CHRISTIANIA 2018
17 septembra, 2018

Aj v roku 2018 podporil Fond na podporu umenia náš projekt „Christiania 2018“, ktorého cieľom je prinášať vám širokú škálu prednášok na rôzne témy (architektúra, grafický dizajn, maľba, prírodné vedy), pravidelne pre vás pripravovať večery pre začínajúcich umelcov, organizovať stretnutia s tými najvýznamnejšími bardami literatúry, možnosť zúčastniť sa kreatívno-náučných workshopov pre deti aj dospelých, ale aj prinášať vám vystúpenia tých najlepších hudobníkov zo Slovenska, ale aj spoza jeho hraníc.

Ďakujeme! 

PROGRAM:

OPEN MIC #6, 20. 12. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu pod dramaturgickou taktovkou Eda Klenu. Žiadne hodnotenia, poroty, len Vy so svojou tvorbou a pozorné publikum.

JAM SESSION VOL. XXV., 19. 12. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

VEČERNÁ ŠKOLA DIZAJNU #3: RICHARD KITTA, 18. 12. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Na prvej z dvoch decembrových škôl privítame multimediálneho umelca, vysokoškolského pedagóga a art directora Richarda Kittu.

LITERÁRNY SALÓN #6: JÁN GAVURA, 12. 12. 2018 /STREDA/ O 19:00

Hosťom posledného tohtoročného Literárneho salón moderátorov Valeriho Kupku a Mariána Milčáka bude slovenský básnik, prekladateľ, knižný editor, univerzitný učiteľ a literárny kritik Ján Gavura.Narodil sa roku 1975 v Poprade a v súčasnosti pôsobí ako docent na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, kde vyučuje dejiny a teóriu slovenskej a svetovej literatúry 20. storočia. Je autorom troch básnických zbierok Pálenie včiel (2001), Každým ránom si (2006) a Besa (2012) a jeho básne boli preložené do angličtiny, francúzštiny, španielčiny, slovinčiny, poľštiny, maďarčiny, švédčiny a japončiny. Je autorom dvoch kníh literárnej histórie a kritiky Ján Buzássy (2008) a Lyrické iluminácie (2010) a zostavovateľom početných výberov a básnických zbierok popredných slovenských básnikov. Z angličtiny preložil romány C. McCarthyho Cesta (2009) a Táto krajina nie je pre starých (2013), R. Welcha Principiálny román (2009, v spolupráci) a výbery z básnických diel C. A. Duffyovej, M. Sweeneyho, J. Sutherlanda-Smitha, L. O’Sullivanovej a ďalších. Je spoluzakladateľom Európskeho domu poézie Košice a štatutár občianskeho združenia FACE (Focused on Alternative Culture and Education) zameraného na propagáciu umenia a vzdelávacích projektov. Prednedávnom založil časopis o poézii a básnikoch Vertigo, dlhodobo edituje časopis o súčasnom umení Enter.

A OKOLO PREŠOVA #4: PRÍRODA A PAMIATKY OKOLO PREŠOVA, 11. 12. 2018 /UTOROK/ O 18:18

Okolo Prešova nie sú len pamiatky ale i nádherná príroda a jej vzácne poklady. Na 4. virtuálnej prehliadke sa budeme túlať po Zlatej Bani, Dubníckych opáloch, Šimonke, Údolí obrov, Zamutovských skalách, Fintických svahoch i Strážach spolu so skúseným cestovateľom a geografom Antonom Fogašom a Andreou Sivaničovou.

VEČERNÁ ŠKOLA FILMU #4: TICHÁ NOC, NESVÄTÁ NOC: BIZARNÉ VIANOČNÉ SNÍMKY, 3. 12. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Záver roka sa blíži a s ním prichádza aj obdobie pokoja, lásky, mieru, sebareflexií a ničnerobenia. Áno, Vianoce sú za dverami. Ešte predtým ako vo svojich obývačkách vztýčite jedličky, zažnete vianočné svetlá a usadíte sa k filmom, ktorých počet videní je priamoúmerný vášmu veku, sa uskutoční posledná filmová prednáška v tomto roku. Počas nej sa budeme rozprávať o vianočných filmoch, ktoré veľa dobrého nehlásajú. Santa Claus odpočúvajúci deti pomocou ucha na satelite, nadrozmerný biely králik zachraňujúci Vianoce či židovský agent bojujúci proti diabolskému synovi Santa Clausa. Čierne komédie, akčné filmy, horory, noir a množstvo ďalších atypických zvestovateľov Božieho narodenia si predstavíme už 3. decembra. Príďte si rozšíriť obzory, aby ste sa pri sledovaní vianočného programu nemuseli trápiť otázkami typu „Prečo to zas pozerám?“, alebo konštatovaniami „V tej telke nič nejde.“

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE – CLONA II., 2. 12. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Kreatívne využitie clony po druhé, to bude téma posledného detského workshopu fotografie.

LITERÁRNY SALÓN #5: MÁRIA FERENČUHOVÁ, 28. 11. 2018 /STREDA/ O 19:00

Vyštudovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, na École des hautes études en sciences sociales v Paríži (2000 — 2001) vyštudovala sciences du langage (vedy o reči), získala tu Diplôme d’études approfondies. V doktorandskom štúdiu dejín a teórie filmu, televízie a rozhlasu pokračovala opäť na Vysokej škole múzických umení. Od roku 2003 do roku 2013 pôsobila na Katedre audiovizuálnych štúdií ako odborná asistentka a od roku 2014 do roku 2014 ako docentka so zameraním na teóriu a históriu dokumentárneho filmu. V rokoch 2004 — 2007 bola prorektorkou VŠMU pre medzinárodnú spoluprácu, vedu a styk s verejnosťou a v rokoch 2010 — 2012 prodekankou Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Bola členkou porôt mnohých filmových festivalov a od roku 2000 je redaktorkou filmovo-teoretického časopisu Kino-Ikon. Je tiež porotkyňou a lektorkou literárnej súťaže pre mladých autorov Medziriadky.

UM2 #4: SKROTENÉ EXTRÉMY, O MIKROORGANIZMOCH V TECHNIKE, 27. 11. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Mikroorganizmy vnímame ako zdroj chorôb alebo dôsledok špiny, no väčšina z nich je užitočná, vďaka ich schopnostiam sú mnohé využívané v technických odboroch, dokonca hýbu ich rozvojom.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #6, 25. 11. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Posledná tohtoročná nedeľná škola maľby pre vaše detičky pod vedením výtvarníčky a pedagogičky Táni Bachurovej. Nechajte svoje deti rozletieť sa do sveta farebnej fantázie!

ONRY OZZBORN /USA/ & STRANA VÝCHODNÁ, 21. 11. 2018 /STREDA/ O 20:30

Onry Ozzborn (vlastným menom Michael Martinez ) je producent a raper z Farmingtonu v Novom Mexiku. Aktuálne žije a pôsobí v Seattle. V roku 2002 vydal spolu s Oldominion emcee Barfly album „Polarity“ ktorý Pitchfork ocenil 8,3 b. z 10. Nezameniteľný zvuk zachytáva atmosféru hip-hopu v Seattle. Na ďalších albumoch spolupracoval s interpretmi ako Aesop Rock, Sleep, Mr. Lif, P.O.S, Slug, and Busdriver. Jeho štýl opísať ako alternatívny hip-hop, miestami energický, miestami depresívny a miestami indie. Ak máte radi „špinavšiu“ verziu hudby akú robí Astronautalis, na koncerte Onryho Ozborna si prídete na svoje.

MACHUĽA #4: ARTCRIME A KÁMOŠI, 20. 11. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Nezávislý tvorivý kolektív ArtCrime a ich kámoši predstavia umenie graffity a dodajú niečo aj o vlastnej tvorbe.

KIESLOWSKI, 17. 11. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Folkové duo hrajúce „urban folk“ v obsadení gitara a piano sa venuje reálnemu pohľadu na nie vždy radostný vzťah muža a ženy. Na tretej doske Medzi lopatky, ktorú produkoval Ján P. Muchow a získala nomináciu na cenu Apollo, už kapela nesiaha po nožoch, ale venuje sa odlúčeniu, samote, strachu a tichu, ktoré sú často krát bolestnejšie.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #5: Z MINIMA MAXIMUM, 15. 11. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Témou posledného kola série workshopov „Večerná škola fotografie“ bude „z minima maximum“. S minimom prostriedkov sa pokúsime dosiahnuť čo najviac, teda maximum. Ako vhodný žáner nám k tomu poslúži fotografické zátišie. V žiadnom prípade však táto téma nie je určená len záujemcom o ateliérovú, či aranžovanú fotografiu – cieľom je, aby každý z účastníkov odchádzal z workshopu so schopnosťou vidieť veci aj inak ako doteraz, či už bude fotografovať ľudí na ulici, krajinu alebo čokoľvek, na čo narazí na svojich fotografických potulkách.

JAM SESSION VOL. XXIV., 14. 11. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

MUCHA & KVĚTY, 9. 11. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Brnenská femipunková kapela MUCHA na seba prvý raz upozornila pred šiestimi rokmi debutovým albumom „Slovácká epopej“. Hlavne pieseň „Ježíš“, ako provokatívna satira náboženského fanatizmu, vtedy doslova zaplavila sociálne siete. Od tej doby vydala dva ďalšie nie menej vydarené albumy Josefene (2014) a Nána (2016) a vyšvihla sa medzi najpopulárnejšie a nejnavštevovanejšie klubové kapely Českej republiky. Ich piesne v niektorých oblastiach doslova zľudoveli a stávajú se hymnami maturitných ročníkov. Aby to nebolo málo, Mucha privezie so sebou nie menej zaujímavú a mnohými hudobnými cenami ovenčenú kapelu KVĚTY. Jej líder M.E.Kyšperský hrál mimochodem na basgitaru na prvých dvoch albumoch Muchy a v poslednej dobe funguje aji ako herec (Případ pro exorcistu, Trpaslík, Světlu vstříc). So svojou skupinou Květy vystupuje od začiatku tohoto tisícročia. Za svoju existenciu vydali Květy 13 albumov a napriek tomu, že je skupina experimentálna a hľadačská, počet ich poslucháčov sa rozrástol do veľmi širokého spektra. Oceňovaní sú hlavne za silné texty, aranžérsku farebnost, živelné koncerty a prítomnosť humoru. Humor je aj základný stavebný kameň väčšiny piesni kapely Mucha. Na tomto koncerte sa určite nudiť nebudete. Príďte sa presvedčiť ! České kapely nejazdia na Slovensko príliš často a ďalšia príležitosť v tejto jedinečnej kombinácii sa už nebude opakovať.

TEHLA #4: SMART CITY, 5.11. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Ján Haluška predstaví koncept inteligentného verejného osvetlenia, stratégiu osvetľovania a komunitné SMART kompostovanie.

