CHRISTIANIA 2017
17 mája, 2017

Veľmi sa tešíme, že aj v roku 2017 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia náš projekt „christiania 2017“. Vďaka tomu vám môžeme aj naďalej prinášať širokú škálu kultúrnych podujatí so zaujímavými a plnohodnotnými obsahmi.

JAM SESSION VI.

25. 1. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.JERGUŠ ORAVEC4. 2. 2017 /SOBOTA/ O 20:30Keby nebolo dôb našich otcov, nebolo by pre nás ani dôb terajších.

Mnohokrát hudobne odcenený hudobník, autor a spevák známy najmä svojou majstrovskou hrou na gitaru Jerguš Oravec, vydáva svoje prvé LP Na Ramenách otcov na ktorom transformuje svoje doterajšie nielen hudobné ideály do veľmi osobnej výpovede. Matematicky presné kompozície, osobné texty, chuť experimentovať a ideál posúvať hranice remesla je cítiť skrz celú nahrávku. Skladby sa príjemne zlievajú žanrovo od blues, pop, garáž rock, psychedelik, až po elektro. Revitalizuje tak Slovenský hudobný éter feelingom čias Pink Floydu, Hendrixa, Zappu, Ursínyho, či Filipa. Oravec je autorom, producentom a masterom albumu a platne, autorom artworku je Jergušov otec akademický maliar Juraj Oravec. Symbolicky tak spojuje odkaz vďaky voči múdrosti predošlích generácii. Tento album si vychutná každý, kto vie čo je to poriadny rock a blues, no aj milovník moderných indie kapiel. Ak ste rocker srdcom i dušou pri Oravcovích Na Ramenách Otcov totiž zažijete radosť, smútok, hnev, vzrušenie aj obdiv bez ohľadu na vek.

Jerguš vystúpi zo svojím 3JOm a predvedie svoj nový album. Talentovaný skladateľ, výborný interpret, skvelý gitarista a spevák. Jeho osobnosť a charizmu však budú dopĺňať na štvrtkovom koncerte aj jeho dvaja nemenej talentovaní muzikanti. Denis Pagáč hrajúci basovu gitaru a Peter Schön na bicie nastroje.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #1

8. 2. 2017 /STREDA/ O 19:00

Večerná škola fotografie prinesie sériu pravidelných workshopov pod vedením Dávid Doroša. Každý workshop sa bude venovať samostatnej téme, tak aby jednotlivé workshopy na seba tématicky nadväzovali a účastníci sa posúvali vrámci svojej fotografickej tvorby vpred! Jednotlivé workshopy budú vždy pozostávať z prednášky formou projekcie s výkladom a následnej diskusie k danej téme, ale aj analýzy fotografickej tvorby účastníkov s cieľom spoločne hľadať iné/nové možnosti prístupu k daným fotografiám. Po absolovovaní celej série by sa každý z účastníkov mal lepšie orientovať vrámci bežných fotografických žánrov a byť si istejší vo svojom konaní či už pri svojej voľnej tvorbe alebo „len“ bežnej rodinnej fotografií.1. workshop – 8. 2. 2017

– stručne obozonámenie sa s históriou fotografie, od vzniku, až po súčasnosť, vývoj fotografického procesu, analóg, ditiál

– základne predpoklady/potreby pre fotografickú tvorbu

– ako funguje fotoaparát, vysvetlenie pojmu expozičný trojuholník (čas, iso, clona), automatika VS manuál alebo „ako nastaviť fotoaparát, aby robil čo chcem?“

– diskusia a spoločná analýza fotografickej tvorby účastníkov s cieľom posúvať sa vpred a zlepšovať saVstup: 2€, na mieste. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA GRAFICKÉHO DIZAJNU #1: PETER KOCÁK

9. 2. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Akademický maliar, invenčný grafik a vyznávač krasopisectva Peter Kocák bude aktérom prvého z pravidelných večerov, venovaných grafickému dizajnu. A kaligrafia nebude jediné, čo príde na pretras…

Vstup: 2€, na mieste. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #112. 2. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00Výtvarník, fotograf, hudobník a pedagóg Tomáš Telepák bude pravidelne sprevádzať vaše deti čarovným svetom fotografie. A ktovie, možno v niektorom z nich objaví ďalšiu Annie Leibovitz či druhého Jamesa Nachtwaya…

Na prvom workshope Tomáš deťom vysvetlí, čo to vlastne fotografia je, ako vzniká a čo všetko je potrebné urobiť ešte pred stlačením spúšte.

Aby nešlo len o nudné teoretizovanie, následne si deti budú môcť získané poznatky vyskúšať aj v praxi, bude teda super, ak ich vybavíte niečím, čo fotí. 🙂

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JAM SESSION VOL. VII.

15. 2. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.MODRÉ HORY A ABY WOLF17. 2. 2017 /PIATOK/ O 20:30Je tu ďalší rok a ďalší hostia Modrých hôr z veľkej Ameriky.

Tentokrát si zavolali dámu z Minneapolisu, čo počúva na meno Aby Wolf a spieva tak pekne, že Modráky sa už nevedia dočkať, keď s ňou budú zdieľať stage. Žáner zas raz nevedia ozrejmiť, je to atmospheric, čo znie miestami ako elektropop? Alebo niečo iné? Je to jedno, lebo je to skvelé! Už vás párkrát presvedčili, že hoc interpreta nepoznáte, tak stojí za to. Pamätáte si na Ceschiho? Alebo Andy the Doorbum? Alebo Cars and Trains? Či Big Pauper?

A teraz Aby Wolf. Kuk sem: https://abywolf.bandcamp.com/ tu je všetko a slová sú zrazu zbytočné. Modré hory chystajú album „Luxus klan“ a pár skladieb zahrajú aj z neho. Bude s nimi aj Roland Kánik. Budú beaty, rýmy, klávesy, sranda a všetko. Christianiu zbožňujú a tak nejak si myslia, že aj Prešov ich. Vidíme sa 17.2.2017. Modré hory a Roland Kánik a samozrejme Aby Wolf.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN VOL. 1: VALERIJ KUPKA A MARIÁN MILČÁK SPOVEDAJÚ ERIKA GROCHA

22. 2. 2017 /STREDA/ O 17:00

Legendárne literárne salóny sa v roku 2017 dočkali znovuzrodenia! Staňte sa súčasťou vášnivých diskusií na rôzne literárne aj neliterárne témy. Každý mesiac vás nimi budú sprevádzať Valerij Kupka a Marián Milčák. Vo februári privítajú básnika, ktorého tvorba prekonáva nánosy smútku zvláštnou a neopakovateľnou empatiou. V nevšednom čitateľskom zážitku je prítomná hlbinná radosť, ktorá človeka spája so všetkým, čo je stvorené. Jeho texty sú (okrem iného) zrkadlením osobnostnej zrelosti a duchovnej plnosti, tzv. ricoeurovskej druhej naivity. Hosťom februárového Literárneho salóna bude Erik Groch.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #1

23. 2. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Podujatie zamerané na podporu začínajúcich alebo menej známych autorov s dôrazom na vlastnú tvorbu. Príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri počúvaní zaujímavej hudby, básňach a poviedkach. Dramaturgicky pripravuje a uvádza Edo Klena, vo februári privíta Postmana, jedného zo v súčasnosti najvýraznejších ukrajinských pesničkárov. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

POSTMAN

23. 2. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:00

Postman je sólový akustický projekt Kostiantyna Pochtara, hudobníka a speváka ukrajinskej indie-rockovej kapely 5 Vymir. Sám, len s akustickou gitarou, harmonikou a husľami rozpráva Postman intímne príbehy vlastného života. Zároveň sa však jeho texty dotýkajú aj sociálnych tém, politiky, medziľudských vzťahov či lásky k rodnému mestu. Tieto príbehy sú inšpirované poetikou Boba Dylana, Davida Crosbyho, Nicka Drakea a hudbou 60-tych rokov.

Jeho debutové EP „Baly i Korabli“, ktorý obsahuje skladby výhradne v ukrajinčine, sa objavilo v top-25 ukrajinských albumoch z roku 2015 podľa obľúbeného hudobného časopisu Comma.com.ua. Album „Context“ sa skladá zo 4 piesní v angličtine a 4 v ukrajinčine. Okrem tradičného gitarového folku majú niektoré piesne príchuť až barokovej estetiky, piesne vyjadrujúce protest voči politickej situácii sú popretkávané ľúbostnou tematikou. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

NON-TROPPO #01: I AM PLANET

3.3. 2017 /PIATOK/ O 20:30

I am planet, vlastným menom Patrik Korinok, je slovenský neo-klasický skladateľ a hudobník. I am planet vo svojej hudbe spája modernú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu a komponuje zväčša pre klavír a sláčiky. V lete 2014 mu vyšiel debutový album „Silene Stenophylla“ a v roku 2016 druhá štúdiová nahrávka „On The Way To Antarctica“ pod hlavičkou vydavateľstiev Deadred Records a Starcastic Records (CZ). Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 3€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S DÁVIDOM DOROŠOM #02

8. 3. 2017 /STREDA/ O 19:00

Témou #02 kola večernej školy fotografie bude „portrét“, resp. „portrét alebo ako hovoriť o človeku formou fotografie“.

