prešov. Možno tak nejak nám to môže pripadať, keď neustále čítame (hlavne od domácich) o Prešove ako „slovenskom Seattli”, liahni toho najlepšieho, čo na slovenskej hudobnej scéne máme. No je to ešte pravda? Bola to vôbec niekedy pravda? Sme Seattle alebo provincia? Udržiava si prešovská hudobná scéna kvalitu, ktorú mala v rokoch, keď sa tu zrodili dnes už legendárne hudobné zoskupenia? Aký bol hudobný život mesta kedysi a ako vyzerá dnes? A majú vlastne hudobníci publicistov, ktorí ich chvália radi? Otázky, na ktoré ste sa vždy báli počuť odpoveď. Aj o tom budeme diskutovať s Ľuboslavom Petruškom, Vladom Šipošom a Michalom Frankom.

Peci Uher group, 2019-06-01

Peci Uher group je zoskupenie muzikantov okolo gitaristu Petra Uhera. Zoskupenie hrá modernú elektronickú jazzrockovú fúziu. Peci Uher študoval na štátnom konzervatóriu v Košiciach a FHPV v Prešove. Spolupracuje s rôznymi hudobníkmi v oblasti jazzu a pop music (Andršej Belej, Katarína Koščová, Igor Kucer, ..). Bol leadrom fusion kapely Inside Group, s ktorou nahral album One and Zero, ktorý bol nominovaný na cenu Esprit za najlepší album roku 2016. Na albume One and Zero si zahral aj americký trubkár Michael Patches Steward. Michal Čerevka pochádza z umelecky založenej rodiny. K hudbe inklinoval odmalička. Na bicie hrá od 8 rokov, pôsobí ako performer a pedagóg hry na bicie nástroje. Spolupracoval s mnohými známymi i menej známymi umelcami na komerčnej aj gospelovej hudbe. Je pevný člen kapely James Evans Band, Hero a Tretí deň, popri nich pripravuje aj vlastný projekt. Braňo Valanský vyštudoval konzervatórium na kontrabase a už počas štúdia začal účinkovať s Emilom Fratrikom a Henrrym Tothom spolu s Delmarom Brownom, ktorý hrával aj s Milesom Davisom, Jacom Pastoriom, Stingom, Davidom Bowiem, … Potom sa venoval domácej pop a jazzovej scéne (Robo Grigorov, Peter Nagy, Richard Muller, …). Laureát ceny Trenčín Jazz pod hradom ako najväčší objav festivalu v kapele Petra Lipu. *V súčasnosti pôsobí v kapelách Marián Čekovský Groovin heads a Chicago blues connection, Andy Warhol project, Igor Kucer emotion group, Marek Sarvaš projekt.

Savak, 2019-06-21

Indie rocková nakladačka priamo z newyorského Brooklynu odštartuje festivalovú sezónu, ako sa patrí.

Jam Session vol. XXIX., 2019-08-28

Obľúbené Jam Session večery sa už pomaly blížia k okrúhlej tridsiatke opakovaní. Príďte si s nami na sklonku prázdnin vychutnať už 29. večer v réžii hudobníkov okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí.

Soul: Lux #4, 2019-08-29

Formát listeningových večerov si môžete vychutnať aj počas prázdnin! Znieť budú multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJs a selektorov.

White Place, 2019-09-03

White Place je štvorčlenná kapela pôvodom z Vranova nad Topľou, ktorej ústrednou postavou je skladateľ a spevák Daniel Jenčo. Po hudobnej stránke zakladá na prepracovaných aranžmánoch pozostávajúcich z rozličných rockových a experimentálnych prvkov, v čom sa neomylne odrážajú skúsenosti členov, z ktorých každý má za sebou bohaté hudobno-umelecké pozadie. Na basu hrá Stanislav Čorej, na syntetizátorové nástroje, drum-mašiny a gitaru Mário Jenčo a na bicie nástroje Lukáš Fabian.

Živé kvety, 2019-09-05

Živé kvety založili niekedy začiatkom roku 1994 herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na dokonalý tvorivý tandem. Fungovanie kapely bolo v minulosti úzko spojené s bratislavským divadlom Stoka, kde kapela tiež doprevádzala niektoré z divadelných hier, nahrala svoj album Sloboda a zahrala niekoľko desiatok naozaj slávnych a nezabudnuteľných koncertov. Kapela pripravuje nový album s názvom Salto na rozlúčku, ktorého krst je naplánovaný na začiatok októbra, no ochutnávku silných piesní so silnými textami, ktorými je kapela známa, vám sľubujeme už v Prešove!