VENTOLIN & SYNY, 1. 11. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

VENTOLIN je elektronický projekt Dávida DOubka, zakladajúceho člena legendárnej kapely Kazety a divadla Nejhodnější Medvídci. Vznikol v roku 2007 ako bočný, „odpočinkový“ projekt, veľmi skoro sa však dostal do povedomia na miestnej klubovej scéne. K živému hraniu používa Ventolin staré samplery, analógové syntetizátory a archaické drummachiny. Je milovníkom primitívneho zvuku detroitského techna a talianskeho a indického disca z 80-tych rokov. Priťahuje ho analógová rozladenosť, šum, rozkolísanosť a nedokonalosť. V roku 2009 vydal EP Mžitky, v roku 2012 album Totem. V roku 2015 sa vrátil s EP Playbour. Vytvoril tiež výborné cover verzie piesne Bobřík strachu od kapely Dunajči na objednávku výtvarníčky Mileny Dopitovej a hommage detskej opery Brundibár česko-židovského skladateľa Hansa Krásy. Minulý rok vydal spoločenský album The Game Rottyn s poľským anonymným techno duom RSS BOYS. V roku 2017 vydal úspešný album Vitajte.

SYNY sú nový projekt Roberta Piernikowskeho (Napszyklat) a producenta 1988 (Etamski). O svoje hudbe hovoria, že robia hip hop bez prívlastkov, a to aj napriek tomu, že ich hudbu recenzenti najčastejšie popisujú pomocou rôznych škatuliek ako „avantgardnú“ alebo „experimentálnu“. Podľa chalanov je nekonvenčný prístup a zvuk už od počiatkov prítomný v samostatnom žánre. Ich debutový album Orient aj napriek tomu vytvára dojem histórie žánru — svet, v ktorom vládnu staré, zaprášené bicie automaty, analógové syntetizátory a VHSky so stokrát obohranými videoklipmi. Surové beaty sú rovnocenným partnerom surreálnych textov a neúprosného flow. Tento album je nepochybne jedným z najoriginálnejších stredoeurópskych albumov poslednej doby. Koncerty kapely Syny sú, rovnako ako ich debutový release, hypnotizujúce. Na vystúpeniach nechýba typická hip hopová sebaistota, doplnená o iróniu. Nejde však o nejakí zosmiešňovanie žánru, nadhľad funguje iba ako nástroj, ktorý umožňuje rozbaliť show do vyšších obrátok. Ak budete mať to šťastie a uvidíte Syny naživo, pripravte sa, že vás zasiahne tona potu, špiny a dymu. Obrazne aj doslovne.

GENIUS LOCCI & WANDEREROVE SEGRY, 27. 10. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

GENIUS LOCCI je hudobný projekt dvoch sestier a spriaznených hudobníkov nesúci sa v žánroch indie folk / pop s autorskou tvorbou spievanou v angličtine. Za štyri roky svojej existencie stihli vydať EP „Innate“ (2014) a dvojalbum „PRESENCE“ (2016), v roku 2018 vypustili singel „No No“. Odohrali vyše 200 koncertov v kluboch, ale aj na hudobných a filmových festivaloch, slávnostnom odovzdávaní cien DOSKY alebo ako predkapela britského speváka Toma Odella či Passengera. Zahrali na domácich festivaloch ako Pohoda, Grape alebo Beseda u Bigbítu a Colours of Ostrava v Českej republike, na showcase festivale Waves Bratislava, Liveurope showcase v Poľsku. Kapela bola nominovaná v kategórii Objav roka vrámci hudobných ocenení Radio Head Awards 2014 a v roku 2016 v kategórii Debut roka.WANDEREROVE SEGRY sú mladé dievčatá (sestry) z Prešova a Košíc, spievajúce po česky. Svojím wandererovaním po svete chcú ľuďom odovzdať kúsok svojej energie a textami poukázať na jednoduchosť života, slobodnú myseľ a spoločnú matku zem. Ich hudba predstavuje spleť štýlov — folku, rocku prípadne až punku s kúskami ľudovej hudby siahajúcej k hippies.

BANDA & ŠTEFAN ŠTEC, 26. 10. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Banda je slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami (blues, jazz, rock, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní, prevažne slovenské ľudové piesne a melódie (ale aj poľské, španielske, moravské, rusínske, ukrajinské, rómske a autorské) tvorivo spracováva formou pestrých aranžmánov. Pri koncertoch používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, koncovku, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

OPEN MIC #5, 25. 10. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu. Príď k mikrofónu a zahraj, zaspievaj alebo prečítaj svoju tvorbu. Pohoda – žiadne poroty a súťaže iba publikum a TY. Prihlás sa na klena.edo@gmail.com.

LITERÁRNY SALÓN #4: VERONIKA ŠIKULOVÁ, 24. 10. 2018 /STREDA/ O 19:00

Jeden z najoriginálnejších zjavov v slovenskej literatúre — spisovateľku a novinárku Veroniku Šikulovú – dcéru nezabudnuteľného Vincenta Šikulu vyspovedajú Valerij Kupka a Marián Milčák nielen na témy literárne.

A OKOLO PREŠOVA #3 – PAMIATKY OKOLO PREŠOVA, 23. 10. 2018 /UTOROK/ O 18:28

Na našom treťom stretnutí budeme spoznávať pamiatky z bližšieho i vzdialenejšieho okolia Prešova. S profesionálnymi pamiatkarmi Antonom Liškom a Dominikom Sabolom sa vyberieme na virtuálnu prehliadku do Rokycian, Uzoviec, Drienova, Medzianok, Raslavíc i Hanušoviec nad Topľou. Počas besedy vedenej Andreou Sivaničovou sa dozviete nielen to, aké skvosty sa v nich ukrývajú ale i to, aká je každodenná práca pamiatkarov.

MACHUĽA #3 – KAMIL JURAŠEK: OBRAZY SVETLA, 22. 10. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Krátky prierez tvorbou autora a ukážky jeho autorskej techniky — obrazov svetla. Obrazy svetla — ide o špeciálnu autorovu techniku, ktorú vynašiel a zdokonaľuje. Ide o techniku, pri ktorej sa obraz na svetle zmení na iný obraz v tme, a to po predošlom nasvietení svetlom. Autor tak používa nové možnosti vnímania obrazu, kde na jednom obraze využíva možnosti výpovede obrazu dvoch rôznych vizuálov v jednom a zatiaľ nepreskúmané široké varianty a cesty spojenia dvoch obrazov, ideí a konceptov v jednom diele.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #5, 21. 10. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Kreatívny workshop maľby pod vedením pedagogičky a výtvarníčky Táni Bachurovej. Dovoľte svojim deťom rozletieť sa do sveta farebnej fantázie.

VALÉR MIKO TRIO, 20. 10. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Hudobník a klavirista Valér Miko prezentuje svoje vlastné skladby v triovom formáte. Jednota a zároveň variabilita zvuku ponúka zaujímavú víziu moderného konceptu klavírneho tria. Skladby ukazujú romantický expresívny tok, spájajúci klasické a jazzové štýly s priestorom pre spontánnu improvizáciu, najmä v sólových častiach. Trio v zložení Valér Miko /klavír, Tamás Belicza /el. basa a Juraj Raši /bicie koncertuje naživo v tejto zostave od začiatku roka 2014. V roku 2015 sa stali absolútnymi víťazmi slovenskej súťaže Jazz Start Up.

HALLA NORDFJÖRD (ISLAND), 18. 10. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Halla je najlepšou Islanďankou medzi skladateľkami a najlepšou skladateľkou medzi Islanďankami — aspoň tak o nej píšu zástupcovia médií, ktorí mali možnosť zažiť jej koncert live. Hrá a spieva jednoduché, krásne piesne pre gitaru a spev.

Gazeta Wyborcza: „Hlavným prínosom Halli Nordfjörd je hlas. Hlboký a ľahký zároveň, jeho farba je príjemná, nenápadná, upokojujúca. Priťahuje pozornosť a zároveň uvoľňuje. Prvá asociácia? Tori Amos.“

JAM SESSION VOL. XXIII., 17. 10. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

UM #3: ABECEDA PRÍRODNÝCH LÁTOK, 15. 10. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Spektrum vybraných zlúčenín, z ktorých mnohé majú potravinársky, kozmetický alebo farmaceutický význam či látok, ktoré môžu byť pre náš organizmus až smrteľne jedovaté predstaví študent organickej chémie Lukáš Trizna.

KATKA KORČEK & JERGUŠ ORAVEC, 13. 10. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Speváčka Katka Korček, známa zo skupiny Made II Mate, zaspieva s gitaristom a spevákom Jergušom Oravcom svoje vlastné piesne z albumu 21st Century Movie, niekoľko hitov od obľúbených hudobníkov (napr. Prince, Amy Winehouse, Macy Gray a i.) a dvojica určite zaradí aj hudobnú spomienku na Made II Mate. Jerguš taktiež zahrá a zaspieva niekoľko vlastných piesní a Katarinu zapojí ako vokalistku. Jeho akustická gitara vás dostane. 🙂 Počas večera odznie aj spoločný duet Knowing Me, pri ktorom si budete môcť akoby „uletieť do starého amerického filmu“.

TY SYČÁCI, 12. 10. 2018 /PIATOK/ O 20:30

V čele s legendárnym Petrom Vášou sa už osemnásť rokov vracajú na koncertné miesta a tešia sa veľkej obľube vďaka svojmu nasadeniu na pódiu a strhujúcej atmosfére, ktorú dokážu počas hrania vytvoriť. Najväčšími devízami Tých Syčákov sú nekompromisný, ostrý štýl a vytrvalosť vo stvárňovaní vlastných predstáv. Syčáci nahrali zatiaľ sedem albumov. Ten ôsmy THE TRAMP!, voľne nadväzujúci na na Eldorado(2013) vyjde v októbri 2018. Aktuálne vystupujú s programom zostaveným z prierezu všetkými albumami.

HURRICANE PARTY /USA/, 4. 10. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

RickoLus a Bleubird. Ten prvý je pesničkár, ten druhý je raper, ktorého môžeš poznať aj zo spolupráce s Modrými horami. Ten prvý hrá na gitaru a klavír a spieva chytľavé melódie, ten druhý repuje bláznivé riadky z Floridy. A stretávajú sa v projekte Hurricane Party a obaja jednohlasne tvrdia, že už ich dlho nič tak nebavilo. RickoLusove vokálne linky strieda Bluebirdov rap, to bude hurikán, to bude párty. Hurricane party!

PRINCESS CHELSEA /NZL/, 27. 9. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Chelsea Nikkel je klasicky vzdelaná klaviristka. Na tento hudobný nástroj hrá od detstva, v mladosti však koketovala aj s hrou na bicích, gitaru a klarinet. Na strednej škole v sebe objavila vášeň a talent pre komponovanie hudby a písanie textov a tak vznikla prvá skladba „Monkey Eats Bananas“.

V rokoch 2003 — 2006 hrala s kapelou Teenwolf, bola tiež členkou najznámejšej novozélandskej kapely The Brunettes, ktorá sa vďaka svojej tvorbe dostala až na americký label Sub Pop. Od roku 2009 už Chelsea nahráva aj vlastné sólové piesne, pre ktoré je typická hravosť, ľahkosť a hitový potenciál.

V roku 2011 vydala Princess Chelsea singel „Cigarette Duet“, ktorý sa okamžite stal virálnou senzáciou a do dnešného dňa nazbieral cez 40 miliónov vzhliadnutí. Chelsea však rozhodne nie je hviezdou jedného hitu, čo dokazujú aj jej štúdiové albumy „Li´Golden Book“ a „The Great Cybernetic Depression“.

Princess Chelsea precestovala počas svojich turné krížom krážom celú Európu, v jeseni Vám predstaví svoj najnovší album aj u nás v Christianii.