Okruhy workshopu: – na začiatku sa Dávid ešte na chvíľu vráti ku kompozičnému trojuholníku a názorne cez fotoaparát fotiaci priamo do počítača a následnou projekciou nározne predvedie, ako funguje clona, čas, iso a ako tieto hodnoty spolu súvisia

A potom už téma tohto kola – portrét:

– priblížime si rôzne prístupy od vzniku média fotografie až po súčasnoť, od klasického poňatia až po odvážnejšie prístupy

– na chvíľu sa pristavíme pri technike a vysvetlíme si jednotlivé druhy/formáty fotoaparátov a objektívov hlavne z hľadiska portrétov a toho, aký vplyv na výslednú fotografiu majú

– kompozícia, svetlo (denné/umelé), formu aj obsah pri portrétovej fotografii

– aby mal workshop naozaj zmysel a bol prínosný, všetci jeho účastníci by mali doniesť niekoľko ukážok svojej tvorby, prednostne portréty (nie je to podmienka) Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

MACHUĽA #01: ART DECO V NEW YORKU 1920 – 1940

9. 3. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Séria večerov venovaných výtvarnému umeniu začína prednáškou skúseného kurátora Šarišskej galérie Jozefa Ridillu. Konštruktivizmus, kubizmus, modernizmus, bauhaus, art nouveau či futurizmus sa spájalo v najpopulárnejšom hnutí 20. rokov minulého storočia. Viete už o ňom všetko? Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JAZZDA #01: VALÉR MIKO TRIO, SUPPORT: PREZHOOD

11. 3. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Vízia moderného konceptu klavírneho tria vďaka zvukovej jednote a variabilite zároveň. Romanticko-expresívna atmosféra skladieb, štýl niekde na rozhraní klasiky a džezu, spontánna improvizácia v sólových častiach, to všetko charakterizuje tvorbu Valér Miko Tria. Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 3€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. PETER KONEČNÝ: FILMY, KTORÉ VÁM MÔŽU ZMENIŤ ŽIVOT16. 3. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00Áno, existujú aj také… sú to tie, ktoré vám dokážu otvoriť úplne nový svet kinematografie. Tie, o ktorých ste nikdy nepočuli a o ktoré ste sa nikdy nezaujímali. A práve tie bývajú často tými najdôležitejšími. Tie svoje predstaví šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

ŠRAMOT – PROJEKT LOG IN PROGRES

17. 3. 2017 /PIATOK/ O 20:30 

Žijú v Bratislave, poznajú sa už snáď „odnekonečna“, ako kapela fungujú od roku 2000. Koncerty sú akustické aj elektroakustické, sprevádzané basgitarou, elektrickou gitarou, akustickými bicími a perkusiami. Hudobný štýl, ktorý hrajú, ešte stále Logujú. Koncert v Christianii je jedinečnou príležitosťou nazrieť do kuchyne pripravovaného albumu Šramot – projekt Log in Progres.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 3€.

VÝTVARNÝ WORKSHOP PRE DETI S TÁŇOU BACHUROVOU #01

19. 3. 2017 /NEDEĽA/ O 19:00

Výtvarníčka a pedagogička Tatiana Bachurová bude sprevádzať vaše deti pestrým svetom farieb a štetcov. A ktovie, možno v niektorom z nich objaví ďalšiu Fridu Kahlo či druhého Marca Chagalla. Workshop je určený pre deti vo veku od 5 do 8 rokov.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

JAM SESSION VOL. VIII.

22. 3. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #02

23. 3. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Ďalší z príjemných večerov pod dramaturgickou taktovkou známeho pesničkára Eda Klenu. Príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu.Vo štvrtok sa môžete tešiť aj na Valériu Endreszovú, Ľuba Perunka, Sveťa Šomšáka a Martina Brečku.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

KATARÍNA MÁLIKOVÁ & ANSÁMBEL

25. 3. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Jeden z najvýraznejších zjavov na domácej hudobnej scéne za posledné roky, Katarína Malíková, prináša harmonickú zmes jazzu, folklóru, vážnej hudby a elektroniky. Trochu temný a tvrdý, no zároveň rozprávkový a jemný debutový album Pustvopol u nás zaznie premiérovo.

Vstup: 6€ v predpredaji, 8€ na mieste.

Možnosť rezervácie vstupenky na info.christianiapo@gmail.com. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN VOL. II: VALERIJ KUPKA A MARIÁN MILČÁK SPOVEDAJÚ JÁNA ŠTRASSERA

29. 3. 2017 /STREDA/ O 18:00

Básnik, esejista, dramaturg, prekladateľ a textár piesní Ján Štrasser bude hosťom marcového literárneho salóna. Možno nepoznáš jeho zbierku Odriekanie, no už si sa iste stretol s textami v muzikále Neberte nám princeznú či tými v notoricky známych piesňach Šaty, Tvár v zrkadle, Tlaková níž či Tri slová. Nielen na témy literárne ho vyspovedajú Valerij Kupka a Marián Milčák.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

UM2: VESMÍRNA FAUNA

30. 3. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Aktérom prvej zo série popularizačných prednášok o vybraných témach z prírodných vied bude Martin Vaňko. Veď kto iný ako odborník z Astronomického ústavu SAV-ky by vedel fundovanejšie diskutovať o čiernej diere či potenciálnom živote vo vesmíre? Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

DARKNESS POSITIVE, SUPPORT: DETOX OF A PONY

1. 4. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Chlapci z progresívnej rock-popovej kapely z Martina žijú oxymorón a stereotyp nepoznajú vďaka hudbe, ktorú hrajú. Žiadny hudobný žáner im nie je cudzí, pretože hudba je oslava.Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

DOBRÝ BAZÁR #1

8. 4. 2017 /SOBOTA/ OD 10:00 DO 17:00

Dobrý bazár bude znovu plný DOBRÉHO.

S nastávajúcou jarou prevetráme šatníky a zásuvky, z ktorých povyťahujeme všelijaké zaujímavosti.

Čaká na vás bazár oblečenia, burza kníh, cédečiek, šperkov, rôznych drobností, predaj výrobkov od šikovných handmade výrobcov a tiež možnosť zaobstarať si krásne výrobky s aktuálnou veľkonočnou tematikou ako aj možnosť kúpiť si jarné sadeničky rôznych kvetov a kvetinové čelenky. MYSLÍME AJ NA DEŤÚRENCE:)

Pre najmenších je nachystané divadelné predstavenie z dielne DIVADLA PORTÁL. Vytiahnite preto von svoje ratolesti a príďte si pozrieť jednu z ich rozprávok. Názov a čas predstavenia zverejníme čoskoro.

Vieme, že aj deti triedia, vyraďujú, vymieňajú, upratujú, preto sme sa pár predajných stolov rozhodli venovať práve pre nich. V prípade, že máte doma malého predajcu, pošlite ho/ju s tým, čo už nepotrebuje k nám na bazár, nech si v sebe na chvíľu zažije obchodníka. V prípade záujmu píšte info do správy alebo na: denisa.krizanska@gmail.com.PRIDAJTE SA K NÁM A POĎTE PREDÁVAŤ AJ VY!

Súčasne pozývame aj vás, zapojiť sa do samotného predaja. V prípade, že máte čo ponúknuť, ozvite sa nám prosím do správy alebo na mail: denisa.krizanska@gmail.com. Počet miest je limitovaný a snažíme sa taktiež o to, aby bol predaj vybraných produktov čo najpestrejší. TVORTE S NAMI:)

Pre všetkých tvorenia – chtivých bude otvorený WORKSHOP PLSTENIA. Pod vedením Katky Podluckej, ktorá sa plsteniu venuje 9 rokov si budete môcť vyrobiť brošne a dekorácie tematicky súvisiace s príchodom jari. Fotografie výrobkov, čas a cenu workshopu zverejníme čoskoro. CHARITATÍVNA ZBIERKA

Keďže Dobrý bazár chce podporiť dobrú vec, tento krát sme sa rozhodli dobrovoľný príspevok od predávajúcich, ale aj kupujúcich venovať na podporu konkrétneho ľudského osudu – klientku MyMamy, o.z. VARÍÍÍME:)

Na bazáre na vás bude čakať aj neodmysliteľné homemade DOBRÉ JEDLO od nášho už overeného skvelého šéfkuchára a tiež skvelá káva /alebo hocičo iné/ z ponuky Christianie. Všetky aktivity a predajcov s ich produktmi vám postupne predstavíme, sledujte FB event: https://www.facebook.com/events/508448792876169/.

JAZZDA #2: BARBORA BLOOM

8. 4. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Recyklácia spomienok a triedenie myšlienok je zásadnou esenciou sólového debutového albumu Barbory Bloom.Barbora doposiaľ spievala po anglicky v kapele Bloom. V októbri minulého roka však vydala svoju sólo prvotinu 15/7 s tvorbou v domácej reči. Na koncerte odznejú skladby z albumu, ktorý je plný melancholickej elektroniky v kombinácii s pestrou zmesou nástrojov a silnou atmosférou. U nás sa predstaví so svojou novou kapelou, kde nebude chýbať ani jej dlhoročný spoluhráč Lukáš Kyška na akustickú a elektrickú gitaru. Na basgitaru bude Barboru sprevádzať Michal Šelep (Zuzana Mikulcová, Andrej Šeban), Michal Bartánus na bicie nástroje a „Dzana Klawesova“ na klávesy.Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 3€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #2 – WORKSHOP PRE DETI

9. 4. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Na druhom fotografickom workshope pre deti s pedagógom Tomášom Telepákom sa Vaše deti dozvedia, čo je to perspektíva, ako fotiť architektúru a zamyslia sa nad vzťahom umenia a architektúry. Novonadobudnuté znalosti si precvičia na niekoľkých fotocvičenia.

Fotoworkshop je vhodný najmä pre deti vo veku nad 8 rokov.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

VEČERNÁ ŠKOLA GRAFICKÉHO DIZAJNU #2: SAMO ČARNOKÝ – DIZAJN, PÍSMO, TYPOGRAFIA A INÉ…

11. 4. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Prezentácia tvorby Sama Čarnokého. Príbeh o typografii, dizajne písma, pedagogickej praxi a o autorovej láske k typografickej múze. Samo je absolventom Ateliéru vizuálnej komunikácie Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde momentálne pôsobí ako odborný asistent. Ako freelance grafický dizajnér sa zameriava predovšetkým na tvorbu písma a typografiu, grafickú úpravu tlačovín a knižných publikácií. Pod značkou CarnokyType od roku 2010 vytvára a publikuje autorské písma. Za svoju tvorbu bol ocenený v Národnej cene za komunikačný dizajn v roku 2016. Žije v Košiciach. Viac na www.carnoky.comVstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S DÁVIDOM DOROŠOM #3: KRAJINA

12. 4. 2017 /STREDA/ O 19:00

Témou v poradí už tretej večernej školy fotografie bude „Krajina alebo ako nefotografovať len západ slnka“.

A čo bude jej náplňou? Spolu s lektorom Dávidom Dorošom sa pozrieme na žáner fotografovania krajiny od vzniku fotografie až po súčasnosť, opäť sa na chvíľu pristavíme pri technickej stránke a rozoberieme si výhody/nevýhody jednotlivých formátov, povieme si niečo k základným pravidlám kompozície.