Poézia slam, poézia tam #2, 2019-09-07

Poézia slam, poézia tam druhýkrát v Prešove. Tomáš Hafner, Vlado Janček, Lyrik a Bene prichádzajú do prešovskej Christianie predstaviť Poéziu slam, poéziu tam, s ktorou už takmer 2 roky v bratislavskom Bukowski bare zabávajú publikum. Táto štvorica prednesie pár svojich vlastných textov a taktiež básne svojich obľúbencov. Príde moderný spevák Tomáš Hafner, saténový Vlado Janček a modrí chlapci Lyrik a Bene. Slam poetry obvykle prebieha v 2 kolách, kde účinkujúci iba za pomoci svojho hlasu a svojich žvástov sa snažia získať na svoju stranu obecenstvo. Ale keďže chlapci radi špekulujú, tak si jemne upravili pravidlá, v jednom kole chlapci prednesú niektorú zo svojich obľúbených básni a v dvoch kolách sa budú snažiť zaujať daktorým zo svojich textov. Hafner, Janček, Lyrik a Bene v jeden večer na tom istom pódiu a dakde nad nimi ich obľúbené básne. Poézia slam, poézia tam v Christianii.

10. Dobrý Bazár _Burzo Blšák, 2019-09-08

Milí priatelia Dobrého Bazáru, s radosťou vás pozývame na v poradí už 10. Dobrý Bazár – Burzo Blšák. Jeho jesenná verzia pripadla na prvý septembrový víkend, na NEDEĽU 8.9.2019 v čase od 14:00 do 19:00. Poslaním Dobrého Bazáru je opäť podporiť lokálnych kreatívnych hand made výrobcov, ktorí prídu na bazár ponúknuť to, čomu sa venujú, čo TVORIA. Taktiež vytvárame priestor pre recykláciu vecí už použitých, ale stále funkčných, ktoré môžu predajcovia posunúť ďalej ako dar alebo za symbolický poplatok. Postupne v našej udalosti zverejníme niečo z toho, čo vás na Dobrom Bazári počká. NA ČO SA AKO NÁVŠTEVNÍK MOŽEŠ TEŠIŤ? – na predajcov lokálnych hand made výrobkov s ich originálnymi výtvormi – na kopec zaujímavosti, od oblečenia, doplnkov, drobnosti z domácnosti, knihy, elektroniku , atď. – výborné domáce vegetariánske jedlo /rýchlo sa míňa, tak príď čím skor/ – program pre deti – maľovanie na tvár s Mimkou v čase od 14:30 do 17:30. AK SA CHCEŠ ZAPOJIŤ AKO PREDAJCA V prípade záujmu o predajný stolík /či už si hand made výrobca, ale chceš predávať to, čo máš doma/ nám pošli súkromnú správu na Fb alebo na mail: denisa.krizanska@gmail.com s INFORMÁCIOU, čo chceš predávať a prilož aj ilustračné FOTO. Pre každého predajcu je vyhradený jeden predajný stolík /stolík kaviarenského typu/. Predajcov vyberáme v závislosti sortimentu, ktorí ponúkajú, aby bol ponuka čo najpestrejšia a tiež v závislosti od voľných predajných miest. Takže, ak máš chuť prísť, napíš nám podľa pokynov hore. Záujemcom o predajné miesto sa vyjadríme zaslaním správy. Vaše predajné miesto bude potvrdené /a v prípade, že vás nevyberieme sa ozveme tiež/ do približne SIEDMYCH pracovných dní, po vyselektovaní predajcov, ktorí sa nám prihlásia. Ďakujeme za vašu TRPEZLIVOSŤ:). CHARITATÍVNA ZBIERKA Aj tentoraz sa s našim Dobrým bazárom spája charitatívna zbierka, z ktorej výťažok venujeme organizácii alebo konkrétnemu ľudskému osudu. Príbeh Gabiky, ktorej je venovaná najbližšia zbierka nájdete popísaný v udalosti Dobrého Bazáru. Tešíme sa na jedinečnú domácu atmosféru, ktorá vždy na bazári vznikne. Budeme vďační za zdieľanie našej udalosti a za pozvanie vašich priateľov a známych. Do skorého videnia:).