LITERÁRNY SALÓN #3: DUŠAN DUŠEK, 26. 9. 2018 /STREDA/ O 19:00

Básnik, prozaik, filmový scenárista, autor rozhlasových hier a literatúry pre deti a mládež, pedagóg a redaktor Dušan Dušek sa narodil v roku 1946 v obci Gbelce.P skončení štúdia a vysokej škole pôsobil od roku 1970 dva roky ako redaktor denníka Smena, potom ako redaktor športového denníka Tip, v rokoch 1973 — 1979 bol redaktorom časopisu Kamarát. Potom pôsobil 10 rokov ako profesionálny spisovateľ, neskôr aj v redakcii literárneho mesačníka Slovenské pohľady. Je profesorom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave v Ateliéri scenáristickej tvorby.Svojím poetickým videním sveta vytvára z detailov mozaiku vypovedajúcu o krásach, ale aj smútkoch ľudského života. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení, napríklad Cenu Dominika Tatarku za knihu Pešo do neba alebo Cenu čitateľov Anasoft litera za román Zima na ruky. V roku 2016 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.Stojí za filmami Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ či Krajinka. Medzi jeho najznámejšie knižné tituly patria Strecha domu, Pištáčik, Poloha pri srdci, Kufor na sny, Teplomer, Pešo do neba, Vták na jednej nohe, Zima na ruky, Holá veta o láske, Melón sa vždy smeje či ponožky pred odletom.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #4, 23. 9. 2018 // O 16:00

Prvý poprázdninový kreatívny workshop maľby pod vedením pedagogičky a výtvarníčky Táni Bachurovej. Dovoľte svojim deťom rozletieť sa do sveta farebnej fantázie.

DIKANDA /PL/, 21. 9. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Hudobná pecka z poľského Štetína vás v závere leta dostane do varu! Koncert kapely Dikanda, ktorá patrí medzi úplnú špičku svetovej world music, je unikátnou cestou do hudby celého sveta, spontánnym stretnutím plným energie, charizmy, spaľujúcej vášne, radosti a emócií ako pre divákov, tak i pre kapelu samotnú. Slovo Dikanda znamená v jednom africkom dialekte „rodina“. A to je takmer presná charakteristika filozofie skupiny Dikanda — hudobníci žijú a pracujú spolu ako v malej, milujúcej rodine.

Kapela bola založená v roku 1997, základom pre jej vznik sa stala spoločná vášeň muzikantov pre tradičnú hudbu a tvrdá práca. Najmä vďaka týmto činiteľom sa vyformoval vlastný štýl aj originálny zvuk kapely. Inšpiráciu pre tvorbu našli členovia v poľskom folklóre, orientálnej kultúre, na Balkáne, v Macedónsku a v temperamentnom Rumunsku. Pre kapelu Dikanda je typická tvorba nových slov a vkladanie nových zmyslov do už existujúcich tak isto, ako aj do tradičných národných piesní. Vypredala stovky koncertov, hviezdila na mnohých uznávaných festivaloch, získala niekoľko veľmi hodnotných cien. Naživo hrala napríklad v Indii, Grécku, Rusku, na Montreux Jazz Festival. Naleštite si tanečné botičky, bašável s kapelou Dikanda trvá do rána!

JAM SESSION VOL. XXI., 19. 9. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #3, 16. 9. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Po prázdninách nás čaká v poradí už tretia Nedeľná škola fotografie, na ktorej sa Vaše deti pod vedením lektora Matúša Maťufku naučia kreatívne pracovať s clonou.

MODRÉ HORY X ANDY THE DOORBUM MINITÚR, 14. 9. 2018 /PIATOK/ O 20:30

ANDY THE DOORBUM: Prapodivný pesničkár z Los Angeles sa vracia na Slovensko a po 2 rokoch opäť zahrá u nás v Christianii. Hovoriť o folku by bolo nefér, veď dunia pod tým beaty, lo-fi to tiež nie je, a ku všetkému to trocha pripomína aj divadelné predstavenie. Andy je pesničkár, básnik, všetko, a vedz, že na jeho koncert istotne nezabudneš. Bene o ňom rapuje v skladbe „Luxus clan“ – „v daktorých vesmíroch sme lúzri, a je to oka, v tom našom sa boh volá Andy the Doorbum“. Prídi si vypočuť tohto modrohorského boha.

MODRÉ HORY: Modré hory koncom roku 2017 oslávili desať rokov od nahratia prvého dema vydaním nového albumu Luxus clan a znova sa zastavia aj u nás v Christianii. Majú to tu radi, veď o nás repujú aj v skladbe Čau ty tam („dúfam, že raz ročne navštevuješ Prešov a s Janíkom dáš tisíc piv“). Lyrik, Bene a Roland Kánik, jedno pódium a veľká radosť z predstavenia nového albumu Luxus clan. Motto „nudnejší jak život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“, ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbáty im kryje Roland Kánik. Vraj rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí, týmto trom tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú, lebo keď sa oprú do dní, ticho to plachtí cez tie svety a cez tie nádychy a výdychy, začnú vypadávať vety.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #4: STREET FOTO, 12. 9. 2018 /STREDA/ O 19:00

Na poprázdninovej štvrtej večernej škole fotografie sa stretneme 12/09/2018, t.j. v stredu o 19:00 na bare v Christianii a pôjdeme hneď do terénu, ktorým nám bude centrum mesta a priľahlé uličky. Naším cieľom bude v duchu street fotografie zachytiť čaro/ducha mesta a cvičiť si tak fotografické oko pre moment, kompozíciu, svetlo – všetky aspekty, ktoré tvoria fotografiu. Čiastočne využijeme aj blížiaci sa večer a tmu, ukážeme si, ako nedostatok prirodzeného svetla použiť vo svoj prospech vo fotografii. Následne sa vrátime do Christianie, kde si cez projektor rozoberieme nafotený materiál a ukážeme si ďalšie možnosti na zlepšenie.

UM #2: PETER PRISTAŠ – O TISÍCROČNEJ VOJNE, 11. 9. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Rozprávanie o histórii, súčasnosti a perspektívach v najsmrteľnejšej vojne v histórii ľudstva, vojne medzi ľuďmi a mikroorganizmami spolu s riaditeľom Ústavu biologických a ekologických vied UPJŠ profesorom Petrom Pristašom.

7. DOBRÝ BAZÁR – BURZO BLŠÁK

9. 9. 2018 /NEDEĽA/ O 14:00

Poslaním nášho Dobrého Bazáru je opäť podporiť kreatívnych hand made výrobcov, ktorí prídu na bazár ponúknuť to, čomu sa venujú, čo TVORIA. Dobrý Bazár vytvára aj priestor pre všetkých tých, ktorí majú doma veci, ktoré sú síce stále funkčné, ale už ich nepotrebujú a môžu ich ďalej ponúknuť za symbolickú cenu. Všetkých predajcov postupne zverejníme v našej udalosti.

HOSTIA SA MOŽU TEŠIŤ NA:

– predajcov originálnych hand made výrobkov

– kopec zaujímavosti, od oblečenia, doplnkov, drobnosti z domácnosti, knihy, elektroniku , platne , DVD, CD, atď.

– výborné domáce vegetariánske jedlo

– program pre deti /neskôr presnejšie špecifikujeme, o čo pôjde tentoraz:)/

AKO SA MOŽEŠ PRIHLÁSIŤ, AK CHCEŠ PREDÁVAŤ?

V prípade záujmu o predajný stolík /či už si hand made výrobca, ale chceš predávať to, čo máš doma/ nám pošli správu na Fb alebo na mail: denisa.krizanska@gmail.com s informáciu a fotkami toho, čo chceš ponúkať. Pre každého predajcu je vyhradený jeden predajný stôl. V prípade potreby je možné dohodnúť sa na dvoch stolíkoch /ak budú k dispozícií/. Predajcov vyberáme v závislosti od postupnosti, v akej sa prihlásili a tiež v závislosti od sortimentu, ktorí ponúkajú, aby bol bazár čo najpestrejší.

Aj tentoraz sa s našim Dobrým bazárom bude spájať charitatívna zbierka, z ktorej výťažok venujeme organizácií — Prešovskí Havkáči.

Tešíme sa na jedinečnú domácu atmosféru, ktorá vždy na bazári vznikne. Budeme vďační za zdieľanie našej udalosti a za pozvanie priateľov a známych.

Do skorého videnia:).

GONSOFUS, 8. 9. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Medzinárodný hudobný projekt, ktorý tvoria multiinštrumentalisti Sasha Mamaev a Gábor Tokár. Ich „Gonsofus Style“ je splynutím mnohých hudobných a kultúrnych vplyvov a jazykov, sami ho opisujú ako „transcontinental groove“. Skupina je známa unikátnymi, veľmi energickými a živými koncertami, na ktorých dvojica ovláda množstvo hudobných nástrojov a prostredníctvom „loopovania“ vytvára show so zvukom celého ansámblu. Bohaté portfólium odohratých koncertov stojí za kvalitným zvukom kapely a radí ju medzi „must-see“ kapely kedykoľvek sa objavia na okolí. Za posledných 5 rokov to bolo asi 400 koncertov v 17-tich krajinách. V aktuálnom koncertnom programe predstavia chalani aj materiál z pripraveného albumu, ktorý nahrali v Prahe (Studio Faust) a momentálne sa mixuje v New Yorku pod dohľadom Jasona Goldsteina. Ten je známy svojou prácou s nahrávaním a mixovaním albumov interpretov ako The Roots, Nas, Jay-Z, Beyoncé. Čerstvý zážitok tak môžu čakať tí, ktorí uvidia Gonsofus po prvýkrát, aj tí, ktorí sledujú evolúciu dua už niekoľko rokov a počuli ju napríklad aj na najväčších slovenských festivaloch Pohoda, Grape či Uprising.

MACHUĽA #2: EVA MÁRIA ONDOVÁ – „PROBUJ, AZDA DÁKO BUDEŠ MÔCŤ“, 3. 9. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

„Čo je komiks a ako vzniká? Eva Ondová problíži komiks, prečo sa venuje práve tomuto médiu a tiež porozpráva o svojom procese tvorby.“

OPEN MIC #4, 30. 8. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu. Príď k mikrofónu a zahraj, zaspievaj alebo prečítaj svoju tvorbu. Pohoda – žiadne poroty a súťaže iba publikum a TY. Prihlás sa na klena.edo@gmail.com.

JAM SESSION VOL XXI., 29. 8. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

THE YOUNIVERSE, 17. 8. 2018 /PIATOK/ O 20:30

The Youniverse je energická alternatívna blues-rocková kapela poskladaná z Jerguša Oravca na gitare a Tammy Nižňanskej pri mikrofóne. Môžte očakávať surovú riffovú gitaru, ako aj bluesové motívy, hip-hopové beaty pretkané r’n’b a elektronikou. Hudba je podčiarknutá silnými vintage vplyvmi, kostýmami, sexy hudobníkmi, a okorenená glittrom. A celé je to, tradične, naboso a nahlas.

HPDB, 16. 8. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Kapela HPdB (High Performance Decibels) v zostave Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák vznikla z tria HPD, no keďže „D“ — Ľubo Dvorščák prenechal miesto Paľovi Balčákovi, vznikol aj mierne upravený názov kapely. Skladby, na ktorých sa autorsky podieľajú Miloš Humeník a Dušan Papp však ostali a na koncerte sa môžete tešiť aj na ich novú tvorbu. Čaká Vás dávka autentického garážového jazzrocku, ktorú príjemne doplní hudobný hosť koncertu Veronika Husovská.