Okrem tradičného prístupu ku krajinárskej fotografii si ukážeme aj iné, menej rozšírené prístupy, to, že krajina sa nemusí nutne fotografovať len pri východe alebo západe slnka a nebude to celé iba o Anselovi Adamsovi a jeho zonálnom systéme, ale aj o iných fotografoch venujúcich sa v rámci svojej tvorby aj žánru krajina.

Nezabúdajte, krajina, to nie len príroda a les, to je všetko okolo nás! Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

TALENT TRANSPORT

14. 4. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Múdri ľudia v minulosti tvrdili, že hudba je jedna zo vzácnych možností ako preniknúť do nevedomia človeka. Spolupráca tohto mladého tria vas presvedčí o pravdivosti tohto starodávneho tvrdenia. Každým jedným úderom, frázou a melódiou vám ukážu, že stále existujú ľudia, ktorí hudbe obetovali svoje životy a ona sa im za to náležite odmenila. Tiež je celkom rmožné, že počas absorbovania ich hudobných osláv, útrap a lások sa dozviete niečo nové aj o sebe samom. Talent transport, to sú Vladislav Slnko Šarišský (klavír, spev), Marián Slávka (bicie) a Filip Hittrich (basgitara). Vstup: 4€ predpredaj (na bare alebo rezerváciou na info.christianiapo@gmail.com), 6€ na mieste. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

JAM SESSION VOL. IX.

19. 4. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

KAROL STOLLMANN – ICEBREAKERS /VERNISÁŽ/

20. 4. 2017 /ŠTVRTOK/ O 17:30

Fotografická sonda do skupiny ľudí vyznávajúcich aktívny životný štýl za účelom celkového zlepšenia fyzickej kondície ich organizmu. Títo ľudia popri behu a posilňovaní využívajú v zimnom období ľadový kúpeľ s cieľom zlepšiť krvný obeh, pričom sa im v tele uvoľňujú hormóny šťastia – endorfíny. Ide o ukážku z rozpracovaného cyklu, autor na projekte stále pracuje. Fotograf, absolvent Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave, žije a tvorí v Košiciach a okolí, a tak ako aj William Eggleston verí, že kvalitná fotografia môže vzniknúť aj v blízkosti vášho domova.

www.photostollmann.comToto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

CHRIS ELLYS & MILLAS GROOVE

20. 4. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Chris Ellys, mladý folkový interprét nominovaný na Radio_Head Awards v kategórii „Objav roka“ vydal v októbri minulého roka EP s názvom „Lonely Tree“. Spoločne s ním vystúpi Millas Groove – bývalý frontman kapely Lublau, momentálne pôsobiaci ako sólo interpret.Chris si iniciatívne vydobýja svoje miesto na hudobnej scéne ako sólo interpret. Nominovaný na „Objav roka“ Radio_Head Awards 2016, získal koncom minulého roka hudobnú cenu „Tootoot TopFanBand“. Štyri týždne viedol Demovnica_FM so skladbou „7 minutes“. Následne bol prostredníctvom tejto skladby vyhlásený za slovenského Eda Sheerana. Na live verziách tejto skladby následne spolupracoval s BalconyTV & Folkie Sessions. Prvá menovaná spolupráca bola mimoriadne úspešná, zožala pozitívnu kritiku u svetoznámeho Stu Larsna. Skladba pozitívne zarezonovala vo viacerých médiách (Rádio_FM, Expres, KISS a pod.)

Koncom roku 2016 vydal do sveta nové EP s názvom „Lonely Tree“. Krstom v prešovskej Christianii odštartovalo koncertné turné po 16 slovenských mestách. V rámci týchto koncertov odohral aj svoj 100-tý v hlavnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Millas Groove je známy hlavne z kapely Lublau ako jej spevák, hlavný skladateľ, textár a basgitarista. Od rozpadu kapely vystupuje sporadicky, ale vždy je to niečo zaujímavé (napr. koncert s Oksyi, SAYS, vystúpenie v rádiu_FM, rádio TLIS, …). „Svoju tvorbu charakterizujem jednoducho ako pesničky, čo môže na prvé počutie znieť banálne, ale treba zobrať do úvahy, že sú to pesničky vo svojej najčistejšej podobe, bez ohľadu na štýl a tempo, za použitia spevu a gitary. Je pre mňa bytostne dôležité, aby moje texty mali silnú osobnú výpoveď a obsah.“ Vstup: 3€ predpredaj cez Tootoot.sk, 4€ na mieste. 

SATÉNOVÉ RUKY & AUTISTS

21. 4. 2017 /PIATOK/ O 20:30

V tvorbe tejto originálnej kapely vedľa seba koexistujú jedinečný domáci dream pop so slovenskými textami, pomalší nu folk v najlepšej tradícii jednofázového kvasenia a priamočiary garážový punk rock spojený so slovnou smršťou slam poetry. Nič z toho však nepreváži, žánre niečo zjednocuje. Sú to práve osobnosti — ľudia, ktorí majú už niečo za sebou a ktorí sa celkom nepravdepodobne stretli pred troma rokmi v Bratislave. Pesničky hrali najprv len pre okruh kamarátov a z radosti bez ambícií vzniklo čosi, čo ten okruh dokázalo prekročiť.

Kapela Saténové ruky, to sú Bebe – bývalý hlas rádia Ragtime a dnešný hlas Rádia_FM, Vlado Janček – preborník v naživo improvizovanej poézii, Kasko — člen už zaniknutej kapely Dope Aviators a Jožo Lipa, známy aj z bratislavskej legendy Kosa z nosa. Po troch rokoch spoločného hrania je vonku debut Bozkávam, spolu štrnásť pesničiek. Producentsky sa na ňom podieľal aj Tomáš Sloboda. V nástrojoch znie zvonkohra aj neobvyklý mellotrón, a keď otváracia skladba Had navrství na zvukovú stenu nástroje, znie to ako shoegazoví Dandy Warhols či Spiritualized. Saténové ruky – kolektív štyridsať plus, ktorého vzácny a zrelý nadhľad potvrdzuje, že niekedy je super začať neskoro. AUTISTS Kapela, ktorá pre tento večer vstala z popola. Legenda prešovskej hudobnej scény opráši po niekoľkých rokoch struny gitár a sprítomní vám akcie spred rokov.

Vstup: 4€ predpredaj (na bare alebo rezerváciou na info.christianiapo@gmail.com), 6€ na mieste.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

TEHLA #1: KAROL GREGOR O NOVOSTAVBE DIVADLA JONÁŠA ZÁBORSKÉHO

25. 4. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Novostavba DJZ, prvá špecializovaná budova divadla od vzniku samostatnej Československej republiky – prečo práve Prešov? Od prvých myšlienok po ich zhmotnenie – takmer polstoročie trvajúci proces. Formovanie spektra názorov v kontexte dobových architektonických trendov – tvorivá cesta ku konečnému výsledku. Vnútorná organizácia priestorov, kapacitné a funkčné parametre divadla. DJZ, jeho súčasnosť a budúcnosť z pohľadu využitia existujúceho priestorového potenciálu a bohatého technologického zázemia. Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

LITERÁRNY SALÓN #3: VALERIJ KUPKA A MARIÁN MILČÁK SPOVEDAJÚ STANISLAVA RAKÚSA

26. 4. 2017 /STREDA/ O 18:00

Na treťom Literárnom salóne vyspovedajú moderátori Valerij Kupka a Marián Milčák talentovaného prozaika, uznávaného literárneho vedca a výnimočného vysokoškolského profesora Stanislava Rakúsa (1940). Od roku 1969 pôsobí Stanislav Rakús na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, dnes ako emeritný profesor. Pre jeho empatiu, zmysel pre humor a schopnosť pútavo a originálne uvažovať a hovoriť o literatúre si ho obľúbili celé generácie študentov. Je skvelý rozprávač a patrí k našim najvýznamnejším literárnym teoretikom. Píše pre deti i dospelých. Kritika (Peter Zajac) ho označila za neskorého modernistu, čím ho zaradila k tradícii, na začiatku ktorej stojí Thomas Mann. Literárny salón v podaní Stanislava Rakúsa bude plný láskavého humoru, neopakovateľného rozprávania a pozoruhodných úvah o literatúre a živote. Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #3

27. 4. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Ďalší z príjemných večerov pod dramaturgickou taktovkou známeho pesničkára Eda Klenu. Príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

J / COLD COLD NIGHTS

28. 4. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Cold Cold Nights vydávají první desku (The) Last Summer. Debut skupiny poskládané kolem Jakuba Jiráska (dříve vystupujícího pod pseudonymem J) vypráví příběhy osamělých mileniálů potýkajících se s tradičními koncepty genderových rolí, národní příslušnosti a se vztahy na dálku. Vyzdvihuje hodnoty přátelství, soudržnosti a empatie. „S kapelou hrajeme už od roku 2014, ale poměrně dlouho jsme hledali výraz a témata, která bychom chtěli zachytit na své první desce. Zpíváme a hrajeme o naší generaci, která je výjimečná tím, kolik má před sebou možností, jež s sebou ale nesou i nebývalou míru zodpovědnosti a destabilizaci hodnot, na kterých byla celá západní kultura postavena,“ vysvětluje frontman kapely Jakub Jirásek.Cold Cold Nights tvoří čtyři členové, z nichž každý hraje na několik nástrojů. Kromě obvyklé instrumentace využívají také například dechové nástroje, akordeon nebo zvonkohru. Bohatý zvuk je pečlivě zaranžován do písní s intimní atmosférou a pestrým dynamickým rozsahem, zvukově se Cold Cold Nights pohybují někde na pomezí post rocku, indie folku a ema, aniž by ovšem popírali smysl pro melodii a čitelnost jednotlivých písní. Ačkoliv se jedná o debutovou nahrávku, skupina Cold Cold Nights má za sebou již poměrně pestrou koncertní dráhu, čítající desítky koncertů po ČR i Evropě. Jejich živá vystoupení podtrhuje citlivý světelný design scénografky Natálie Rajnišové. Album (The) Last Summer vznikalo v létě 2016 v malých pražských studiích u Tomáše Havlena a Lukáše Lukáše. O mastering se postaral Joe Lambert, který má na kontě spolupráci s americkými kapelami jako jsou The National, Antlers, Cloud Nothings nebo Animal Collective. Album vychází 12. března 2017 na LP, CD a digitálně, pod hlavičkou DIY labelu Black Pear a kolektivu Miro. Křest proběhne v pražském Café v Lese 24. dubna a v brněnské Flédě 26. dubna. Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 3€. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