Life is better in bikinis: BALI, 2019-09-11

    Popis: Hostkou ďalšieho kola z cyklu cestovateľských prednášok pod názvom \“Od rovníka k pólom\“ bude Košičanka Julka, ktorá vám predstaví stále obľúbenejšie exotické BALI očami človeka, ktorý v tejto krajine strávil kus svojho života. \“Moje meno je Juli a som vášnivá cestovateľka pôvodom z Košíc, ktorá si už 10 rokov plní svoje cestovateľské sny. Premieňam status \“prstom po mape\“ na realitu a o zážitkoch z ciest píšem aj na mojom cestovateľskom blogu Life is better in bikinis. Práve tento blog spolu s mojim projektom GadoGado.cz vznikli počas života na tropickom ostrove Bali, kde som zakotvila na dlhé tri roky. Prednáška, na ktorú Vás týmto srdečne pozývam bude práve o živote na Bali, ale aj ďalších skúsenostiach z Ázie, ako napríklad štipendium na Sumatre, či dobrovoľníctvo v Kambodži,… Tiež Vám v krátkosti prezradím pár informácií o influencer marketingu alebo čo to znamená \“keď dobrá fotka (nielen z ciest) predáva\“.

Róbert Seďo Sedlák: MÔJVEMBER, 2019-09-13

MÔJVEMBER …alebo 30 portrétov, ktoré poukazujú na hodnotu zdravia a života samotného. Predstavujeme 30-dňový projekt fotografa Róberta Seďa Sedláka, ktorý zobrazuje portréty mužov rôznych vekových kategórií z rôznych oblastí, nosiacich fúzy alebo bradu. Seďo, rodák z Prešova, prišiel v novembri s veľmi peknou, a nie menej silnou, myšlienkou nafotiť sériu portrétov s originálnym názvom \“Mô(j)vember\“. \“Ide o akýsi osobný príspevok mňa ako fotografa, s cieľom upozorniť, resp. priblížiť verejnosti dôležitosť mužského zdravia, či už fyzického, alebo mentálneho. Práve to je častokrát spoločnosťou podceňované, či prehliadané.” Podobnú sériu Robo nafotil už dávnejšie v Londýne, kde dlhé roky žil a pôsobil. Malú ukážku z nej prinášame v tejto výstave. , ktorá potrvá do konca októbra.

The Youniverse, 2019-09-13

    Popis: The Youniverse je energická alternatívna blues-rocková kapela zo Slovenska, aj keď podľa image jej členov by to človek vôbec nečakal. Čo však čakať určite treba, je náklad extrémnej energie, ktorou je ich tvorba, zahŕňajúca intenzívne gitarové riffy, funk, rock, Tamine vokály aj jej extatické tanečné pohyby, presiaknutá. The Youniverse znie ako neznáma kapela, ktorú počuť v tarantinovkách – sexy, divoká, trblietavá a veľmi horúca.

Soul:lux #5, 2019-09-19

    Popis: Príjemné listeningové večery pokračujú aj v poprázdninovom období. Znieť budú multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJs a selektorov.

Večerná škola filmu #3: Portrét sériového vraha, 2019-09-23

Svetová kinematografia vdýchla život mnohým ľudským monštrám a práve o nich sa budeme rozprávať v štvrtý septembrový pondelok. Predstavíme si 35 filmov o sériových vrahoch, ktorých korene sú pevne ukotvené v skutočnom živote. Príďte si vypočuť desivé príbehy, ktoré sa skrývajú za viacerými ikonickými postavami svetového filmu.

Literárny salón #4: Ľuboš Bendzák, 2019-09-25

Ľuboš Bendzák (1966), básnik a prozaik. V jeho tvorbe literárna kritika vyzdvihuje predovšetkým zážitkovosť, autenticitu a literárnu presvedčivosť. Báseň v autorovom uchopení upozorňuje na cenu prežitého a premieňa prchavé životné momenty na existenciálny záznam, ktorý má niekedy nostalgické až skľučujúce pozadie. S Ľubom Bendzákom sa o tvorbe a živote budú rozprávať Valerij Kupka a Marián Milčák.

Fenomény mesta #3: Prešov: Duch mesta či mesto duchov?, 2019-09-26

Pred niekoľkými rokmi mesto Prešov kandidovalo na titul Európske hlavné mesto kultúry. Zabudnutý drahokam, ako znel názov prešovského projektu, z pamäti ľudí po dvanástich rokoch určite vymizol, rovnako ako vymizli z námestia terasy a ľudia. Život z mesta akoby odišiel po prehratej bitke. Aký je duch mesta? A je vôbec ešte nejaký duch mesta alebo sme sa zmenili na mesto duchov, za ktorých už len zapaľujeme sviečky za obrovskými oknami gotického chrámu? A prečo to tu vlastne ešte vždy tak nejak stabilne (ne)funguje? O tom, čím dýcha naše mesto sa budeme zhovárať v ďalšom pokračovaní série diskusií s názvom Fenomény mesta. Diskutovať budú: Edo Klena – prešovský pesničkár, kedysi organizátor Folkových večerov a Open Mic Rudolf Dupkala – dlhoročný prešovský poslanec, riaditeľ Šarišskej galérie v Prešove Slavomír Capek – člen redakčnej rady prešovských novín Ta Take Town

Ťuk sem, ťuk tam a už hrám #2, 2019-09-29

Druhé kolo hudobného workshopu, ktorý je určený všetkým od 12 rokov. Základy tvorby hudby na PC a úvod do DAW softvérov zjednodušenou formou. Heslo: klikaj sa a bav! Workshop je vhodný pre účastníkov nad 12 rokov.