SISA FEHER & USED TO BE A SOFA, 20. 7. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Trio exgaučových posedávačov v zložení Sisa Feherová, Vladko Mikláš a Lukáš Mutňanský spájajú svoje hlasy, zvuky, skillz a myšlienky do ľahko spoločensko-kriticko-tragického postoja zaobaleného do alternatívneho popu cestujúceho z minulosti až do budúcnosti.

OPEN MIC #3, 28. 6. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu. Príď k mikrofónu a zahraj, zaspievaj alebo prečítaj svoju tvorbu. Pohoda – žiadne poroty a súťaže iba publikum a TY. Prihlás sa na klena.edo@gmail.com.

JAZZDA #4: OSKAR RÓZSA, OSKAR TÖRÖK, VLADISLAV ŠARIŠSKÝ, MARIÁN SLÁVKA, 27. 6. 2018 /STREDA/ O 20:30

Rôznych ľudí spájajú v dnešnom svete rôzne veci. Týchto štyroch parádnych muzikantov spojila príležitosť navštíviť náš klub a zahrať vám trochu hudby. Časť večera bude venovaná piesňam nimi napísaným za rôznych okolností a druhá časť bude inšpirovaná vašou odozvou a vašimi emóciami. Tešia sa na vás Oskar Rózsa,Vladislav Šarisský,Oskar Törok,Marian Slávka.

…NON TROPPO #3: JOZEF LUPTÁK, 23. 6. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Keď som bol malý chlapec, okrem violončela som veľmi chcel hrať aj na bicích. A tak som sa hru na bicích istý čas učil súkromne. Často som si sám pre seba spieval melódie, ku ktorým som súčasne vytváral ústne rytmy. Miešal som ich s melódiami a vytváral si tak vlastný hudobný svet. S violončelom (na ktoré som hral od piatich rokov) som sa ho odvážil spojiť, až keď som mal tridsať rokov a pripravoval som projekt CELLO venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. Odvtedy som toto spojenie postupne zaraďoval do sólových koncertných programov a stalo sa súčasťou môjho vlastného hudobného jazyka. Na koncerte zaznejú okrem mojich skladieb, pri ktorých používam violončelo, môj hlas a ústne rytmy aj diela od Ernesta Blocha, Johna Tavenera, Vladimíra Godára a Johanna Sebastiana Bacha.Na CD Jozefa Luptáka Free in One reagoval jediný nositeľ Gramy Award za zvukovú a hudobnú réžiu – p. Hubert Bittman: „Hudba Jozefa Luptáka na mě působí jako starodávná zvuková krajina při které se mysl rozletí volně jako svobodná síla. Pocity svobody a zklidnění převažují. Jako jaro proletující právě se probouzejícím lesem, tak pravdivá a silná je výpověď této ojedinělé hudby. Prameny vody, které se osvobozuji z hlíny, spojují v mnoha hlasech a omývají překrásné dřevo. To je šíře hudby Jozefa Luptáka.“

HILL DUNES & TOMÁŠ PALUCHA, 21. 6. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Hill Dunes, temné alt-country z USA je výsledkom plánov Tima Remisa (Sweet Cobra, Auxes) vydať dosku vychádzajúcu z jeho sólových vystúpení. Na nahrávaní sa s Timom podieľala i jeho sestra Elizabeth, inak tiež huslistka Pillars & Tongues a Jacob Levee, gitarista hc-punkových Canadian Rifle. „My Body, Deprived and Polluted“ vyšlo v roku 2016 u Sleep Recording a z ich spolupráce vznikla regulérna kapela a toto bude poriadna show!

Ambientná česká kapela Tomáš Palucha vznikla ako dvojica hudobníkov, ktorých si môžete pamätať napr. z Kovadliny, či Thema Eleven. Začiatkom roka odohrali niekoľko koncertov (aj) po slovenských mestách v spoločnosti LVMEN a onedlho im na Day After vyjde nová doska. Na konte majú už niekoľko ďalších a práve predošlé LP Guru vzbudilo veľký ohlas.

A OKOLO PREŠOVA #2: PAMIATKY OKOLO PREŠOVA, 19. 6. 2018 /UTOROK/ O 18:19

Nielen v centre mesta, ale i na jeho okraji je množstvo zaujímavých pamiatok, ktoré stojí za to spoznať. A všetky sú dostupné MHD. Kúpeľný komplex naCemjate, kaplnka v Bzenove, kostol a kaštieľ v Haniske, secesná vodáreň v Šarišských Lúkach, kostol a kláštor v Nižnej Šebastovej, kaštieľ s kostolom vo Finticiach či kostol a Kunhutka vo Veľkom Šariši. Vyberte sa na virtuálnu prehliadku okolo Prešova spolu s Darinou Petranskou a Andreou Sivaničovou.

N3O & BAND, 16. 6. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Pod názvom N3O tvorí Dominik Varchola jedinečnú muziku, ktorá vlní v rytmoch slnečného reggae s príchuťou slovenskej novodrevnej ľudovky. Svojským prejavom s uvedomelými textami oslavuje krásu Prírody, upozorňuje na neduhy spoločnosti a inšpiruje poslucháčov k šťastnému žitiu. So živou kapelkou v zložení : Dominik Varchola – spev, pišťala, fujara, Martin Mojžiš – bicie ,Adam Gálik – basgitara, Andrej Mojžiš – perkusie, Dominik Bukaj Ivančík – gitara, Jozef Joe Sivák – gitara, Aleš Mäsiar – kláves, hrajú ľubozvučné tóny, ktoré pomôžu načerpať Život do nových dní.

HVIEZDA, 15. 6. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Skupina Hviezda odmeria cestu z neviestky na Dunaji až do alternatívnej metropoly Východu, aby spoločne s veľaváženými mešťanmi pookriala na duchu i na telecastri. Ideálny program na piatok večer.

TEHLA #3: STAVIAME Z DREVA, 11. 6. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Staviame z dreva je nová jedinečná platforma, ktorá priaznivcom prírodných materiálov prináša všetky potrebné informácie týkajúce sa stavieb z dreva. Projekt je synergickým spojením architekta Pavla Pokorného | Pokorny architekti, ktorý je nadšeným ambasádorom myšlienky modernej a udržateľnej architektúry na báze dreva a stavebnej skupiny Kontrakting, ktorá pôsobí na trhu už od roku 1991 a vďaka svojej vysokokvalitnej práci a dlhoročným skúsenostiam si vybudovala stabilnú pozíciu na slovenskom aj zahraničnom trhu. Pavol Pokorný | POKORNY ARCHITEKTI

Po 15 rokoch architektonickej praxe sa rozhodol, že radikálne zmení prístup k tvorbe. Od roku 2009 navrhuje svoje projekty výlučne v energeticky úspornom štandarde. V portfóliu jeho architektonickej kancelárie je možné nájsť široké spektrum stavieb, od interiérov po priemyselné fabriky; od výstavných expozícií po kancelárske budovy. Je nadšeným ambasádorom stavieb z dreva, s ktorými žne úspechy tak na domácej ako aj medzinárodnej architektonickej scéne (Víkendový dom v Nosiciach – nominácia na Cenu ARCH 2012, víťaz BEFFA 2012, Pasívny dom v Stupave – nominácia na Cenu ARCH 2014, víťaz BEFFA 2014). Na Fakulte architektúry vedie ateliér Rodinný dom a je lektorom Školy udržateľnej architektúry IEPD.Skupina Kontrakting

Žilinská firma Kontrakting s vyše 25-ročnými skúsenosťami má za sebou množstvo realizácií a viac ako 7000 spokojných zákazníkov. Sú špecialistami na drevostavby alebo ich konštrukčné časti – väzníky, stĺpy, nosníky, steny, stropy či krovy. Ovládajú dostupné a moderné technológie a presadzujú návrat k drevu ako základnému konštrukčnému materiálu. Sú pripravení pracovať aj v extrémnych podmienkach s použitím horolezeckej techniky. Toto všetko robí zo stavebnej skupiny Kontrakting skúseného a spoľahlivého partnera, ktorý nemá záujem vytvárať „katalógové“ riešenia, ale prináša domy na mieru s osobitým prístupom. Z nedávnych úspechov môžeme spomenúť významné ocenenie CEZAAR 2017 pre žilinskú Novú synagógu v kategórii „Za osobitný prínos pre rozvoj architektúry“, do ktorej život vdýchla aj firma Kontrakting, ktorá zrekonštruovala celú strechu. Okrem toho má na konte aj cenu v kategórii Občianske a priemyselné budovy – Poľovnícky dom v malých Karpatoch, autorov z ateliéru Pantograph. Na túto stavbu spoločnosť Kontrakting dodávala všetky nosné drevené konštrukcie.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #3, 10. 6. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Posledný predprázdninový kreatívny workshop maľby pod vedením pedagogičky a výtvarníčky Táni Bachurovej. Dovoľte svojim deťom rozletieť sa do sveta farebnej fantázie.

MINDSPY KLSM, 8. 6. 2018 /PIATOK/ O 20:30

MindSpy je partia vyhratých muzikantov, ktorí poznajú čaro garáže, klubové koncerty a uznávajú grunge, rock, punk a deväťdesiate roky. Pavel Kernaševič (bicie), Jaro Lozák (gitara), Vlado Seman (basgitara) a Kevin Macke (spev a gitara).

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #3: KRAJINA, 6. 6. 2018 /STREDA/ O 18:00

Na tretej večernej škole fotografie sa už konečne pôjde von, fotiť sa totiž bude krajina. Stretneme sa teda v skoršom čase, o 18-tej v Christianii.Výbava: fotoaparáty, pohodlná obuv, ak bude pršať ideme tiež, čiže dáždnik alebo iná ochrana pred dažďom, odporúčame aj statív – kto má – nie je však podmienkou

pitný režim: fľašové nápoje na bare, so sebou do terénu 🙂

plánovaná lokalita: presun krátko po 18:00 z Christianie cez mesto smerom k Toryse, Kolmanovej záhrade a možno Kalvária – uvidíme vzhľadom na okolnosti, svetlo, …

cieľ: fotografovanie mestskej aj prírodnej krajiny pri vhodnom večernom svetle, do praxe budeme aplikovať znalosti z expozičného trojuholníka, najmä vzhľadom na hĺbku ostrosti, zameriame sa na popisné zobrazenie krajiny, ale aj na iné prístupy k fotografovaniu krajiny s väčším dôrazom na emóciu, farbu, kreativitu

lístky: k dispozícií na bare, ako vždy, obmedzený počet účastníkov na 8

HACO /JAP/ & TARNOVSKI (GURUN GURUN), 31. 5. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Haco je speváčka, skladateľka, multiinštrumentalistka a zvuková dizajnérka z japonského Kobe, preslávená okrem jej sólovej tvorby tiež ako zakladajúca členka kapiel After Dinner a Hoahio. Práve vďaka kapele After Dinner a jej prepojeniu s Recommended Records, kľúčovým labelom hnutia Rock in Opposition, sa stala Haco medzinárodne uznávanou. Svoj prvý sólový album vydala v roku 1995. Postupne si vytvorila unikátny zvuk, v ktorom voľne kombinuje postupy elektroakustickej hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale aj popu. V roku 2005 bol jej album Stereo Bugscope 00 ocenená na prestížnej Prix Ars Electronica. Haco sa venuje tiež zvukovým inštaláciám, prednáša a usporadúva workshopy. Jej aktuálny album s názvom Secret Garden je ukážkovým príkladom zrelého, osobitého a pritom veľmi zábavného a súčasného avant-popu. Živé vystúpenia Haco sprevádzajú videá japonskej vizuálnej umelkyne Mariko Tajiri.