JAZZDA #3: AMC TRIO UNIT & ERIC MARIENTHAL

29. 4. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Unikátne stretnutie výborných prešovských jazzmanov, známe AMC TRIO v rozšírenej zostave na sextet – AMC TRIO UNIT (Samo Marinčák – gitara, Peter Kočiš – klávesy, Miro Szirmai – perkusie) s Ericom Marienthalom, saxofónistom, ktorého dielo ocenili svetoví kritici cenou Grammy, taká bude v poradí tretia Jazzda v Christianii. Vstup: 9 €, predpredaj: https://tootoot.fm/sk/events/58f725c505b0c517f0f4b…Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

WHISKYHO CESTOVATEĽSKÉ KINO V PREŠOVE: SEVERNÁ KÓREA

3. 5. 2017 /STREDA/ O 19:00

Všadeprítomné obrazy a sochy veľkých vodcov, megalomanské propagandistické stavby, šedivé sídliská a chudobný vidiek, ťažké zbrane namierené na juh v demilitarizovanej zóne, tajní policajti neustále v pätách, atómový výbuch a hromadné tance v deň štátneho sviatku, priateľskí usmievajúci sa ľudia v parku ako komparz pre cudzincov v ostrom kontraste s bežnými ľuďmi na uliciach, ktorí v zúfalom strachu z represií za kontakt s cudzincom klopia oči v najšialenejšej diktatúre sveta…aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 70 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, či terénnom aute na ktorých prešiel po cestách — necestách viac ako 50 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 14 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Borneo, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií…Predaj lístkov: https://tootoot.fm/sk/events/58f729cc05b0c517f0f55…, cena 4€.

FALLGRAPP, SUPPORT: HIMALAYAN DALALI LAMA, AFTER: PETIJEE

5. 5. 2017 /PIATOK/ O 20:00

Fallgrapp pôsobí na slovenskej scéne od roku 2012 a má za sebou dva vydané albumy. Debutový počin Rieka získal hneď štyri ocenenia Radio_Head Awards 2014 — Album, Singel, Debut a žánrová kategória Elektronická hudba. 20. marca vyšla kapele novinka V hmle, s ktorou sú spojené nemenej veľké očakávania a je isté, že má ambície obhájiť ocenenie Album roka. Napovedá tomu aj nominácia skladby Dym s hosťujúcim Jurajom Benetinom na Singel roka ešte pred vydaním albumu.

Žánrovo ťažko zaraditeľná hudba Fallgrapp sa pohybuje na pomedzí štýlov ako downtempo, trip hop, instrumental electronica a alternative pop. Ich koncerty sú známe nezameniteľnou atmosférou, skvelým zvukom a perfektným live spracovaním albumových verzií skladieb.

Hosťom aktuálneho turné bude česká dvojica Himalayan Dalai Lama, ktorá vo svojej tvorbe kombinuje prvky chillwave, ambientu, triphopu a techna. O áfterku sa postará domáci producent Petijee.

Vstupné v predpredaji: 7,00 €, https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=23480&idpartner=316

Na mieste: 10,00 €

UM2 #02: VARIÁCIE O ZEMI A ČLOVEKU

11. 5. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Druhý večer cyklu prednášok na rôzne témy z prírodných vied sa bude venovať Zemi a človeku. Medzi Zemou a človekom totiž existuje celoživotný vzťah. Nahliadnite spoločne s nami do tohto vzťahu očami prešovskej geografky Silvie Slivkovej a spoznajte čaro geografie ako vedy. Silvia Slivková je internou doktorandkou Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky Prešovskej univerzity v Prešove. Vo svojom výskume sa zaoberá vzťahom človeka a miesta, jeho podobami a obmenami v čase a priestore. Rozvíja geografiu ako vedu na prieniku s ostatnými vedami, osobitne s filozofiou a históriou.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. 

SANDONORIKO: DANIEL ŠPINER & MARTIN GEIŠBERG, KRST ALBUMU V JABLOŇOVOM KRAJI, HOSŤ: NANY HUDÁK

12. 5. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Sandonoriko, to je projekt s autorskou hudbou a textami v zložení Martin Geišberg (spev, gitara, flauty, looper) a Daniel Špiner (piano, el. piano, akordeon, spev, perkusiespev, perkusie). Texty sú magicko realistické a hudba poetická, občas premiešaná básňami, nebrániaca sa ani experimentu. Projekt Sandonoriko trvá tri roky a jeho členovia majú z neho veľkú radosť a práve v Prešove uvedú do života spomínaný album V Jabloňovom Kraji. Krstnou mamou bude Katarína Koščová a hosťom koncertu Nany Hudák – pesničkár, ktorý aj s Martinom brázdi koncertné cesty už hodný čas. Martin Geišberg je publiku dlhoročne známy svojou hudobnou tvorbou, no tiež ako dramaturg,režisér a aj autor divadelnej hudby. Po 12 rokoch aktívneho pôsobenia na koncertnej scéne vydáva prvý pesničkový album. Daniel Špiner aktívne spolupracuje s viacerými Slovenskými autormi a umelcami ako Katarína Koščová, Andrej Šeban a pod.

Vstup: predpredaj na https://tootoot.fm/sk/events/5905cea168fc64042cf82…, 5€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. FB: https://www.facebook.com/events/1799949636989508/

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #2 S TÁŇOU BACHUROVOU

14. 5. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

V máji sme v spolupráci s výtvarníčkou a pedagogičkou Tatianou Bachurovou pripravili pre Vaše deti už druhý výtvarný workshop. Príďte a objavte v nich nového Chagalla či ďalšiu Fridu Kahlo.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

FB: https://www.facebook.com/events/1043908545709307/

HUMAN TETRIS /RU/, SUPPORT: DETOX OF A PONY

16. 5. 2017 /UTOROK/, 20:30

Kapela HUMAN TETRIS odohrá u nás v Christianii jediný koncert na Slovensku v rámci celého európskeho turné, to nemôžeš zmeškať!!!

4-členná moskovská kapela HUMAN TETRIS vznikla v októbri 2008 a s krátkou prestávkou v roku 2012 fungujú dodnes. Najväčšou inšpiráciou sú pre nich rôzne odnože post-punkových kapiel a new wave, samozrejme vrátane indie. Názov kapely vznikol na základe inšpirácie najslávnejšej japonskej televíznej show.

Bandcamp: http://humantetris.bandcamp.com/

Myspace: http://www.myspace.com/humantetrismoscow

vstupenky: predaj na https://tootoot.fm/sk/events/58f5f91505b0c51764246f15, 4€.

FB: https://www.facebook.com/events/801771576646006/

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S DÁVIDOM DOROŠOM #4: NARÁCIA VO FOTOGRAFII ALEBO AKO VŠETKO SPOJIŤ DO PRÍBEHU

17. 5. 2017 /STREDA/ O 19:00

Na štvrtom pokračovaní obľúbeného formátu Vám fotograf, ktorý u nás odfotografoval viac ako 100 koncert vysvetlí, ako všetko spojiť do príbehu. Témou bude narácia vo fotografii.Vstupné: 2€, predaj na mieste v deň konania akcie.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017. FB: https://www.facebook.com/events/443218199366041/

JAM SESSION VOL. X.

24. 5. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských hudobníkov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #4

25. 5. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, taký je Open Mic, ktorý dramaturgicky zastrešuje legendárny pesničkár Edo Klena.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JUSTIN LAVASH /GB/ & ZVA 12-28 BAND

26. 5. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Aj keby najhoršie bolo, dáke blues to spraví!, týmto heslom sa riadia dnes už kultoví ZVA 12-28 band. Po nich vystúpi Justin Lavash, famózny britský gitarista a spevák so zastretým bluesovým prejavom, ktorý hrával aj s legendárnymi The Police. Vstup: predaj na https://tootoot.fm/sk/events/5905f29e68fc64042cfbc… , 5€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

HUDBA Z MARSU

2. 6. 2017 /PIATOK/ O 21:00

JEDINÝ KONCERT HUDBY Z MARSU NA VÝCHODE!

Koncert v rámci Sonda Tour bude špeciálny dramaturgiou aj dĺžkou. Marťania do dvojhodinového koncertného programu zaradili deväť noviniek + čardášový megamix zložený z najväčších peciek cigánskeho typu +popový megamix zložený zo starších skladieb (ako Klára a Gogo, Som tuleň), ktoré inak nehrávajú a samozrejme, zahrajú aj všetky staré dobré hity. Súčasťou programu bude aj premietanie najnovších videoklipov vrátane exkluzívnej premiéry videoklipu ku skladbe Som tu a žijem. Hudba z Marsu prichádza po siedmich rokoch s novým – šiestym albumom Sonda. Je sondou do vesmíru duše a vzťahov. Je o túžbe po pohode aj uprostred búrky, o nádeji. Obsahuje osem noviniek a dva bonusové tracky vydané ako single minulý rok. Hudobne je inšpirovaná aktuálnym elektropopom. Takmer všetky skladby sú tanečné – postavené na harmonických loopoch, s výraznou rytmikou,väčšinou s houseovým BPM. Základný tep udáva elektronika posilnená živými bicími a perkusiami. Tak ako vždy – všetky skladby sú pozitívne, hravé a chytľavé. Okrem klasických marťanských nástrojov – gitara, trúbka, akordeón, Roland Jupiter – na novom albume zopárkrát zaznie aj trblietavý vibrafón, (Stroon) a čarovná flauta (Bohuš Szegény). Špeciálny hosť Tomáš Hafner sa predstavil v úlohe policajta v úsmevnom tracku Cops Can`t Dance. Album vychádza v digitálnej verzii a na CDčku zabalenom v štýlovomdigipacku – zaujímavosťou sú dve verzie obalu – čierna a biela (denná a nočná). Sigi a Štofo pri jeho tvorbe použili abstraktné živelné maľbysvojich detí. Deti je počuť aj v niektorých skladbách – najmä v energickom songu s rozprávkovým textom Poďme sa hrať, ktorý si svojím houseovým driveom na koncertoch na prvé počutie podmaňuje všetkých zábavychtivých tanečníkov.

Hudba z Marsu prinesie na koncert okrem nového albumu konečne aj nový merch!

Po koncertoch pokračuje zábava – afterparty – diskotéka, na ktorej zaznejú obľúbené tanečné skladby členov kapely.