Malá Frida, malý Klimt #4: Pointilizmus, 2019-10-06

Vznikol v 80. a 90. rokoch 19. storočia vo Francúzsku a vychádzal z impresionizmu. Práve preto je niekedy označovaný aj ako neoimpresionizmom. Názov vznikol od francúzskeho slova point – bodka. V tej dobe sa nový inovatívny štýl dočkal kritiky, ale neskôr sa stal maliarskou rutinou. Dovoľte vašim deťom, aby si ju pod vedením pedagogičky a výtvarníčky Renáty Kmecovej skúsili \“na vlastnom plátne\“. Workshop je určený najmä pre deti vo veku 5-8 rokov.

ATS#2 Denis Bohumil Schvarcz (športoviská Alabamy a Louisiany), 2019-10-10

Artalkshow je rozprávanie o živých mestách a miestach s ich živými obyvateľmi. O živote na americkom juhu povie viac Denis Bohumil Schvarcz, zakladateľ Prvého neobjektívneho športového portálu TakUrčitee.sk. Denis Bohumil prežil niekoľko rokov na druhej strane oceánu a jeho znalosti športu a športovej infraštruktúry môžu prispieť aj do aktuálnej debaty o stave prešovských športovísk. Pýtať sa ho bude moderátor Mišo Hudák, minister mytológie Východného pobrežia.

Tornádo Lue, 2019-10-18

Po období komorného koncertovania sa Tornádo Lue transformovalo do ďaľšej existenčnej fázy. Traja zakladajúci členovia Jana Tóthová – spev, Juraj Hladný – klávesy a Pavol Murín – gitara rozširujú koncertnú zostavu opäť o bicie – Marcel Juck a saxofón – Jiří Jelínek /ex Psí Vojáci, Garáž/. Súčasný koncertný repertoár, ktorý mapuje celú históriu kapely, tak zaznieva v plnej sile, ako kedysi na začiatku. Prvotiny „Nick a svícen“, „Lady Lazarus“, „Panenka“, duet „Cesta Domů“, ktorý zaznel vo filme „ Příběhy obyčejného šílenství“ režiséra Petra Zelenku, či titulná pieseň z filmu „Divoké včely“ režiséra Bohdana Slámu „Jak to doopravdy bylo“, až po súčasné skladby „Oči slnka“, „Napalm“ či „Šílená“. Vznik kapely je zahalený a neurčitý. Datuje sa niekde do roku 1989 – 90. Po nadšenom prijatí debutu sa udialo niekoľko rozpadov a znovuzrodení, nástrojové rošády, tri radové albumy a jeden živý a veľa legendárnych koncertov po celom bývalom Československu… V súčasnosti je Tornádo Lue opäť na ceste za novým albumom. „ Nové pesničky sú už nahrané, neponáhľame sa však nikam. Po 30-ročnej existencii-neexistencii kapely je pre nás čas už naozaj relatívny. Obnovené hranie v súčasnej zostave je novým začiatkom a začiatky sú pre nás pôsobivé a jedinečné.“

Poézia slam, poézia tam #3, 2019-10-19

Posledná tohtoročná Poézia slam, poézia tam sa bude niesť v rytme rýmov a textov od obľúbenej štvorice Lyrik – Bene – Tono S. – Vlado Janček. Tam nesmieš chýbať!

Jam session vol. XXX., 2019-10-23

Populárne „džemky“ oslávia v októbri už svoje tridsiate pokračovanie v našom klube. Pridajte sa k oslave spolu s muzikantmi okolo kapely Akustika aj vy!