Pokiaľ ste priaznivcami Laurie Andreson, Davida Sylviana, Björk či napríklad Kate Bush, koncert Haco v Christianii by ste si určite nemali nechať ujsť!Tarnovski hrá sólovo, s kapelami Gurun Gurun, IQ+1 a The Czech Psychedelic Society Manifesto, v due s bubeníčkou Mišou Antalovou, s mexickou multimediálnou umelkyňou Laurou Luna a spoločne s Federselem v projekte Wabi Experience. Venuje sa tiež scénickej hudbe, field recordingu (Prosoxi Skylos), remixovaniu a tvorbe mixtapov (mj. mixy pro Fluid Radio, S13, Headphone Commute). Jeho improvizované sety sú mixom glitchovej dekonštrukcie, musique concrète a field recordings. Tarnovski spolupracoval okrem iných aj s japosnkými hudobníkmi Haco, Asuna a Aus, s dronovým projektom Mai Mai Mai, s Oldřichom Janotom, Aranom Epochalom, krautrockermi B4 či s performerkou Cristinou Maldonado. Aktuálne pracuje na svojom prvom sólovom albume.

LACO ČERVEŇÁK – 22 BUENA VISTA /VERNISÁŽ/, 25. 5. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Som od Zvolena z kúpeľnej obce Kováčová,no narodil som sa pod vyhasnutou sopkou Poľana v Detve. Popri muzike,ktorú už hrám s bratom Norom skoro 30 rokov som pričuchol aj k foteniu a fotím až do teraz. Rád fotím ľudí,najlepšie keď o tom nevedia,lebo v tedy nič nepredstierajú,no to sa nie často darí. Však posúďte sami.

ZVA 12-28 BAND & JUSTIN LAVASH, 25. 5. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Kapela ZVA 12-28 band oslávi v roku 2018 už dvadsiate ôsme výročie jej založenia, napriek tomu robí svieže autorské blues na pozoruhodnej interpretačnej a inštrumentálnej úrovni. Pestrým melodickým a rytmickým poňatím, aranžmánom a zvukom sa hudobný jazyk kapely výrazne vymyká z typického stredoeurópskeho blues-rockového klišé. Hudobne kapela vychádza z pôvodnej bluesovej tradície (Little Walter, Howlin‘ Wolf, Willie Dixon …). Svoju nezameniteľnú hudobnú tvár si však buduje nielen na originálnom poňatí bluesových štandardov, ale hlavne na pôvodnej tvorbe, ktorá kulminuje v posledných rokoch existencie kapely.

Justin Lavash, rodák z Londýna, pricestoval do Prahy už pred štvrťstoročím. Až v posledných rokoch sa mu však dostáva zaslúžená pozornosť na veľkých pódiách. Vďaka spolupráci s Monikou Načevou a Lenkou Dusilovou sa Justin Lavash postupne vypracoval na uznávanú postavu súčasného českého undergroundu. Napriek tomu, že vychádza z jazzu a bluesu, v jeho hudbe sa ozýva aj house, jungle či drum´n´bass, jednoducho žánre, ktoré tohto výnimočného gitaristu a majiteľa charizmatického chrapľavého hlasu obklopovali v Anglicku. Jeho najnovší album Programmed je tým najlepším, čo v rámci svojej doterajšej kariéry Justin stvoril. Ide o schizofrenickú nahrávku plnú napätých dialógov, monológov aj výkrikov do tmy. Piesne vychrlené z hĺbky rozrušeného srdca, s pištoľou pri hlave a obrím jointom v trasúcich sa prstoch.

JAM SESSION VOL. XX., 23. 5. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a o. z. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Príležitosť zajamovať si či sa len tak nechať unášať hudbou.

THE BLESSED BEAT, 24. 5. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

The Blessed Beat je taliansko-slovenská kapela troch umelcov mladej generácie, ktorí spolupracovali s hudobníkmi ako Eivind Aarset, Nils Petter Molvaer, David Sylvian, Brian Eno, Jan Bang, Bjorn Charles Dreyer, Xploding Plastix, Boschamas, Berserk, Gergo Borlai, Terry Bozzio, Scott Henderson, Lenka Dusilová, Tadeusz Sudnik, Anne Chris Bakker, Paolo Fresu, Steven Wilson, Lorenzo Feliciati a mnoho ďalších. Hudba The Blessed Beat absorbuje a odzrkadľuje množstvo hudobných nálad (jazz, elektronika, improvizovaná hudba) a udržuje si závideniahodný individualizmus a vysoko kvalitnú úroveň, ktorá spája hudobnú kreativitu s veľmi dynamickým a hlbokým obsahom. Skupina bola nominovaná na album roka na Radio FM awards.David Kollar (SK) — guitar, electronics

Paolo Raineri (IT) — trumpet

Simone Cavina (IT) — drums, electronics

VEČERNÁ ŠKOLA DIZAJNU #2: KATARÍNA RYBNICKÁ A CITRÓN, 21. 5. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Mladá slovenská dizajnérka a ilustrátorka Katka Rybnická predstaví svoje doterajšie projekty na poli kresby, ilustrácie aj knižnej tvorby, ale aj prácu vo vydavateľstve Citrón.

ŽIVÉ KVETY, 18. 5. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Živé kvety založili niekedy začiatkom roku 1994 herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na dokonalý tvorivý tandem. Fungovanie kapely bolo v minulosti úzko spojené s bratislavským divadlom Stoka, kde kapela tiež doprevádzala niektoré z divadelných hier, nahrala svoj album Sloboda a zahrala niekoľko desiatok naozaj slávnych a nezabudnuteľných koncertov.

LACO DÉCZI & CELULA NEW YORK, 16. 5. 2018 /STREDA/ O 20:30

No čau, volám sa Laco Déczi a žijem v rumunskom pohraničnom meste Gaduljaba. Keď som mal 27 rokov, utiekla mi právoplatná manželka s nejakým pojebaným úradníkom. Odvtedy žijem sám kúsok od bulharských hraníc so svojím psom Gotjakom. Jedného dňa mi nejaký kokot poradil, aby som oslávil svoje 80. narodeniny, ktorých som sa bohužiaľ dožil. A ja blbec som povedal áno! Takže ty sa vôbec neser, vezmi manželku, prvé dieťa, druhé dieťa (a tak ďalej), milenku, milenca, polobratranca, psa alebo svokru a 16. mája 2018 buď o 20:30 nastúpený ako ruský vojak v Christianii. Bude to môj najväčší životný koncert, takže presrať to by pre nás oboch znamenalo, že si strašne pokazíš život. Budem tam hrať so svojou kapelou Celula New York a budem tam mať toľko hostí, že do toľko neviem počítať, ani keby som zapojil aj prsty na nohách. Všetko je tu napísané, takže nakupuj a dôjdi.

Tvoj prezident Laco

TEHLA #2: VÝCHODNÉ POBREŽIE – ĎALŠIE ÚLOHY ARCHITEKTÚRY, 15. 5. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Architektúra nemusí znamenať len stavanie budov. Ďalšie poslania a povolania, ktoré disciplíny architektúry zastávajú v dennom živote môžete používať aj u vás doma, vo vašom meste. Organizácia Východné pobrežie tieto rôznorodé prístupy a funkcie využíva v meste Košice už takmer desať rokov. Predstaviť vám ich príde zakladateľ platformy Mišo Hudák.

SATÉNOVÉ RUKY, 12. 5. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

V tvorbe tejto originálnej kapely vedľa seba koexistujú jedinečný domáci dream pop so slovenskými textami, pomalší nu folk v najlepšej tradícii jednofázového kvasenia a priamočiary garážový punk rock spojený so slovnou smršťou slam poetry. Nič z toho však nepreváži, žánre niečo zjednocuje. Sú to práve osobnosti — ľudia, ktorí majú už niečo za sebou a ktorí sa celkom nepravdepodobne stretli pred troma rokmi v Bratislave. Pesničky hrali najprv len pre okruh kamarátov a z radosti bez ambícií vzniklo čosi, čo ten okruh dokázalo prekročiť.Kapela Saténové ruky, to sú Bebe – bývalý hlas rádia Ragtime a dnešný hlas Rádia_FM, Vlado Janček – preborník v naživo improvizovanej poézii, Kasko — člen už zaniknutej kapely Dope Aviators a Jožo Lipa, známy aj z bratislavskej legendy Kosa z nosa.Saténové ruky – kolektív štyridsať plus, ktorého vzácny a zrelý nadhľad potvrdzuje, že niekedy je super začať neskoro. V Christianii predstavia aj svoj najnovší singel Kaviár/Kľúče a predstavia aj svoj ostatný , „Tretí album“.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #2, 6. 5. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Na druhej nedeľnej škole fotografie objasní lektor Matúš Maťufka vašim deťom termín zlatý rez a zavedie ich aj do tajov kompozície. Workshop je určený najmä deťom vo veku 9 – 12 rokov.

HENRY NO HURRY!, 5. 5. 2018 /SOBOTA/ O 21:30

Žiaden zhon, žiadne očakávania. Sám so svojou excentrickosťou. Raz Henry, kedysi Harry. Dr. Jekyll, Mr. Hyde.Henry No Hurry! je projekt jedného muž – Wawrzynca Jana Dąbrowského, ktorý pôsobil v skupinách ako Letters From Silence, Henry David’s Gun a Nocny SuperSam. Projekt je hudobný, ale do veľkej miery i trochu literárny. Jeho mobilné koncertné štúdio navštevuje malé a útulné miesta, kde sa ľudia cítia jednoducho dobre. Koncert pre tých, ktorí majú radi country, folk a pesničkárstvo.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #2, 29. 4. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Kreatívny workshop maľby pod vedením pedagogičky a výtvarníčky Táni Bachurovej. Dovoľte svojim deťom rozletieť sa do sveta farebnej fantázie.

KLENA & KLENOTY, 28. 4. 2018 // O 20:30

Rock folková kapela Klena & Klenoty, (Šarišská republika – Prešov), hrajúca pôvodnú tvorbu, piesne pesničkára Eda Klenu. Od roku 2006 ste ich mohli zažiť na množstve festivalov na Slovensku a v ČR v kluboch a krčmách, kde podporujú „živú“ muziku. Multižánrová a poslucháčsky „multigeneračná“ muzika, v ktorej sa, pevne veríme, nájdete.

AUTUMNIST: FALSE BEACON TOUR, 27. 4. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Ďalšia zastávka na koncertnej mini šnúre k novému albumu AUTUMNIST – False Beacon, ktorý vyšiel 22. marca 2018, takmer päť rokov od predchádzajúceho opusu Sound Of Unrest na značkách Deadred/Starcastic. Tentokrát premiérovo v Christianii…

Autumnist, to je hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje AUTUMNIST ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. AUTUMNIST naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, elektroniku dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom spolu s podporou synchronizovanej videoprojekcie. AUTUMNIST je projekt Vlada Ďurajku a pôvodne pod názvom ABUSE vydal niekoľko EPs ako Silt, 4th Floor Sinking (2001) či Sleepfields (2002). Kritikou i poslucháčmi výborne prijatý debutový album The Great Outdoors (2005) bol nasledovaný množstvom koncertov. Eponymný album The Autumnist (2009) bol ocenený ako Album roka 2009 podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards. Na Sound Of Unrest (2013) je badať trend mierneho vzďaľovania sa od elektroniky v ústrety organickejšiemu zvuku. Kapela sa objavila na viacerých zahraničných festivaloch a kluboch a predskakovala naživo známe projekty ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.