Program:

21:00 – 22:00 Štart + videoprojekcia videoklipov

22:00 – 00:30 Koncert + uvedenie Sondy do života + premiéra klipu Som tu a žijem

00:30 – 04:00 After party – indie dance + autogramiáda Vstupenky: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/10973/hudba-z-marsu-sonda-tour–presov

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

HPD A VERONIKA HUSOVSKÁ

8. 6. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30 

Zoskupenie HPD tvorí Miloš Humeník, Dušan Papp a Ľubo Dvorščák, hosťom na koncerte bude speváčka Veronika Husovská. Ako trio fungujú HPD asi rok, no aj predtým sa stretávali v rôznych prešovských hudobných formáciách. Okrem starších skladieb predstavia i novú tvorbu.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

MODRÉ HORY PO SLOVENSKY A CESCHI TENKRÁT PODRUHÉ A K TOMU JEDNA ZAPASKA /UA/

9. 6. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Modré hory sú furt v prvom rade fandovia hudby, nič viac, než len blázni, ktorí jej počúvajú milión a milujú nachádzať nové svety. A pritom všetkom sa im nejako podarilo volať si sem svojich hrdinov z platní a zdielať s nimi stage a ukazovať im Slovensko. Minulý rok ukázali Christianii Ceschiho a Ceschi sa vracia na miesto činu. V januári 2016 si ukradol pozornosti viac než dosť, a nemáme dôvod pochybovať, prečo by tomu malo byť inak piatok, 9.júna. Ceschi je rodák z Connecticutu, spoluzakladateľ vydavateľstva Fake Four Records (názov vznikol ako odkaz na štyri prsty na jeho pravej ruke), ktoré muzikanti opisujú ako „most artist-friendly“ široko ďaleko. Máte radi nahrávky od ľudí ako Astronautalis, Bleubird, Sole, Buck 65 a tak ďalej a ešte ďalej? Za kopec z nich môžeme ďakovať práve Ceschimu. Tí, čo zažili Ceschiho v ten chladný januárový večer v roku 2016 vedia, čo čakať. Trocha duniacich beatov a cez ne rap, trocha folku, keď Ceschi chytí do ruky gitaru a spieva ako by nikdy nerobil nič iné a hlavne hudbu a verše, ktorým musíš veriť. Inak to nejde. Tá hodina, keď je na pódiu, je výhradne jeho hodina. Všetky uši na neho, Ceschi rozpráva, nedá sa nepočúvať. A Modré hory? Lyrik a Bene a ich žvásty, Pekove beaty, Roland Kánik a jeho klavír a číra radosť, že môžu stáť na pódiu a rapotať svoje verše medzitým ako chystajú svoj nový album Luxus klan. A k tomu všetkému ich najväčšia slabosť pre Christianiu, však o nej aj repujú v novej skladbe „Čau ty tam“, ktorú zverejnili pred pár týždňami. A v Christianii máme rádi Zapasku a kombinácie a preto pre tento večer sme prichystali k Modrákom a Ceschimu koncert kapely Zapaska, ktorá sa rozrástla na štvorčlenný band, budú bicie, budú basy, bude weird-world-techno. Jeden večer, traja interpreti, tri krajiny, 2 svetadiely. Amerika, Ukrajina, Slovensko, všetko bude. Vstup: predaj na https://tootoot.fm/sk/events/59144760c5c72e04fcfd2…, 5€.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

FB: https://www.facebook.com/events/1490769584313876/

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S TOMÁŠOM TELEPÁKOM #3

11. 6. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Tento workshop bude venovaný portrétu. Naučíme sa, ako správne odfotiť kamaráta, brata, sestru, rodinu a, samozrejme, seba. Dobrá svojka nemôže byť nikdy zlá. Lebo iba človek dokáže dať toľko lásky cez fotku ako človek človeku. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S DÁVIDOM DOROŠOM #5: DIGITÁLNA TMAVÁ KOMORA ALEBO PREČO FOTOGRAFOVAŤ DO RAW-U 

13. 6. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Piate pokračovanie obľúbeného formátu večernej školy fotografie s fotografom, ktorý u nás odfotografoval viac ako 100 koncertov. A čo bude jeho náplňou?

Vysvetlíme si, čo je vlastne formát RAW a prečo je lepšie nefotografovať priamo do JPEG-u.

Názorne si ukážeme postproces z formátu RAW do formátu JPEG alebo TIFF.

Porovnáme si formát JPEG priamo z fotoaparátu s JPEG „vyvolaným“ z RAW-u.

Prejdeme si základne nástroje v RAW konvertore/editore – software používanom na postproces rôznych formátov RAW.

Ukážeme si, ako by mohla vyzerať „tmavá komora“ v dnešnej digitálnej dobe.

A kto chce, môže priniesť aj fotografie! POZOR!!! Tentoraz sa vidíme v UTOROK!!! Vstup: 2€, predaj na mieste pred začiatkom akcie.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JAM SESSION VOL. XI.

14. 6. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských hudobníkov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí vstúpi v júni do svojej druhej desiatky. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

TEHLA #2: ARCHITEKTI ZEROZERO: MEANWHILE IN THE STUDIO

15. 6. /ŠTVRTOK/ O 19:00

Pokračovanie večerov venovaných architektúre očami nielen regionálnych architektov.Vstup: 2€, predaj na mieste pred začiatkom akcie.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #5

22. 6. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Prezentácia tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či možnosť prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, to je OpenMic, akcia pod dramaturgickou taktovkou obľúbeného pesničkára Eda Klenu.Vstup: 2€, predaj na mieste pred začiatkom akcie.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

DOBRÝ BAZÁR _ BURZA KREATÍVNYCH NÁPADOV

25. 6. 2017 /NEDEĽA/ 13:00 — 18:00

Dobrý bazár tradičných vecí i nečakaných zaujímavostí, divadielko pre deti a henovanie pre dospelých, modelovanie balónikov, dobré vegijedlo a cukrovinky lepšie ako čierny princ v príjemnej atmosfére a najmä dobrý pocit z príspevku na charitatívne účely.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN #4: VALERIJ KUPKA A MARIÁN MILČÁK SPOVEDAJÚ MIROSLAVA BRȔCKA

28. 6. 2017 /STREDA/ O 18:00

Hosťom v poradí štvrtého Literárneho salóna s moderátormi Valerijom Kupkom a Mariánom Milčákom bude básnik a prozaik Miroslav Brȗck.Vstup: 2€, predaj na mieste pred začiatkom akcie.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.PETER & PAVOL

29. 6. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Prázdniny privítame vo veľkom štýle! Dvaja milovaní a pre svoj talent i nenávidení hudobníci — Horváth s Kovaľom — oslávia svoje mená spolu s Vami a chýbať nebudú ani ďalšie postavičky prešovského hudobného vesmíru

WHISKYHO CESTY /VERNISÁŽ/

10. 7. 2017 – 31. 8. 2017

Whisky, spevák skupiny Slobodná Európa a cestovateľ.

Na svojich cestách navštívil vzhruba 80 krajín sveta, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, či oblasti vojnových konfliktov. Za všetky krajiny, ktoré navštívil môžeme spomenúť napríklad Indiu , Nepál, Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Náhorný Karabach, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim a mnohé ďalšie.

Fotky na tejto výstave nafotil v priebehu uplynulého roka na fotoaparát OLYMPUS OM-D EM-1.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #6

27. 7. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Formát Open Mic neoddychuje ani cez prázdniny! Ďalší z príjemných večerov pod dramaturgickou taktovkou známeho pesničkára Eda Klenu sme si pre vás spolu pripravili na štvrtok, 27. 7. 2017. A tešiť sa okrem iného môžete aj na košickú kapelu AfterCROW.SASHA BOOLE12. 8. 2017 /SOBOTA/ O 20:30Sasha Boole je folk-country textár a spevák z Ukrajiny. Je jedným z najväčších performerov na tamojšej hudobnej scéne. Nepatrí však medzi tých v otrhaných nohaviciach a s kobzou v ruke. Sasha patrí medzi skupinu, kde ku folku a country neodmysliteľne patrí aj whiskey, rozprávanie silných príbehov a nekonečné koncertovanie. Hrá na gitaru, basový bubon, banjo a harmoniku a jeho hudba vychádza z tradícii tvorby amerických kráľov folku — Boba Dylana, Neila Younga či Johnnyho Casha. Texty tvorí v ukrajinčine, ale aj angličtine. Počas posledných dvoch rokov vydal dva albumy – „Vol. 1″ a „Survival Folk“ a na konte má viac ako 300 koncertov — na Ukrajine, v Bielorusku, Švajčiarsku, Írsku, Nemecku, Poľsku, v Čechách, Belgicku, Na Slovensku, v Holandsku či Moldavsku.

Je načase, aby ste novú hudbu od susedov z Ukrajiny spoznali aj Vy!Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

KIRSZENBAUM & PAVLOVITZ

26. 8. 2017 /SOBOTA/ O 20:00

Skladateľ, spevák a gitarista Pavlovitz je súčasťou slovenskej alternatívnej hudobnej scény od roku 2012. Jeho minimalistické hudobné vyjadrenie a nezvyčajný gitarový prstoklad, ktorý popiera konvenčné prístupy, dopĺňajú melancholické texty a originálna osobná atmosféra.Kirszenbaum je dvojčlenný projekt pochádzajúci z Krakowa, ktorý spája niekoľko navzájom odlišných hudobných svetov do jednej temnej postfolkovej zvukovej palety. Nachádzajúc inšpiráciu v rôznych spisovateľoch, kapelách ako napr. Junip alebo songwriteroch ako Tom Waits, Kirszenbaum je na neustálej ceste od Tove Jansson po Friedricha Nietzscheho i ďalej, tam a späť, v nekonečnom pohybe.BORDERLINE EXPERIENCES TOUR so sebou prináša zásadný odkaz, ktorý sa v súčasnosti javí ako niečo bežné, no zároveň potrebné.

Prostredníctvom hudby ako univerzálneho jazykového prostriedku a priamych interakcií prekračujeme hranice krajín, žánrov, zvykov a zastaralých pravidiel.

Kde/kedykoľvek sa koná BORDERLINE EXPERIENCES TOUR, nie sú tam žiadne „hviezdy“ ani „predkapely“, a nechýba ani intenzita prepojenia medzi umelcami a publikom.