Longital – MAUNA tour, 2019-10-25

Osemnásť rokov na scéne, deväť štúdiových albumov a desiaty na ceste. K tomu hudba do filmov, divadiel a živé akustické aj sláčikové nahrávky. Oceňovaná skupina Longital v septembri vydáva nový materiál pod názvom Mauna. Čo môžeme od neho po nedávnych pozoruhodných sólových odbočkách všetkých troch členov kapely očakávať? Novú synergiu, nahromadenú energiu a Longital 2.0 v top forme a dokonalej žánrovej neuchopiteľnosti. Mauna je havajské slovo pre horu alebo tiež názov kmeňa afrických motýľov, ktoré sa vyznačujú zaujímavými geometrickými vzormi na krídlach. Viac ako geometriu v hudobných motívoch sa však oplatí hľadať ešte tretí význam pochádzajúci z hinduistickej filozofie, ktorým je pre Longital ticho. Nie v doslovnom zmysle, ale skôr v rovine vnútorného pokoja. Novinka znie, akoby akoby Shina, Dano Salontay a Marián Slávka s ľahkosťou spojili všetky žánrové obdobia, projekty a svety, ktorými si za posledné roky prešli. Nechýbajú zimomriavkové sláčikové momenty, orchestrálne aranžmány, zbor, klavírne plochy ale tiež experimentálne zvukové výlety, analógová elektronika a prvky vážnej hudby. Longital sú známi veľmi energickým koncertným výrazom, ktorý sa často líši od štúdiových nahrávok a dodáva im živelnosť. Vzájomná komunikácia medzi hudobníkmi a improvizácia robia každý koncert jedinečným. Živé prevedenie albumu bude napínavé, prekvapujúce a radostné.

Kotol orchestra, 2019-10-26

Folkové združenie Kotol orchestra autorsky zastrešuje Rasťo Kotal. Partiu skúsených muzikantov dopĺňajú Tono Potočňák na husle, Andrej Novák s akordeónom a Martin Sejk na gitare. Koncertom uvedie kapela do života prvý eponymný album.

Ťuk sem, ťuk tam a už hrám #3, 2019-10-27

    Popis: Tretie kolo hudobného workshopu, ktorý je určený všetkým od 12 rokov. Základy tvorby hudby na PC a úvod do DAW softvérov zjednodušenou formou. Heslo: klikaj sa a bav!

Cesta domov #2: Bystrík Míček, 2019-10-31

    Popis: Vyštudoval transport dizajn a už počas štúdia navrhoval interiér a exteriér pre Volkswagen či Mercedes-Benz. Po škole založil vlastné dizajn štúdio WERKEMOTION. Navrhuje stometrové lode, drony aj drobné šperky, no vytvára aj knižnicu digitálneho obsahu pre hry a umelú inteligenciu. Bystrík Míček.

Artalkshow #3 Samo Marec (Mesto Vysoké Tatry), 2019-11-07

Artalkshow je rozprávanie o živých mestách a miestach s ich živými obyvateľmi. Mesto Vysoké Tatry, áno, aj Vysoké Tatry sú mesto! Novembrový večer venujeme druhému najväčšiemu mestu na Slovensku. Pri rozlohe takmer 360 kilometrov štvorcových chýba tatranským osadám združeným pod jeden úrad k absolútnemu prvenstvu už len chotár jednej dedinky. Ako sa však žije v takejto netradičnej metropole príde povedať tatranský rodák, jeden z najčítanejších slovenských blogerov, autor kníh, politický komentátor – Samo Marec. Vypytovať sa ho bude minister mytológie Východného pobrežia, moderátor Mišo Hudák.

Literárny salón #6: Dado Nagy, 2019-11-13

Pôsobil v rádiu, ako glosátor v televízii, vydal knihu parodických receptov s názvom Slepačie polievky pre otrlých a spolu s Petrom Krištúfkom knihu Rota pomalého nasadenia. Organizuje a moderuje literárne večery a čítačky. Literatúra je jeho vášňou i povolaním. Dado Nagy.

Soul:lux #6, 2019-11-14

Listeningový večer, na ktorom budú znieť multižánrové hudobné selekcie s podporou rezidentných a hosťujúcich DJs a selektorov.

Tús Nua /cro/, 2019-11-15

Chorvátska kapela Tús Nua vznikla v roku 2016. Stojí za ňou dvojica hudobníčok, ktoré milujú shoegaze, dream-pop, ale aj post-rockové dunenie. Toto všetko sa snúbi v ich tvorbe, ktorú budete môcť spoznať naživo spoznať ako jediní na Slovensku! Ak milujete kapely ako Mogwai, Sigur Rós, Slowdive, DIIV či Warpaint, na novembrovom koncerte kapely Tús Nua by ste nemali chýbať ani náhodou!

Zjedz stejdž #2: Doba plastová, 2019-11-16

Inscenované čítanie divadelnej hry Doba plastová s konzervatoristami, pod vedením Michaely Zakuťanskej, tentokrát na aktuálnu tému postojov človeka ku planéte. Doba plastová je utopickou archeologickou výpravou do roku 2100, v ktorom hladiny morí a oceánov stúpli tak, že jedna z komunít, ktoré prežili globálnu ekologickú katastrofu žije na morskom pobreží Vysokých Tatier a vyrovnáva sa so súčasnosťou a minulosťou človeka a ľudstva nachádzajúceho sa v nových životných podmienkach.