A OKOLO PREŠOVA #1 – SVET V PREŠOVE, 26. 4. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:00

A okolo Prešova je celý svet, no svet je už aj v Prešove. Čoraz viac ľudí z rôznych kútov sveta prichádza do Prešova, aby tu žili a pracovali. Čo ich viedlo k tomu, že si vybrali práve Prešov? Ako a kedy sa sem dostali? Ako sa im žije v našom meste? Aké problémy museli prekonať? Čo sa im u nás páči a čo im prekáža? Odpovedať na tieto i mnohé ďalšie otázky budú naši 3 hostia z 3 kontinentov zastupujúci 3 generácie : Anh Hong Tran Thi z Vietnamu, Laura Murguía Sánchez z Mexika a Luigi Cossar z Talianska.

JAM SESSION VOL. XIX., 25. 4. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a oz Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Pravidelne raz za mesiac si u nás máš možnosť zajamovať alebo len tak sa nechať unášať hudbou…

NICE /IT/, 21. 4. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Sila, oheň, plamene, energia. Tieto slová asi najpresnejšie vystihujú živé vystúpenia talianského power rockového tria NICE. Ich najnovší album s názvom „Tap Tempo“ (2017 – Meme edizioni) bol natočený úplne naživo vo Formicaudio Studiu neďaleko Milána, mixoval a produkoval ho Taketo Gohara.

LONGITAL, 20. 4. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Stálica slovenskej hudobnej scény a zakladatelia prestížneho slovenského labelu Slnko Records. Aktuálny a v poradí dvanásty album Divoko (2016) bol nominovaný na cenu Radio Head Awards v kategórii Album roka, kritici na Slovensku a v čechách ho okamžite zaradili medzi najzaujímavejšie slovenské albumy. Skupina koncertuje v triu Shina (spev, basgitara), Daniel Salontay (gitara, slák) a Marián Slávka (bicie, klavír). Za 17 rokov existencie Longital koncertovali v 12 krajinách Európy, USA a Kanade.

OPEN MIC #2, 19. 4. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Na podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu sa môžete tešiť aj v roku 2018! Open Mic dramaturgicky pripravuje a uvádza bard prešovskej folkovej scény Edo Klena, prípadní záujemcovia sa môžu hlásiť priamo jemu, a to priebežne prostredníctvom sociálnej siete, ale i na mieste pred akciou.

LITERÁRNY SALÓN #2: JURAJ BRIŠKÁR, 18. 4. 2018 /STREDA/ O 19:00

Juraj Briškár, spisovateľ, literárny vedec a pedagóg bude hosťom druhého tohtoročného literárneho salóna. Jedna z jeho posledných kníh Sprievodca nezrozumiteľnosťou mu priniesla nomináciu na ocenenie Anafost litera 2015. Ide o prechádzku v autorovom svete odcudzenia a samoty, vďaka ktorému spoznávame krásy detailov a drobností bežného života.

SANDONORIKO: MARTIN GEIŠBERG A DANIEL ŠPINER, 14. 4. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

SANDONORIKO je projekt v zložení:

Martin Geišberg – spev, gitara, flauty, looper

Daniel Špiner – piano, el. piano, akordeon, spev, perkusieMARTIN GEIŠBERG je publiku na Slovensku dlhoročne známy svojou hudobnou tvorbou aj ako dramaturg, režisér a autor divadelnej hudby.

DANIEL ŠPINER aktívne spolupracuje s viacerými slovenskými autormi a umelcami, ako napríklad Katarína Koščová, Teatro Tatro ..SANDONORIKO je autorský projekt s autorskou hudbou a autorskými textami. Texty sú magicko realistické a hudba poetická, občas premiešaná básňami, nebrániaca sa ani experimentu. Projekt trvá štyri roky a má za sebou desiatky koncertov a hudieb do divadelných predstavení. Po 13 rokoch Martinovho aktívneho pôsobenia na koncertnej scéne nahral spolu s Danom prvý pesničkový album „V jabloňovom kraji“, ktorý v 10. ročníku Radio_Head Awards získal nomináciu v žánrovej kategórii World Music / Folk.

6. DOBRÝ BAZÁR, 14. 4. 2018 /SOBOTA/ O 13:30 – 17:30

S radosťou vás pozývame na v poradí už 6. Dobrý Bazár v jeho jarnom prevedení.. Ak máte chuť zapojiť sa do predaja, pošlite správu na na denisa.krizanska@gmail.com. Jedinou podmienkou je ponúkať na predaj/výmenu veci, ktoré ešte môžu poslúžiť a vy sami by ste nemali problém ich ďalej používať.

Hostia Dobrého bazáru sa môžu tešiť na:

– predajcov originálnych hand made výrobkov

– kopec zaujímavosti od oblečenia, doplnkov, drobnosti z domácnosti, knihy, elektroniku , platne , DVD, CD, atď.

– výborné domáce vegetariánske jedlo

– divadielko pre deti

Aj tentoraz sa s našim Dobrým bazárom bude spájať charitatívna zbierka a čoskoro zverejníme, komu ju venujeme.

VEČERNÁ ŠKOLA FILMU #2: AUSTRÁLSKY FILM, 9. 4. 2018 /PONDELOK/ O 19:00

Živelná, vtipná, desivá, skľučujúca, pestrá. Austrálsku kinematografiu je možné častovať mnohými prívlastkami, no máloktorý z nich by ju vystihol lepšie než slovo dychberúca. V roku 1906 dal najmenší kontinent svetu nemý film The Story of the Kelly Gang, považovaný za prvý celovečerný film. Od jeho vzniku prešlo viac než sto rokov, počas ktorých táto krajina Commonwealthu ponúkla množstvo filmov zobrazujúcich širokú škálu ľudských emócií, odohrávajúcich sa od rastúcich pobrežných miest až po nehostinné vnútrozemie. Kolonizátori, kolonizovaní, potomkovia oboch kást, tí všetci hľadajú svoje miesto na svete, nielen skrz lásku či vieru, ale aj prostredníctvom morálnej špiny a extrémneho násilia.9. apríla spoznáte dejiny austrálskych reálií vďaka reprezentatívnej palete filmov, putujúcich naprieč rôznymi žánrami. Komédie, drámy, thrillery, pulpové ozploitation. Tieto a mnohé iné žánre tvoria špecifický kinematografický svet protinožcov, udierajúci s rovnakou intenzitou ako blesky a hromy, pred ktorými vo svojom nestarnúcom hite Down Under varujú slávni Men at Work. Prednáškou Vás bude sprevádzať Janko z Kina Pocity.

JAZZDA #3: RADOVAN TARIŠKA QUINTET, 6. 4. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Radovan Tariška už 20 rokov hosťuje v kapele Petra Lipu a patrí k najlepším slovenským saxofonistom. V apríli u nás odohrá koncert spolu so svetovými džezovými esami — trubkárom Alexom Sipiaginom /ru/, kontrabasistom Essietom O. Essietom /usa/, klaviristom Benitom Gonzalezom /vz, usa/ a bubeníkom Dávidom Hodekom.Jedinečnosť tohto výnimočného koncertu je v tom, že na ňom zaznie hudba od svetových džezových špičiek, ktoré si prizval Tariška k spolupráci, a ktorí v tejto zostave spolu ešte nikdy nehrali.

TUGRIKI, 5. 4. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

„Superkapela“ Tugriki sa predstavuje dvoma singlami. Debutový album chystá na marec, začiatkom apríla s ním zavíta aj k nám do Christianie. Mongolská mena Tugrik zapožičala svoj názov novej československej skupine zloženej zo samých výnimočných osobností miestnej scény. Tugriki tvorí štvorica Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Satin Lead), Igor ‚Ozo‘ Guttler a Lukáš Fila (obaja Korben Dallas), skupina práve predstavila svoj český aj slovenský singel — pesničky Sama a V kuchyni. Eponymný debutový album vydá v marci české vydavateľstvo Supraphone.

TEHLA #1: ZDRAVÉ STAVBY, 5. 4. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Chystáte sa stavať, alebo rekonštruovať vaše bývanie? Chcete vytvoriť zdravé prostredie pre seba a vašu rodinu? Na našej besede sa oboznámite s prírodnými a ekologickými stavebnými materiálmi, ktoré sú vhodnou rozumnou alternatívou ku konvenčným materiálom. Dozviete sa, kedy je vhodné ich použitie a kde všade môžu byť zdravou voľbou k nahradeniu syntetických a toxických materiálov vo vašej stavbe. Uvidíte projekcie o nekonečných architektonických možnostiach prírodných stavieb, z ktorých môžete načerpať inšpiráciu na ceste k vytvoreniu vášho domova a stať sa tak našimi partnermi v rozvoji trvalo udržateľného bývania.

Sme remeselné družstvo Bývame zdravo zaoberajúce sa stavbami z prírodných materiálov, slamených domov, rekonštrukciami dreveníc a starých hlinených domov, konštrukciami hlinených akumulačných pecí atď. Radi sa s vami stretneme a odovzdáme vám naše skúsenosti a rady.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE ALEBO „TEÓRIA UŽ BOLA, TERAZ PRAX!“ #2: PORTRÉT, 4. 4. 2018 /STREDA/ O 19:00

V druhom kole zo série workshopov sa budeme venovať ešte portrétu vo fotografii a svetlu ako takému. Druhé kolo sa bude konať opäť v priestoroch Christianie, kde budeme mať zriadený provizórny ateliér a pracovať budeme s umelým svetlom. V úvode si môžeme pripomenúť/zopakovať vedomosti z predošlého kola a následne sa budeme venovať tomu, čo sme minule nestihli – ukážeme si vplyv rôznych ohnísk pri portréte, aj to, že portrét sa dá fotiť akýmkoľvek ohniskom. Ukážeme si ešte rozdiel v mäkkom a tvrdom osvetlení, aký vplyv má použité pozadie pri portréte, atď.

Počet účastníkov je opäť obmedzený na 8. Opäť žiadame všetkých účastníkov, aby si priniesli vlastné fotoaparáty (optimálne kompaktné s manuálnym režimom, zrkadlovky, apod), mobily neodporúčam vzhľadom na nemožnosť manuálne ovplyvňovať parametre expozičného trojuholníka (do ktorých budeme cielene zasahovať). Fotografovať budeme znova fotoaparátom priamo do počítača a rovnako aj na vlastné fotoaparáty.

JAZZDA #2: TALENT TRANSPORT, 29. 3. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Talent Transport je zoskupením troch hudobníkov hrajúcich pôvodné inštrumentálne a vokálno-inštrumentálne skladby rôznych hudobných štýlov, od komponovanej hudby, cez jazz, art rock až po bigbít, so slovenskými, anglickými, ruskými a českými textami. Kapela pôsobí sedem rokov prevažne na bratislavskej hudobnej scéne. Členovia zoskupenia sú zárukou progresívneho autorského a interpretačného štýlu, ktorý rezonuje najmä u mladej generácie poslucháčov inteligentnej originálnej domácej tvorby.