Sme pripravení zdieľať naše skúsenosti a zúčastňovať sa na oživovaní priestorov pre dobré veci — v našom okolí, v našich vzťahoch, v nás.Vstup: 3€

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

PATRIK ČECH: CIRKUS /VERNISÁŽ/

1. 9. 2017 /PIATOK/ O 19:00

Mozaika ľudských príbehov, hra svetla a farieb schovaná v čierno bielej, život na kolesách s vetrom vo vlasoch a túžbou po nových horizontoch.

To všetko pod šapitó, vo svete menom Cirkus.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

THE YOUNIVERSE & KOCHGARDEN

1. 9. 2017 /piatok/ o 20:30

The Youniverse

The Youniverse je energická alternatívna blues-rocková kapela poskladaná z Jerguša Oravca na gitare a Tammy Nižňanskej pri mikrofóne. Môžte očakávať surovú riffovú gitaru, ako aj bluesové motívy, a hip-hopové beaty najnovšie pretkané r’n’b a elektronikou. Hudba je podčiarknutá silnými vintage vplyvmi, kostýmami, sexy hudobníkmi, a okorenená glittrom. A celé je to, tradične, naboso a nahlas. V roku 2016 vydali svoje debutové EP a v minulosti ste ich mohli vidieť predskakovať Saténovým rukám či Le Payaco.

Kochgarden

Tak ako sa v Kochovej záhrade – tejto skoro zabudnutej časti Bratislavy – nachádza veľká zmes rôznych cudzokrajných rastlín a stromov, tak sa aj kapela KochGarden snaží miešať dokopy rôzne zvuky – elektronické, živé, temné aj veselé. Traja muzikanti a jedna speváčka, to je zostava, ktorá Vás zavedie do sviežich vôd špinavého elektropopu plného melódii, skvelých basových groovov a podmanivých rytmov. Kapela (Samuel Machajdík, Martina Repková, Martin Chren a Jakub Červený) má za sebou množstvo koncertov, dve vydané EPčka a zopár úspešných singlov, ktoré bolo možné počuť aj v éteri Rádia_FM, predstavili ju aj na Rakúskom rádiu FM4 a českom rádiu Wave. Aktuálne sa im v štúdiu Lososound mixuje úplne nový materiál, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta v najbližších týždňoch. Ak máte radi silný ženský vokál, prepracovanú rytmiku a rôznorodosťzvukov a melódií, nenechajte si tento koncert ujsť. Tešíme sa na Vás.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

NOC NAJLEPŠÍCH SVETOVÝCH REKLÁM

6. 9. 2017 /STREDA/ O 20:00

Šéfredaktor portálu Kinema.sk prichádza opäť po roku s krátkym audiovizuálnym žánrom — kino a televíznou reklamou. Pripravil si pre vás viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia. Príde aj na slávnych filmových režisérov a ich prácu v reklamnom biznise, či návrat v čase, kedy existovali reklamy aj na také produkty, ako sú obaly od vajíčok, či melón. Pozrieme si najoceňovanejšie svetové kreatívy, zakázané koncepty, komparatívne provokácie, najlepšie virálne a gerilové videá a samozrejme najvtipnejšie reklamné kampane. Zavítame na reklamný festival do Cannes a zhodnotíme aj aktuálne reklamné novinky. Veríme, že počas tohto večera, určite nebudete chcieť otrávene prepínať…

Predpredaj: 3€, https://tootoot.fm/sk/events/59a4157a016c161128ea7…

DIKANDA

7. 9. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30

Hudobná pecka z poľského Štetína vás v závere leta dostane do varu! Koncert kapely Dikanda, ktorá patrí medzi úplnú špičku svetovej world music, je unikátnou cestou do hudby celého sveta, spontánnym stretnutím plným energie, charizmy, spaľujúcej vášne, radosti a emócií ako pre divákov, tak i pre kapelu samotnú.

Slovo Dikanda znamená v jednom africkom dialekte „rodina“. A to je takmer presná charakteristika filozofie skupiny Dikanda — hudobníci žijú a pracujú spolu ako v malej, milujúcej rodine.

Kapela bola založená v roku 1997, základom pre jej vznik sa stala spoločná vášeň muzikantov pre tradičnú hudbu a tvrdá práca. Najmä vďaka týmto činiteľom sa vyformoval vlastný štýl aj originálny zvuk kapely.

Inšpiráciu pre tvorbu našli členovia v poľskom folklóre, orientálnej kultúre, na Balkáne, v Macedónsku a v temperamentnom Rumunsku. Pre kapelu Dikanda je typická tvorba nových slov a vkladanie nových zmyslov do už existujúcich tak isto, ako aj do tradičných národných piesní.

Vypredala stovky koncertov, hviezdila na mnohých uznávaných festivaloch, získala niekoľko veľmi hodnotných cien. Naživo hrala napríklad v Indii, Grécku, Rusku, na Montreux Jazz Festival. Naleštite si tanečné botičky, bašável s kapelou Dikanda trvá do rána!Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/sk/events/597aff3263999a03b0c9b… ,

na mieste: 8€.

THE ILLS

8. 9. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Ide o asi najznámejšiu slovenskú kapelu v zahraničí. Hráva ich KEXP, spomína NPR, Clash či BBC. Šéfredaktor IQ magazine Gordon Masson ich zaradil do výberu kapiel, ktoré treba vidieť. Vic Galloway z BBC Scotland ich prirovnal k špičkám post-rocku Explosions in the Sky alebo Mogwai. Chválil ich aj šéf ILMC Greg Parmley a šéf Eurosonicu o nich povedal: „Výborne zložené a zahraté. Majú všetko, čo treba, emócie aj štýl“.Slovenská kapela so svetovým zvukom – bratislavskí The Ills – vám začiatkom septembra v Christianii predvedie dokonalú kombináciou žánrov shoegaze, post-rock a math rock, s ktorou vypredala minulú jeseň islandské kluby, zahrala si aj na festivale Iceland Airwaves či podujatiach Eurosonic a Ment.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/597b0fa663999a03b0c9f… ,na mieste: 6€.

NIKITIN/POSPIŠ/SILLAY – CIKKER 105

9. 9. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Viac ako storočie. Od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, napriek tomu je jeho hudobný odkaz stále živý a naliehavý. Sila Cikkerovej tvorby oslovila aj autorskú trojicu v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay. Predstavitelia mladej hudobnej generácie sa rozhodli pre odvážnu výzvu. Preniesť skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay — Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi. Album vychádza v hudobnom vydavateľstve Real Music House.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/5988194f63999a13d08a6… ,na mieste: 6€.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE S DÁVIDOM DOROŠOM #6

13. 9. 2017 /STREDA/ O 19:00

Témou septembrovej, v poradí už šiestej Večernej školy fotografie bude čierno-biela farba. A čo si pod tým máte predstaviť?!?

Spolu s Dávidom si ukážeme, ako pracujú s čierno-bielou a aj farebnou fotografiou rôzni fotografi, pozrieme sa bližšie na oba spôsoby zobrazovania aj videnia reality a pokúsime sa pomenovať ich výhody a nevýhody, povieme si, načo je dobré sa zamerať, či už sa rozhodneme pre čierno-bielu alebo farebnú verziu sveta okolo nás. Na chíľu sa pristavíme pri digitálnej čierno-bielej fotografii a jej postprocese (farbu sme si už ukazovali), odskočíme si k analógovému procesu čierno-bielemu aj farebnému. V rámci témy nás však budú zaujímať najmä výrazové prostriedky, nie proces vzniku/ zaznamenania obrazu. Cieľom totiž nie je určiť „víťaza“, ale ukázať si, ktorý zo spôsobov je v určitých moment vhodnejší.Tak natankuj „usb-éčko“ fotkami z prázdnin a príď sa porozprávať o fotografii!Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

LITERÁRNY SALÓN #5: VALERIJ KUPKA A MARIÁN MILČÁK SPOVEDAJÚ DANIELA PASTIRČÁKA

20. 9. 2017 /STREDA/ O 18:00

Večer s Danielom Pastirčákom je príležitosťou vypočuť si výnimočného spisovateľa a porozprávať sa s autentickou osobnosťou súčasnej slovenskej kultúry.

Daniel Pastirčák (1959), básnik, esejista, dramatik, rozprávkar, prekladateľ, editor a kazateľ. Viacerí autori zdôrazňujú v jeho tvorbe iniciačný moment. Literárna kritika sa o ňom vyjadrila, že je platonikom s vyvinutým zmyslom pre krásu predmetného sveta. Za širokým žánrovým rozpätím, za autorským univerzalizmom a schopnosťou tvorby diferencovaných fiktívnych svetov však nie je neustále hľadanie výrazu, ale záznam vzopätí toho istého (spoločného) ducha. Enigmatickosť, tiché, ale nástojčivé akcentovanie toho, čo prekračuje „obyčajnú“ životnú skúsenosť, ponúka čitateľovi perspektívu, ktorá smeruje k sebaprekročeniu, k transcendencii, a niekedy v našom vedomí oživuje zmysel pre jeho archetypálne vrstvy. Večer s Danielom Pastirčákom je príležitosťou vypočuť si výnimočného spisovateľa a porozprávať sa s autentickou osobnosťou súčasnej slovenskej kultúry.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup na mieste: 2€.

KATARZIA PRE MYMAMY _ FEMFEST 2017

22. 9. 2017 /PIATOK/ O 20:30

V piatkový podvečer otvorí FemFest svojím koncertom známa pesničkárka Katarzia s kapelou. Tento originálny hudobný zjav, interpretka, ktorej texty majú svoju hĺbku, sa zapojila aj do kampane Pretože hovorím nie, ktorá upozorňuje na celospoločenský problém násilia páchaného na ženách. Katarzia odohrá koncert v prešovskej Christianii, pred ním sa premietne aj spot vytvorený v rámci kampane Pretože hovorím nie.

Vstupné bude dobrovoľné.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #3 S TÁŇOU BACHUROVOU

24. 9. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Séria výtvarných workshopov pre deti pokračuje v septembri. Doveďte k nám v nedeľu svoje deti a dovoľte im objaviť svet farebnej fantázie.

Workshop je určený pre deti vo veku 5-8 rokov.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JAM SESSION VOL. XII.