Cesta domov #3: Jankiv Siblings, 2019-11-19

Po dlhšom hľadaní ich oslovilo plisovanie. Základom ich značky je jedinečnosť, dokonalé ručné plissé, presné zošitie švov, precízne naväzovanie vzoru plissé a spokojnosť ich zákazníkov. Karolína a Michal Jankivovci, zohratá súrodenecká dvojica a zároveň biznis partneri. https://www.jankivsiblings.com/

Whiskyho cestovateľské kino: Juhozápad USA, 2019-11-20

Rozľahlé púšte a obrovské kaňony Arizony, bizarné skalné útvary v Antelope Canyon, či v Monument Valley v Utahu, offroadové prejazdy jesennými lesmi Colorada až do štvortisícových výšok Rocky Mountains, obrovské pieskové duny národného parku Great Sand Dunes, úchvatné meandre rieky Colorado v NP Canyonlands, jedna z najmalebnejších pobrežných ciest na svete a biele tichomorské pláže pod vysokými skalnými útesmi kalifornskej oblasti Big Sur, horúce Death Valley, či treking v nádhernom NP Zion, najvačšie stromy na svete v NP Sequoia ale aj hlavné mesto gýča a nevkusu Las Vegas alebo charizmatické San Francisco… aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina. Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 80 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, či terénnom aute na ktorých prešiel po cestách – necestách viac ako 50 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 15 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Argentínu, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Tadžikistan, USA, Peru, Austráliu, Čínu, Kyrgyzstan, Srí Lanku, Arménsko, Bolíviu, Kosovo, Uzbekistan, Brazíliu, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Kazachstan, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim, Náhorný Karabach a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií…

Dikanda & Marko Kukobat, 2019-11-21

Hudobná pecka z poľského Štetína vás dostane do varu! Koncert kapely Dikanda, ktorá patrí medzi úplnú špičku svetovej world music, je unikátnou cestou do hudby celého sveta, spontánnym stretnutím plným energie, charizmy, spaľujúcej vášne, radosti a emócií ako pre divákov, tak i pre kapelu samotnú. Slovo Dikanda znamená v jednom africkom dialekte „rodina“. A to je takmer presná charakteristika filozofie skupiny Dikanda – hudobníci žijú a pracujú spolu ako v malej, milujúcej rodine. Kapela bola založená v roku 1997, základom pre jej vznik sa stala spoločná vášeň muzikantov pre tradičnú hudbu a tvrdá práca. Najmä vďaka týmto činiteľom sa vyformoval vlastný štýl aj originálny zvuk kapely. Inšpiráciu pre tvorbu našli členovia v poľskom folklóre, orientálnej kultúre, na Balkáne, v Macedónsku a v temperamentnom Rumunsku. Pre kapelu Dikanda je typická tvorba nových slov a vkladanie nových zmyslov do už existujúcich tak isto, ako aj do tradičných národných piesní. Vypredala stovky koncertov, hviezdila na mnohých uznávaných festivaloch, získala niekoľko veľmi hodnotných cien. Naživo hrala napríklad v Indii, Grécku, Rusku, na Montreux Jazz Festival. Naleštite si tanečné botičky, bašável s kapelou Dikanda trvá do rána!

Kristína Kozubaľová: Športom zabudnuté /vernisáž/, 2019-11-22

Študentka fotografie v Ateliéri Nových médií na FU TUKE Kristína Kozubaľová sa fotke venuje asi 5 rokov. Svojím objektívom zachytáva športové areály z rôznych miest Slovenska, z ktorých postupne vymizol život. Výstava analógových fotografií Športom zabudnuté je akýmsi dokumentom o dnes nevyužívaných športoviskách, ktoré už prežívajú len v spomienkach ich niekdajších návštevníkov. \“Hlavným podnetom pre vznik tohto dokumentu boli opustené miesta, konkrétne lyžiarsky vlek a kúpalisko v mojom blízkom okolí, ktoré si pamätám z detstva a na ktoré som chodievala. Zaujal ma “genius loci” týchto opustených areálov, preto som začala vyhľadávať viac takých miest a vytvoriť z toho dokument.\“

Houpací koně, 2019-11-22

Na scéne sú od roku 1991 a za ten čas ich hudba stále rastie. Pred rokom vydali svoj ôsmy štúdiový album Desolation Peak, spojený s beatnickou ikonou Jackom Kerouacom. Kapela s temným výrazom, v ktorej súčasnej tvorbe dostáva elektronika rovnaký priestor ako dunivé gitary.