Po debute „Talent Transport: 1″ prichádza kapela s novými skladbami na albume „napospas“ (2018). Umelecký posun vidia členovia tria v originálnejšom prístupe spočívajúcom v hľadaní čo najdokonalejších foriem skladieb. Nový album má zámer priniesť čerstvý vietor v podobe prepracovaných, ale zároveň neťaživých kompozícií.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #1 , 25. 3. 2018 /NEDEĽA/ O 16:00

Zaznamenáva vaše dieťa každú, aj bežnú chvíľku na foťák či do mobilu? Myslíte si, že by mohol jeho krátkodobý ošiaľ podnietený fejsbukom či instagramom prerásť do serióznej vášne na celý život? Tak potom mu určite doprajte jednoduchší štart a priveďte ho na prvú z nášho pravidelného cyklu Nedeľných škôl fotografie.Ich lektorom bude prešovský „fotograf na voľnej nohe“ Matúš Maťufka, ktorý na prvom stretnutí malým fotografom vysvetlí, ako na dobrý portrét.Workshop je určený najmä deťom vo veku 9-12 rokov.Vstup free.

UM #1: FENOMÉN AYAHUASCA /PREDNÁŠKA + PREMIETANIE GUERRILLA DOKUMENTU CURANDEROS/ , 20. 3. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Prednáška a premietanie guerilla dokumentu Curanderos zachytávajú prínosy, riziká, hlboké prepojenie tradičných šamanov s psychedelickým nápojom ayahuasca, ale aj skúsenosti ľudí z iných kultúr.

Ayahuasca je rozšírujúci sa fenomén, ktorý vyvoláva medzi ľuďmi stále väčší záujem. Ayahuascu, ale aj guerrilla dokument Curanderos príde predstaviť jeho autor Egor Indiani.Curanderos je cestopisný populárne-náučný film, ktorý má ambíciu priblížiť problematiku psychedelik a šamanizmu širšej verejnosti. Sú v ňom zachytené prínosy, riziká, hboké prepojenie tradičných šamanov s ayahuascou aj skúseností ľudí z iných kultúr. Fenomén je v ňom podávaný objektívne, samotný dokument má presah do psychológie, kultúrnej antropológie, religionistiky i cestopisu.

DANIEL SPALENIAK /PL/17. 3. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

25-ročný hudobník Daniel Spaleniak žije a tvorí v Lodži. Jeho éterické, bluesovo-folkové piesne vzbudili záujem na americkom trhu, a práve preto môžete jeho pieseň „Back Home“ počuť aj v kriminálke „Elementary“ a „Why“ v známej produkcii The Path“. Daniel najviac zo všetkého miluje hru na gitaru a práve na tom postavil aj celú svoju tvorbu. Jeho debutový album „Dreamers“ je jedným z tých najzaujímavejších albumov svojho žánru za posledných pár rokov, druhý album „Back Home“ uzrel svetlo sveta v roku 2016 a aktuálne Daniel pracuje na tom ďalšom. Svoju hudbu predstavil na viacerých veľkých festivaloch, zahral napríklad na slávnom poľskom gigante — na Opener festivale. V auguste 2016 hosťoval aj v legendárnej rozhlasovej stanici KEXP zo Seattlu.

 LAVAGANCE, 16. 3. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Lavagance je slovenská indie popová skupina z Bratislavy, ktorá funguje na hudobnej scéne od roku 2005. V ich hudbe sa často miešajú prvky popu, indie rocku a elektroniky. V roku 2006 vydali prvé EP Back to Attraction obsahujúce 6 skladieb. Videoklip k skladbe Miles v réžii Braňa Špačeka bol v rotácii na MTV Europe. V roku 2006 získava skupina ocenenie Aurel Award za najlepší alternatívny album, najlepší videoklip k skladbe Miles a ocenenie za najlepšiu novú skupinu.V roku 2007 vydáva skupina svoj druhý študiový album Orthodox Experience, ktorý je vyhlásený poslucháčmi rádia FM za najlepší slovenský album. V roku 2008 skupina oznamuje kooperáciu s britským skladateľom, hudobníkom a producentom Eddiem Stevensom známym hlavne z projektov Freakpower- neskôr známy ako Fatboy Slim, Moloko, či Zero7. Prvým výsledkom ich spolupráce bola skladba Blood v roku 2009, po ktorej nasledoval aj celý štúdiový album I Like This Temper. Ďalším albumom vydaným v roku 2009 je štúdiová nahrávka Divine Darkness, tento krát pod produkciou samotnej skupiny. Posledným albumom skupiny Lavagance je album Halfway to the grave z roku 2015, obsahujúci úspešné single Gabriel, Princess of the Light, či Make me Smile.Medzi najväčšie úspechy skupiny patrí hosťovanie na koncertných turné kapiel ako Duran Duran (Astronaut tour 2006), Depeche Mode (Tour of the Universe 2009), Mando Diao (Give me Fire tour 2009), Duran Duran (All you need is now tour 2012), Depeche mode (Delta Machine tour 2013). 

MACHUĽA #1: JURAJ MANDEL – ZÁSADY INFUNTILIZMU13. 3. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Témou prvého kola prednášok na témy výtvarné bude infuntilizmus. O čo ide? Prečítajte si jeho manifest a pochopíte…Manifest infuntilizmuKde umenie dobu zachytáva, tam ju infantilizmus obchytkáva! Kedy však začal? Alebo, kedy skončí? Infuntilizmus nie je žiadnou avantgardou. Priznáva sa iba k istej časti tohto slova, konkrétne – k avant, pretože pripomína talianske slovo avanti, ktoré predznamenáva vstup čašníka s pohárom vína alebo inej príjemnej poživatiny. Nech žije infuntilizmus. Alebo aspoň, ako väčšina občanov- živorí… Predstaviť Manifest a zásady infuntlizmu (rozumej srandizmu) príde zakladateľ tohto výtvarno-literárnej slepej ulice (pretože to nie je smer, tam sa už ďalej nedá ísť) – Juraj G. Mandel.

REPETITOR /SRB/ & GHOST OF YOU /CZ/, 10. 3. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

REPETITOR: Najlepšia gitarová kapela Európy? Áno, aj také slová si zaslúžila srbská gitarovka Repetitor! Zažiť live ste ich mohli napríklad na Pohode v roku 2015, po 3 rokoch sa vracajú v rámci európskeho turné a zahrajú aj u nás v Christianii! Energická zmes od ťažkého rock’n’rollu až po post-punk so všetkým, čo je medzi tým. Autentický prejav v zdanlivo jednoduchej forme s bicími a basou v ženskom podaní a gitarou vás dostane!

GHOST OF YOU: Ghost of You je mladý objav českej nezávislej hudobnej scény, ktorý má za sebou viac ako 200 koncertov a veľmi úspešné vystúpenie na Szigete v roku 2015. Ich strhujúca energická show bola súčasťou festivalov Pohoda, Grape, Donauinselfest (AT) Colours of Ostrava (CZ), Rock for People (CZ), Metronome festival (CZ) či najväčších showcaseových festivalov ako Eurosonic Noorderslag či Waves Vienna.

POSTMAN /UA/9. 3. 2018 /PIATOK/ O 20:30

„Postman“ je sólový akustický projekt speváka skupiny 5 Vymir Kostantina Pocztara. Na konte má 3 EP, jeden album a viac ako 80 koncertov na Ukrajine, Slovensku, v Poľsku, v Českej republike, Litve, Lotyšsku a Moldavsku. Umelec tvorí v angličtine a ukrajinčine. V jeho tvorbe je cítiť silné vplyvy hudby šesťdesiatych rokov, hlavne Boba Dylana, Donovana, Nicka Drakea, CSNY a Gena Clarka. 1. septembra 2017 vydal Postman svoje tretie EP s názvom „Being High“ a obsahuje 4 psychedelicfolkové piesne v angličtine. Všetky skladby boli zaznamenané prenosom hudby cez magnetickú pásku, čo im dáva určitý analógový charakter a zvuk. Toto EP sa objavilo na zozname najlepších ukrajinských albumov roka podľa tamojších mienkotvorných hudobných časopisov Comma a LiRoom. V roku 2016 vyhlásila medzinárodná hudobná platforma Beehype Postmanove druhé EP „Context“ za jeden t z TOP 10 albumov vydaných na Ukrajine v roku 2016.  

A kto je Postman? Piesne tohto vnímavého hudobníka a textára sú citlivé, hrejivé, pohltia vás tak, až máte pocit, že vás plnosť ich zvukov prikryla ako deka, lietajúci koberec, ktorý vás presunul na iné, lepšie miesto. Jeho hudba, hoci väčšinou ľahká a príjemná na počúvanie, sa však obvykle dotýka dôležitých tém v textovej rovine. Postman je vnímavým pozorovateľom každodenného života. Zaujímajú ho najmä medziľudské vzťahy, ich pozorovanie šikovne pretavuje do textov svojich piesní.

JAM SESSION PREŠOV VOL. XVIII. , 7. 3. 2018 /STREDA/ O 20:00

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a oz. Slobodná kultúra a ich nielen hudobných hostí. Pravidelne raz za mesiac v Christiánii Prešov si máš možnosť zajamovať alebo len tak sa nechať unášať hudbou… 

KALLE /CZ/3. 3. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Táborská kapela Kalle, to sú Veronika Buriánková a David Zeman. V roku 2013 začali spolu tvoriť Kalle ako domáci projekt, predtým však spolupracovali aj na projektoch Nod Nod či Veena. Ich debutový album Live from the Rooms bol najprv nahraný na magnetofónový pás pomocou štvorstopového magnetofónu a silne zarezonoval na českej hudobnej scéne. Až tak, že si v roku 2014 odniesol cenu Anděla v žánrovej kategórii alternatívna hudba. V novembri 2017 prišla dvojica s novinkou, albumom Saffron Hills. Ten nahrali na osemstopový magnetofón a obsahuje 9 skladieb, z ktorých pre väčšinu sú základom efekty elektrickej gitary, analógový bubon, casiotonové klávesy a akustická gitara. Pracovali na ňom s vlastnými overenými postupmi a výrazovými prostriedkami, ktoré podčiarkujú špecifickosť a osobitú atmosféru tvorby Kalle. Saffron Hills však prináša aj detailnejšie a prepracovanejšie poňatie. Gradácia vrstvených gitár dáva Kalle silnú post-rockovú intenzitu, zatiaľ čo slowcoreová repetícia drží hudbu pri zemi a vytvára dostatok priestoru pre spev. A práve ten necháva do piesní Kalle preplávať často až popovú hitovosť. Sila je však predovšetkým v celku. 

LITERÁRNY SALÓN #1: EVA LUKA , 28. 2. 2018 /STREDA/ O 19:00

Eva Luka (1965), patrí k najvýraznejším poetkám po roku 1989. Jej poézia prináša motív ženskosti v nečakanej a neobvyklej projekcii a vytvára obraz ženy neukotvenej v tzv. civilizovanom svete. Zvláštny a bizarný jazyk poetky ponúka čitateľovi okrem iného aj možnosť zúčastniť sa na zostupe ženskej psyché do sféry osobnej i neosobnej mytológie. Evou Luka poodhalí tajomstvá ženy mačky a ženy mločice v básňach, ale aj skúsenosti z pobytov v Japonsku a Španielsku.