27. 9. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #8

28. 9. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, taký je Open Mic, ktorý dramaturgicky zastrešuje legendárny pesničkár Edo Klena.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LACO BODIK: CESTUJEM, TEDA SOM (CESTOVATEĽSKÉ KINO, FOTOGRAFIE Z CIEST, 2007 — 2017)

5. 10. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Cestovateľ Laco Bodík si cesty do vzdialených destinácií za hranicami všedných dní živo predstavoval už vo veľmi mladom veku. Jeho fantáziu podnecovala literatúra, a predovšetkým film. V druhej polovici deväťdesiatych rokov, v časoch dospievania, bolo cestovanie možné prevažne s prstom na mape a cez TV. Časy sa však postupne zmenili, a zmene dal zelenú aj on: po vstupe Slovenska do EÚ sa, z rôznych dôvodov, rozhodol na čas opustiť domovskú krajinu. Odvtedy čas strávený v niekoľkých európskych krajinách strieda s cestovaním mimo Európu, najmä kvôli získaniu odstupu a refrešu perspektívy, v súčasnej dobe tak výrazne kontaminovanej vplyvmi z každej strany. Týmto spôsobom sa pokúša kultivovať vnútornú slobodu, ktorá je podľa neho kľúčom k zodpovednosti a integrite. Cestuje i za pestrými kultúrami a kvôli energii jednotlivých miest nezaťažených „európskou logikou“. Pri predstavovaných fotografiách a poézii z ciest, z rokov 2007 — 2017 (Južná Amerika [2007], Australázia [2010], India a Mjanmarsko [2016], cyklus uzatvára pobyt v Berlíne [2017]), sa jedná o meditatívny výber obrazov, ktoré on sám vníma ako portréty odblokovaného myslenia.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #4

8. 10. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Štvrté kolo fotografického workshopu pre deti pod vedením fotografa a pedagóga Tomáša Telepáka. Témou októbrového kola bude zachytenie krajiny.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #7

10. 10. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Po témach od vzniku fotografie, cez portrét, krajinu aj naráciu vo fotografii sa teraz pozrieme na to, ako to celé uzavrieť a ako naložiť s výslednym súborom fotografií – či už ide o umelecký zámer alebo „len“ fotografie z dovolenky. Pozrieme sa na to, aké možnosti nám ponúka dnešný svet v rámci prezentácie fotografií a aké sú výhody a nevýhody väčšiny z nich. Povieme si, na čo je dobré myslieť pri jednotlivých formách „ukazovania“ fotografií a s čím „kalkulovať“ už od začiatku, bude nás zaujímať internet, kniha, aj výstava – jednoducho všetko!

Keďže okrem tohto kola nás čaká už len jedno, posledné, 8. kolo, máte jednu z posledných možností prísť a pýtať sa, čo vás zaujíma z oblasti fotografie alebo „len tak“ diskutovať aj nad svojimi fotografiami.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.

TEHLA #3: PETER PÁSZTOR

16. 10. 2017 /PONDELOK/ O 19:00

Jeho regionálno-organická, resp. živá architektúra, ako ju on sám často nazýva, je čistá tvorba, ktorá má základy zakorenené v krajine. Jeho vlastný tvorivý názor je vždy adoptovaný pre konkrétne podmienky budúcej stavby a konkrétneho objednávateľa s využitím miestnych materiálov. Takto vzniknutá architektúra sa vyznačuje skulpturálnym artefaktom, archaickými náznakmi a organickými tvarmi. Organickosť sa netýka len vonkajšieho stvárnenia, tvorivá identita vynikne aj v nepravidelných, nepravouhlých pôdorysoch.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.

JAM SESSION XIII.

18. 10. 2017 /STREDA/ O 20:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.SWAN BRIDE20. 10. 2017 /PIATOK/ O 20:30Swan Bride sú známi živelnými koncertami a temnými textami s podivnými príbehmi. V hudbe kombinujú rock’n’roll, post-punk aj new wave. Na scéne sú od roku 2007, za ten čas vydali 4 albumy a koncertovali na významných festivaloch v okolí. Zahrali si tiež ako predkapela The Horrrors a Foals vo Viedni. V poradí piaty album im vyšiel v máji 2017.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Predpredaj: 4€,https://tootoot.fm/sk/events/59cf9ecf234aa90ba4754… alebo v Christianii,na mieste: 6€.

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #4

22. 10. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

V októbri sme v spolupráci s výtvarníčkou a pedagogičkou Tatianou Bachurovou pripravili pre Vaše deti už štvrtý výtvarný workshop. Príďte a objavte v nich nového Chagalla či ďalšiu Fridu Kahlo.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN #6: IVAN ŠTRPKA

25. 10. 2017 /STREDA/ O 18:00

Básnik, textár, esejista, prozaik a prekladateľ, jeden z Osamelých bežcov.

Ivan Štrpka, sa narodil v roku 1944 v Hlohovci, vyštudoval slovenčinu a španielčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia aj po jeho skončení pracoval ako redaktor vo viacerých literárnych časopisoch a v Československej televízii v Bratislave. Bol šéfredaktorom časopisu Mladé rozlety, neskôr zástupcom šéfredaktora Literárneho týždenníka a šéfredaktorom Kultúrneho života. Do roku 2010 pôsobil ako šéfredaktor časopisu Romboid.

Po viacročnom časopiseckom publikovaní básní v zborníku Dúfam, že nevyrušujem, Eva samostatne knižne debutoval zbierkou básní Krátke detstvo kopijníkov (1969), ktorú kritika vnímala ako polemiku s normou spoločenskej i básnickej situácie. Kritický básnický postoj je zreteľný aj v knihe Tristan tára z roku 1971.

Ivan Štrpka veľmi ovplyvnil vývoj slovenskej hudobnej scény, ako textár dlhodobo spolupracoval na hudobných projektoch Deža Ursínyho. Tieto texty vydal knižne pod názvom jedného z ich najlepších spoločných projektov Modrý vrch (1988) a obsahujú textovú časť platní Pevnina detstva (1978), Nové mapy ticha (1979), Modrý vrch (1981), 4/4 (1983), Bez počasia (1984), Zelená (1986), Na ceste domov (1987). Textársky sa Ivan Štrpka zúčastnil aj na ďalších projektoch s Dežom Ursínym: Momentky (1990), Do tla (1991), Ten istý tanec (1992), Príbeh (1994) s autobiografickými motívmi.

Tvorbu Ivana Štrpku ohodnotili Cenou Ivana Krasku za debut (1969), Cenou asociácie spisovateľských organizácií Slovenska (1995), Cenou Dominika Tatarku (1997), Cenou Tatra banky za umenie (2003) a Cenou Jána Ondruša (2004).Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektov Christiania 2017 a Spievajúci básnici 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

OPEN MIC #9

26. 10. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, taký je Open Mic, ktorý dramaturgicky zastrešuje legendárny pesničkár Edo Klena.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€.

DIEGO

27. 10. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Keď v roku 2009 získala nahrávka Peripheries ocenenie Radio_Head Awards pre najlepší album roka, nikto asi nečakal, že na jeho nasledovníka bude treba čakať osem rokov. Čakanie sa však končí, jedna z najlepších slovenských indies kapiel Diego vydáva album Et In Arcadia Diego a s čerstvou novinkou hneď vyrazí na koncertné turné, ktoré odštartuje práve koncertom u nás v Christianii.

„Kvôli koncertom a cestovaniu hrám v kapele. Už sa neviem dočkať. Vážne. Víkend s výjazdom je neskutočne vzrušujúci. Sám som zvedavý, ako to dáme,“ teší sa na turné bubeník Diego C. a basák Diego S. dodáva: „Dobre si zahráme a požúrujeme. Dobre bude, tešíme sa na vás!“

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59d875bce9a0db0f2c8bf…

na mieste: 6€.

DOBRÝ BAZÁR – BURZOBLŠÁK

28. 10. 2017 /SOBOTA/ O 14:00

Milí priatelia,

Dobrý Bazár vás po letnej odmlke pozýva na svoju špeciálnu jesennú edíciu nakupovania a predaja pod názvom: BURZO BLŠÁK.ňPozývame všetkých, ktorí chcú po lete vypratať skrine, šuplíky, police, pôjdy a pivnice a podeliť sa o to, čo už nepotrebujú s ostatnými, aby k nám na Brzo Blšák prišli predávať, vymieňať, darovať. A vy, ktorí sa radi hrabkáte a necháte sa radi prekvapiť, prípadne vám doma niečo chýba, alebo chcete uloviť dobrú vec za málo peňazí — príďte na Burzo Blšák nakupovať.

K tomu všetkému na vás bude opäť čakať výborné vegetariánske jedlo a dobrá káva.Ak chceš predávať, vymieňať, darovať:

– Zarezervuj si u nás stôl. Môžeš cez správu alebo cez email: denisa.krizanska@gmail.com.

– Dones veci, ktoré budú čisté, nezávadné a v takom stave, že by ich nevadilo ďalej používať ani tebe.

– Je na tebe, či sa rozhodneš svoje veci vymieňať, predávať alebo ich prídeš podarovať.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VEČERNÁ ŠKOLA GRAFICKÉHO DIZAJNU #3: ŠTÚDIO 436

30. 10. 2017 /PONDELOK/ O 19:00

Štyritrišesť je športové družstvo s presahom do grafického dizajnu, architektúry, úžitkového dizajnu, neúžitkového dizajnu, bohémstva, výtvarného umenia, smoliarstva, performance, klaunstva, gádžovstva a frívolnej zábavy. Toto zemplínske duo sa v rámci prezentácie pokúsi neznalým ozrejmiť čo to znamená 436-pes, 436-zapojenie-sa-do-súťaže a zároveň odprezentovať aj čo to zo svojej tvorby. Keď zvýši čas.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

KORAI ÖRÖM_KORAI TRANCEMISSION /HU/

3. 11. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Legendárna maďarská kapela prichádza po dlhšej odmlke aj na Slovensko!

Tvorbu kapely, ktorá je na hudobnej scéne už úctyhodných 27 rokov je ťažké jednoznačne zaradiť do konkrétneho hudobného rámca. Snáď najlepšie ju však vystihujú škatuľky ako ambient, mestská ľudová hudba či psychedelic ethno. Oni sami o sebe hovoria, že hrajú progresívne tribal – trance – ethno. Táto kombinácia v tvorbe je následkom rôznorodosti samotných členov, z ktorých každý inklinuje k inému hudobnému žánru.