Ťuk sem, ťuk tam a už hrám #4, 2019-11-24

Posledné kolo hudobného workshopu pre všetkých od 12 rokov. Základy tvorby hudby na PC a úvod do DAW softvérov zjednodušenou formou. Heslo: klikaj sa a bav!

Večerná škola filmu #4: Prichádza Satan!, 2019-11-25

Diabol prichádza v rôznych podobách a na poslednej prednáške v tomto roku si predstavíme 35 filmov plných zlovestných fantázií. Naprieč nemými filmami, kultovými horormi a súčasnými nezávislými snímkami zistíme, že kúsok pekla je v každom z nás.

Literárny salón #5: Petr Hruška, 2019-11-27

Hosťom piateho kola tohtoročných Literárnych salónov moderátorov Valerija Kupku a Mariána Milčáka bude ostravský básnik, scenárista, literárny historik a vedec Petr Hruška.

Fenomény mesta #4: Jó napot, Guten Tag, Shalom, je tu ešte niekto ?, 2019-11-28

Prešov získal v polovici 19. storočia pomenovanie Atény nad Torysou. Vyslúžil si ho vďaka vysokej úrovni kultúry a vzdelanosti, ktorou sa vyznačoval. Prešovskú kultúru tvorili ľudia mnohých národností. Dodnes o tom svedčia nápisy na hroboch mestského cintorínu. Zachoval si Prešov aspoň čiastočne svoju multietnickú tvár? A prečo už na ulici nepočuť nemčinu alebo maďaričnu? O Prešove ako prirodzene multikultúrnom, multietnickom meste včera a dnes budeme hovoriť v ďalšej diskusii z cyklu Fenomény mesta.

Ultrazvuk – Malé Divy turné, 2019-11-30

Dvaja štramáci – Vec a Tono S. – si pre fanúšikov formácie Ultrazvuk na jeseň pripravili klubové turné s názvom Malé Divy. Svojou prítomnosťou tak poctia menšie kluby, kde by ich inak v tejto zostave nebola možnosť vidieť ani počuť. Prestriedajú sa za gramofónmi, povtipkujú s publikom a po koncerte požúrujú s miestnymi, čím naplno využijú čaro každého priestoru, ktorý navštívia. Budú sa proste diať Malé Divy! A ako bonus, si ľudia, ktorí stoja za značkou ‘primát’, pre vás pripravili aj špeciálny merch v podobe slovenských fair trade tričiek, ktorých vizuál sa bude dopĺňať a meniť v reakcii na konkrétne miesto a mesto. Grafiku si ľudia budú môcť potlačiť sami, alebo s odbornou pomocou, pred a po koncerte v každom klube. V prípade, že nebudete nutne potrebovať nové tričko, pokojne upcyklujte a prineste si vlastné, ktoré vám už dlhšie leží v skrini. Prípadne si spontánne natlačíte grafiku na oblečenie, čo budete mať v tej chvíli na sebe. Samozrejme si budete môcť na každej zastávke zakúpiť aj CD / LP Ultrazvuk a dokonca si ho aj nechať podpísať, ak chlapci nestratia fixku.

Artalkshow #4 Čierne Diery (Jelšava), 2019-12-05

Artalkshow je rozprávanie o živých mestách a miestach s ich živými obyvateľmi. Jelšava je jedným z viacerých obrazov Gemeru. Obrovská fabrika, krajina zmenená na nepoznanie, trochu menej nádeje ako v iných častiach krajiny. Ako sa vysporiadať s minulosťou a aktuálnym stavom, akú budúcnosť si predstaviť v kraji s enviromentálnymi záťažami, o tom všetko príde hovoriť a debatovať Andrej z už legendárnych a veľkých Čiernych dier. Vypytovať sa ho bude minister mytológie Východného pobrežia, moderátor Mišo Hudák.

Od rovníka k pólom #4: Maldivy, 2019-12-12

Maldivy, rezorty vs. život miestnych ľudí Väčšina ľudí navštevuje Maldivy, aby si užili drahé all inclusive rezorty. Tam však vôbec neprídu do styku s miestnymi ľuďmi ani ich kultúrou, a tak vôbec netušia, aké Maldivy v skutočnosti sú. Akí sú miestni ľudia? Čím sa líšia od Indov či Srílančanov? Čomu sa denne venujú a čím sú jedineční? Alexandra z travel blogu crazysexyfuntraveler strávila mesiac na 12 rôznych ostrovoch na Maldivách a porozpráva nám svoje zážitky z tohto raja na zemi.“