RAGNAR ÓLAFSSON /IS/, SUPPORT: DENI , 23. 2. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Islanďan Ragnar Ólafsson je všestranný hudobník, multiinštrumentalista a kompozér. S rôznymi kapelami vydal už desiatky albumov, blízkych je mu mnoho štýlov, pohybuje sa od jazzu či opernej hudby až po folk, rock či metal. Je jedným zo zakladajúcich členov viacerých islandských kapiel, z ktorých najznámejšou je asi aj komerčne úspešná kapela Árstíðir, s ktorou vydal Ragnar už 4 štúdiové albumy a v rámci tour koncertoval vo viac ako 30 krajinách. Ďalšími jeho domovskými kapelami sú Ask the Slave, In Siren, Lightspeed Legend, v ktorej je hlavným vokalistom či Sign, kde sedí za klávesami.  

Za predchádzajúce obdobie má Ragnar na konte viacero soundtrackov pre sériu digitálnych kníh pre deti, ale aj hudbu do krátkych filmov či reklám. V roku 2016 založil sólový projekt pod svojím vlastným menom a o rok neskôr vydal aj svoj prvý sólový album Urges. Ten je mixom folku, country a pesničkárstva a aktuálne sa s ním v rámci európskeho tou predstaví aj v Christianii.

JAM SESSION VOL. XVII. , 21. 2. 2018 // O 20:00

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a ich nielen hudobných hostí. Možnosť zajamovať si alebo len tak sa nechať unášať hudbou…

VEČERNÁ ŠKOLA FILMU #1: TALIANSKY FILM V 60. A 70. ROKOCH, 19. 2. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Taliansky film udivuje svet od raných počiatkov kinematografie. Dôkazom je medzinárodný úspech v podobe 14 Oscarov a 12 Zlatých paliem. Pravdepodobne každý filmový fanúšik sa stretol s menami ako Fellini, Visconti či Antonioni. Vplyv týchto režisérov je nepopierateľný, no taliansky film nikdy nebol oklieštený na malú hŕstku velikánov. V 60tých a 70tých rokoch sa okrem oceňovaných drám či komédií začali presadzovať žánre ako horor, thriller či western, z ktorých koreňov vzišli subžánre poliziotteschi, mondo alebo kultové giallo. Tie sa svojimi vizuálmi, atmosférou, hudbou a invenčným prístupom k témam stali inšpiráciou pre celý zástup uznávaných režisérov ako Martin Scorsese, Ridley Scott, Francis Ford Coppola alebo Quentin Tarantino. 19. februára Vám predstavíme pestrú mozaiku diel od známych, či menej známych tvorcov. Dozviete sa mnoho zaujímavosti a možno si domov odnesiete rovnakú vášeň pre žánrovo nespútane Taliansko, ako niektorí z vašich obľúbených režisérov.

THE KOWAL CHICKS & NO BRAKE, 16. 2. 2018 /PIATOK/ O 20:30

The Kowal Chicks je indie-rocková kapela z Popradu/Spišskej Belej. Štvorica je charakteristická multižánrovou hudbou, ktorá okrem indie-rockových vplyvov obsahuje prvky punku, folku a popu. Ich slovenské texty zasa vynikajú svojskou poetikou tvorenou za užitia veľkého množstva popkultúrnych odkazov. Na konte majú dve EP (Veľké oči, Čiernobiele sny) a nomináciu na Radio_Head Awards 2016 v kategórii Objav roka.No Brake je východoslovenská indie-rocková kapela. V roku 2013 vyšiel debutový album Hands Indie Air a tento rok novinka Noise Blast.Singel New Hope vyhral súťaž Demovnica a potom viackrát aj česko-slovenskú hitparádu Rádia_FM Osmička. Bol tiež najhranejšou piesňou na bandzone. Kapela No Brake sa dostala do finále súťaže Šariš Objav Východu kde obsadila 3. miesto. 3. miesto obsadila aj na medzinárodnom rockovom festivale Chelmstok 2011 v Poľsku. No Brake bol tiež nominovaný na Radio_Head Awards 2013 v kategórii Nováčik roka. Singel Mankind Overboard, ktorý dosiahol 45 000 videní na youtube tiež vyhral hitparádu Rádia_FM Osmička. Zatiaľ posledný singel Free Your Mind (2015) ktorý sa taktiež objavil vo viacerých rádiách a dosiahol na youtube už takmer 120 000 videní. V roku 2016 kapela vyhrala cenu Tootoot Top Fan Band – Talent Roka a tiež českú súťaž Busker Jam, vďaka čomu nahrala druhý album, ktorý bol pokrstený len 21.4.2017. Single Closet Skeleton a Moneypulation sa tiež objavili vo viacerých rádiách. Kapela vystúpila aj na veľkých festivaloch ako POHODA a COLOURS OF OSTRAVA. Album Noise Blast bol nominovaný na RAdio_Head Awards 2017 ako Album roka a kapela bola tiež nominovaná v ankete OTO 2017.

OPEN MIC #115. 2. 2018 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Na podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu sa môžete tešiť aj v roku 2018! Open Mic dramaturgicky pripravuje a uvádza bard prešovskej folkovej scény Edo Klena, prípadní záujemcovia sa môžu hlásiť priamo jemu, a to priebežne prostredníctvom sociálnej siete, ale i na mieste pred akciou.

VEČERNÁ ŠKOLA GRAFICKÉHO DIZAJNU #1: JOZEF TUŠAN , 13. 2. 2018 /UTOROK/ O 19:00

Grafický dizajnér, ilustrátor a typograf, ktorý stojí napríklad za ilustráciami v knihe KSC Code/Kód, artzinom Lazy Dog či vizuálnou stránkou audiovizuálneho projektu BIOS. Tento výrazný predstaviteľ košickej umeleckej scény absolvoval Fakultu umení na Technickej univerzite v Košiciach, konkrétne Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby. V minulosti sa venoval aj VJingu pod prezývkou VJ Láska. Na prvej večernej škole grafického dizajnu predstaví svoju prácu Jozef Tušan.

ZRNÍ /CZ/ , 8. 2. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinácia elektroniky a pesničkárskej poetiky. S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú inokou novátorstva a hľadačstva na českej alternatívnej scéne. Od hrania na ulici sa vďaka talentu a usilovnosťou vypracovali na jej pomyselný vrchol. Vzhľadom na štýlovú otvorenosť a inštrumentálnu zrelosť je v ich nezameniteľnej hudbe počuť akordeón aj beatbox, flautu i experimenty s looprom. Kolektívne vytváraná akusticko-elektronická hudba s mnohovrstevnatými textami sa tak chvíľami ponára aj do muzikantských krajín tanečnej hudby a experimentu. Ich osobitý prejav na pódiu je rovnaký ako ich hudba: autentický, hutný, energický a hypnotický. Bez kalkulu, kompromisov a veľkého labelu za chrbtom žnú ich dosky ceny a nominácie. Okrem vypredaných klubov a hrania na hlavných pódiách veľkých festivalov sú napríklad majiteľmi ceny Anděl 2012 ta Objav roku. Pod producentským dohľadom Ondreja Ježka elektronického experimentátora Jonatána Pastirčáka alias Pjoniho natočili Zrní v Španielsku dosku, ktorú si opäť samostatne aj vydali. Piaty rádový album s názvom Jiskřící vyšiel 31. 3. 2017 a už teraz je jasné, že sa bude radiť medzi najzaujímavejšie hudobné počiny tohto roku.Zrní je hra. Zrní je pohyb.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE ALEBO „TEÓRIA UŽ BOLA, A TERAZ PRAX!“ #1: PORTRÉT A SVETLO , 7. 2. 2018 /STREDA/ O 19:00

Séria pravidelných workshopov pod vedením Dávida Doroša pokračuje aj v roku 2018 a praktickou časťou nadväzuje na teóriu z minulého roku.

Prvé kolo sa zameria na portrét a svetlo vo fotografii. Vzhľadom na skorý západ slnka v túto ročnú dobu sa celý workshop bude konať výlučne v priestoroch Christianiie. Cieľom je nadviazať na teóriu z minulého roka. Formou názorných ukážok ako pracovať so svetlom či aký vplyv má charakter svetla na výslednú fotografiu si vysvetlíme pojem farebná teplota svetla, vyváženie bielej a úskalia spojené s týmto faktom. Rozoberieme si vplyv ohniskovej vzdialenosti, clony aj času a ich využitie pri portréte, rôzne prístupy pri zobrazovaní osôb/ľudí vo fotografii, povieme si, ktorý z nich je kedy vhodné uplatniť. Hlavný dôraz sa bude klásť na fotografovanie samotných účastníkov!

KUF /DE/ , 3. 2. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

KUF – inštrumentálne trio z Berlína znie, akoby ste do katalógu Ninja Tune zaradili štipku minimalizmu a túžbu Holy Fuck vydávať sa počas koncertov na miesta, kam vás platňa nepustí. Napriek tomu, že KUF nemajú speváka ani speváčku, vokály hrajú v ich hudbe dôležitú rolu — ako samplový nástroj v rukách a klávesách Toma Schneidera, ktorý náladu jednotlivých trackov prispôsobuje momentálnej atmosfére. V hudbe kapely KUF je dostatok priestoru na improvizáciu, ale kapela nikdy nestráca zo zreteľa hlavný motív skladby. Rytmiku ozvláštňuje kontrabas Valentina Linka, ktorý spolu s úspornými bicími Hendrika Havekosta prevádza poslucháčov archívmi funku a r´n´b.Svojbytný vesmír KUF bije a pulzuje vlastným rytmom, zároveň ale ponúka cestu dovnútra. Tak vstúpte, srdečne pozývame!

JAZZDA #1: ROBERT POSPIŠ & MARTIN SILLAY — SONGS TOUR, 27. 1. 2018 /SOBOTA/ O 20:30

Nový videoklip k štyri roky starej skladbe. Hudobná a producentská dvojica Robert Pospiš & Martin Sillay sa singlom „Každý má v sebe niečo dobré“ vracia k pesničkárskemu albumu Doba. Video, ktoré mal na starosti fotograf a filmár Ondrej Forus predstavia hudobníci aj na sérii koncertov s názvom Songs Tour v piatich slovenských mestách. „Vynovená“ verzia skladby sa mastrovala v legendárnom anglickom nahrávacom štúdiu Abbey Road. Pod jej zvukom je podpísaný Frank Arkwright, zvukový inžinier, ktorého podpis nájdete pod nahrávkami skupín Coldplay, Arcade Fire, The Verve alebo The Smiths.

MODRÉ HORY _ ČAU TY TOUR19. 1. 2018 /PIATOK/ O 20:30

Modré hory koncom roku 2017 oslávili desať rokov od nahratia prvého dema vydaním nového albumu Luxus clan a teraz vyrážajú na cesty. Veľa žvástov, beaty, tóny, všetko. Lyrik, Bene a Roland Kánik, jedno pódium a veľká radosť z predstavenia nového albumu Luxus clan. Motto „nudnejší jak život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“, ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbáty im kryje Roland Kánik. Vraj rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí, týmto trom tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú, lebo keď sa oprú do dní, ticho to plachtí cez tie svety a cez tie nádychy a výdychy, začnú vypadávať vety. Poď sa aj ty nájsť v tom beate s Luxus clanom. Čau ty tour!

JAM SESSION VOL. XVI.18. 1. 2018 /ŠTVRTOK/ O 20:00 

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a ich nielen hudobných hostí. Možnosť zajamovať si alebo len tak sa nechať unášať hudbou…