Katarína Máliková – Postalgia tour, 2019-12-13

Katarína Máliková na svojom v poradí druhom albume prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku. V repertoári albumu Postalgia zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý stále miestami odkazuje na \“temný horehronský\“ vokál, oveľa viac však počuť nové nástroje, syntetizátory, či napríklad inšpirácie škandinávskym synth-popom. „Jemná, zahmlená no veľmi silná spomienka na niečo, čo sa nestalo. Objavuje temné zákutia ženskej duše, efemérnosť romantických vzťahov, minulosť a nuansy detských spomienok, ktoré nás celý život sprevádzajú a ovplyvňujú.“

Zimný Dobrý bazár, 2019-12-15

Milí priatelia Dobrého Bazáru, s radosťou vás pozývame na v poradí už 11. Dobrý Bazár. Zimná verzia nášho bazáru nás čaká v nedeľu 15. 12. 2019 v čase od 14:00 do 19:00. Poslaním Dobrého Bazáru je opäť podporiť lokálnych kreatívnych hand made výrobcov, ktorí prídu na bazár ponúknuť to, čomu sa venujú, čo TVORIA. Taktiež vytvárame priestor pre recykláciu vecí už použitých, ale stále funkčných, ktoré môžu predajcovia posunúť ďalej ako dar alebo za symbolický poplatok. Postupne v našej udalosti zverejníme niečo z toho, čo vás na Dobrom Bazári počká NA ČO SA AKO NÁVŠTEVNÍK MOŽEŠ TEŠIŤ? – na predajcov lokálnych hand made výrobkov s ich originálnymi výtvormi – na kopec zaujímavosti, od oblečenia, doplnkov, drobnosti z domácnosti, knihy, elektroniku , atď. – výborné domáce vegetariánske jedlo /rýchlo sa míňa, tak príď čím skor/ – program pre deti – Divadlo Portál pre nás zahrá o 16:00 Vianočnú rozprávku. AK SA CHCEŠ ZAPOJIŤ AKO PREDAJCA V prípade záujmu o predajný stolík /či už si hand made výrobca, ale chceš predávať to, čo máš doma/ nám pošli súkromnú správu na Fb Dobrý Bazár Prešov alebo na mail: denisa.krizanska@gmail.com s INFORMÁCIOU, čo chceš predávať a prilož aj ilustračné FOTO. Pre každého predajcu je vyhradený jeden predajný stolík /stolík kaviarenského typu/. Predajcov vyberáme v závislosti sortimentu, ktorí ponúkajú, aby bol ponuka čo najpestrejšia a tiež v závislosti od voľných predajných miest. Takže, ak máš chuť prísť, napíš nám podľa pokynov hore. Záujemcom o predajné miesto sa vyjadríme zaslaním správy. Vaše predajné miesto bude potvrdené /a v prípade, že vás nevyberieme sa ozveme tiež/ do 30.11, po vyselektovaní predajcov, ktorí sa nám prihlásia. Ďakujeme za vašu TRPEZLIVOSŤ:). CHARITATÍVNA ZBIERKA Aj tentoraz sa s našim Dobrým bazárom spája charitatívna zbierka, z ktorej výťažok venujeme organizácii alebo konkrétnemu ľudskému osudu. Osud, ktorému poputuje naša zbierka čoskoro zverejníme. Tešíme sa na jedinečnú domácu atmosféru, ktorá vždy na bazári vznikne. Budeme vďační za zdieľanie našej udalosti a za pozvanie vašich priateľov a známych. Do skorého videnia:), veľmi sa na vás tešíme a budeme vďační za zdieľanie našej udalosti.

Jam Session vol. XXXI., 2019-12-18

Posledná tohtoročná Jam Session v réžii hudobníkov okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí. Príležitosť zabaviť sa pri live hudbe aj si s chalanmi zabaviť.

Róbert Pospiš & Martin Sillay, 2019-12-19

    Popis: Atmosférické skladby so slovenskými textami, dvojica Pospiš & Sillay sa vracia k svojim skladateľským koreňom. Odznejú nové skladby aj to najlepšie z bohatej hudobnej minulosti tejto rešpektovanej dvojice.

MindSpy KLSM & Big Cigars, 2019-12-20

Prešovská predvianočná párty. Rezké krčmové blues bez ambícií v podaní kapely Big Cigars bude striedať gitarový rock-grunge-punkový zvuk v réžii MindSpy KLSM. vstup: 3€, na mieste

Cesta domov #4: Rasťo Uhrík, 2019-12-27

Pozvanie na stretnutie s východniarmi, ktorí to „vo veľkom svete“ natreli konkurencii prijal kontrabasista a basgitarista Rasťo Uhrík. Do Prahy odišiel študovať, no po čase sa stal uznávanou postavou tamojšej hudobnej scény. Na Slovensko však nezanevrel, pravidelne spolupracuje aj s domácimi hudobníkmi a kapelami.