Korene kapely siahajú ešte o dva roky pred rok 1990, kedy sa v skúšobni prvýkrát stretli jej zakladatelia. V roku 1993 uskutočnili chalani svoje prvé medzinárodné turné v Berlíne, ktorým si vyslúžili pomenovanie maďarskí punks (punk aus Ungarn). Ich koncerty sú doteraz parádnym hudobným, ale aj obrazovým divadlom.Americký hudobný časopis Wayside Music opísal ich prácu nasledovne: „Nepochybne, oni vytvorili svoj vlastný štýl, je to pravdepodobne najlepšia psychedelic skupina v Európe. Meditačné tradície ďalekého východu, čarovne premiešané s anglosaským psychedelickým rockom, arabskými, africkými a austrálskymi folklórnymi motívny a kybernetickou kultúrou. Je to hudba farebná, koherentná, upresnená do posledného detailu. Hudba na svetovej úrovni.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017 a mesto Prešov v rámci projektu Alternatíva 770.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #5

5. 11. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Piate kolo fotografického workshopu pre deti pod vedením fotografa a pedagóga Tomáša Telepáka. Dajte im šancu prebudiť v sebe ďalšieho Jamesa Nachtweya či Annie Leibovitz.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

NOC NAJVÄČŠÍCH FILMOVÝCH CHÝB A OMYLOV S PETROM KONEČNÝM

8. 11. 2017 /STREDA/ O 19:30

Aj vy sa občas potešíte, keď si vo filmoch všimnete nejakú tú chybičku, ktorú si iní nevšimnú? Napríklad keď má herec zrazu oblečené niečo odlišné ako pred pár sekundami, alebo keď sú vo filme odohrávajúcom sa v 15. storočí elektrické stĺpy, či keď sa pred kamerou zabudne zvukár s padajúcim mikrofónom? Ak ste pozorný divák, radi vás privítame na filmovej prednáške so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným.Večer sa pozrieme na skriptové, faktické, technické i iné vtipné chyby známych filmov, rovnako ako aj na predstavu zahraničných tvorcov o tom, ako vyzerá Slovensko a čo všetko hrozné sa u nás odohráva. Pozrite sa na kinematografiu úplne inak.Vstup: 3€, predaj na mieste.POĽSKÉ DNI NA PREŠOVSKEJ UNIVERZITE: SMAKOSZE9. 11. 2017 /ŠTVRTOK/ O 20:30Skupina s vlastnými aranžmánmi známych skladieb rôznych hudobných žánrov.Toto podujatie podporil Poľský inštitút.Vstup: free

LUKÁŠ ADAMEC TOUR 2017

11. 11. 2017 /SOBOTA/ O 20:30

Lukáš Adamec Vám so svojou kapelou predstaví prvý sólový album, ktorý na pódiu odznie úplne celý. Koncert bude samozrejme doplnený o osvedčené hity obľúbených interpretov a o piesne, ktoré v jeho podaní zazneli v rôznych televíznych reláciách. Tešíme sa na Christianiu!

Zostava: Lukáš Adamec – spev Tomi Okres – gitara/basa, vokály Jozef Dvořák – bicie, perkusie, vokály Viktor Špak – gitara/basa, vokály Matej „Lazy“ Lazár – klávesy

Predpredaj: 7€, https://tootoot.fm/en/events/59c245203521d212307bb….

NEDEĽNÁ ŠKOLA MAĽBY #5

12. 11. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Predposledné kolo výtvarného workshopu pre deti vo veku od 5 – 8 rokov pod vedením výtvarníčky a pedagogičky Táni Bachurovej. Dajte svojim deťom šancu objaviť v sebe vášeň pre farby a tiene.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

TEHLA #4: DUFART ARCHITEKTI

15. 11. 2017 /streda/ o 19:00

Mladý prešovský ateliér venujúci sa architektúre a interiérovému dizajnu, dufART architekti Vám porozpráva o začiatkoch, výhodách a utrpeniach podnikania v tejto oblasti v prešovskom regióne.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

VEČERNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE #8

16. 11. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Tvorcami témy záverečného kola večernej školy fotografie sa môžete stať aj vy! Kolo „Otázky a odpovede“ vám totiž dáva poslednú príležitosť opýtať sa na čokoľvek, čo ešte chcete o fotografii vedieť, ale Dávid to doteraz nespomenul.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

THE AUTISTS

17. 11. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Legendárna prešovská undergroundová kapela sa po dlhšom čas opäť stretne s cieľom dostať vás do varu.TEHLA #5: KRÁSNE SADY MLYNICA20. 11. 2017 /PONDELOK/ O 19:00V podhorí Vysokých Tatier na ploche viac ako 100 hektárov vzniká jedinečný stavebný projekt. V bývaní spája tri aspekty – túžbu každého človeka po skutočnom domove, živote v harmónii s prírodou a potrebu ľudí po zdravých a kvalitných potravinách.

Na v poradí už piatej Tehle v Christianii sa o ňom dozviete oveľa viac.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.

JAM SESSION VOL. XIV.

22. 11. 2017 /STREDA/ O 19:00

Obľúbené stretnutie nielen prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a ich hudobných hostí. Jedinečná príležitosť zabaviť si aj sa zabaviť.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

AFRIKA NA PIONIERI S MAREKOM SLOBODNÍKOM

27. 11. 2017 /PONDELOK/ O 19:00

Video, slide show a rozprávanie banskobystického cestovateľa Mareka Slobodníka z cesty naprieč Afrikou na Jawách Pionier.

Začalo to nevinným výletom, keď sme po strednej škole vyrazili prvý krát na pionieroch okolo Slovenska. Každým rokom sme chceli vidieť toho viac, no a po deviatich rokoch sa nám podarilo prejsť naprieč celým kontinentom. Poďte si vypočuť rozprávanie o tom, ako sme sa predierali zamrznutou Európou do Afriky, kde nás čakalo 45 stupňové peklo v Sudáne a nekonečné prejazdy púšťami, tlačenie do obrovských hôr v Etiópii či nekonečné pláže Mozambiku…

Piati cestovatelia, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopých motorových dopravných prostriedkov.

Vstupné v predpredaji: 4,00 €, https://tootoot.fm/en/events/59c4196b3521d213f8e38…,na mieste: 6,00 €.

VEČERNÁ ŠKOLA GRAFICKÉHO DIZAJNU #4: KRISTÍNA ŠEBEJOVÁ

28. 11. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Kristína Šebejová, čerstvá absolventka Fakulty umení v Košiciach, bude rozprávať o svojom štúdiu grafického dizajnu na Slovensku, v Rakúsku a v Poľsku. Ako to začalo, čo sa pri tom podarilo aj nepodarilo a ako sa dostanete od grafického dizajnu k vydávaniu novín, aj o tom bude reč.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.

LITERÁRNY SALÓN #7 A #8: AUTOR SPOVEDÁ AUTORA

29. 11. 2017 /STREDA/ O 18:00

V poslednú novembrovú stredu sa môžete tešiť na formát „Autor spovedá autora“, ktorý bude spojením dvoch literárnych salónov súčasne.

Na programe bude rozovor Valerija Kupku s básnikom a prekladateľom Mariánom Milčákom a rozhovor Mariána Milčáka s básnikom a prekladateľom Valerijom Kupkom.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

OPEN MIC #9

30. 11. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30

Príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, taký je Open Mic, ktorý dramaturgicky zastrešuje legendárny pesničkár Edo Klena.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.

KINSFOLK, HOSTIA: NATÁLIA BUČKOVÁ, RADO MOZNICH

1. 12. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Kinsfolk je slovenské indie-popové duo, sformované v roku 2014 bratrancami Dominikom Demčákom a Petrom Cinkaničom. Dvojica vydala svoj prvý singel „Adelaide“ v októbri 2014 a zaujala viaceré popredné hudobné média na Slovensku a v Čechách. Od roku 2014 duo striedavo žilo na Slovensku a v Dánsku a odohralo niekoľko klubových koncertov na Slovensku, vrátane show-case festivalu v Bratislave, Waves BA.Len nedávno v lete 2016 sa skupina po nejakom čase konečne usadila v meste Odense na juhu Dánska. Následne v septembri 2016 pustili do sveta ďalšiu novinku „Will Wait For You“, nahratú v bardejovskom štúdiu Catesound s Róbertom Gecim a mastrovanú v 301 Studios v austrálskej Sydney, Stevom Smartom. Kapela zverejnila ich najnovší singel „Cold Sea“ 30. júla 2017, a zahrala na niekolkých európskych festivaloch, vrátane jedného z najväcších festivalov v Európe, maďarskom Sziget Festivale.Vstup: 3€.

DOBRÝ BAZÁR PREŠOV – HAND MADE VIANOCE

2. 12. 2017 /SOBOTA/ OD 14:00 DO 19:00

Môžete sa tešiť na krásne výrobky šikovných lokálnych hand made výrobcov, vďaka ktorým urobíte svojim blízkym krajšie Vianoce. 🙂 Bazár je spojený aj s charitatívnou zbierkou, samozrejmosťou bude aj výborné vegetariánske jedlo a tiež divadelné predstavenie pre deti.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

JAM SESSION VOL. XV.

6. 12. 2017 /STREDA/ O 20:00

Príležitosť stretnúť a spolu s priateľmi sa na Mikuláša zabaviť, ale aj si zabaviť v kolektíve ďalších talentovaných muzikantov.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

DÁVID DOROŠ: 60 SEKÚND S /VERNISÁŽ/

8. 12. 2017 /PIATOK/ O 20:00

Séria portrétov interpretov účinkujúcich v roku 2017 u nás v Christianii. Názov cyklu je odvodený od dĺžky expozície 60 sekúnd, keďže fotografovanie prebiehalo technikou camery obscury na čiernobiely film rozmeru 4×5 palca.Cieľom tohto projektu je zaznamenať vďaka dlhšej expozícií okrem popisného obrazu aj povahu portrétovaného (čo sa prejaví jeho schopnosťou zotrvať viac alebo menej nehybným počas samotného procesu fotografovania). Zároveň ide, svojím spôsobom, o intímny moment, keď daný okamih spája fotografovanú osobu s osobou fotografa tým, ako ich núti sústrediť sa len na daný 60 sekúnd dlhý „okamih“.Cyklus „60 sekúnd s“ bol ocenený 2. miestom na Slovak Press Photo 2017 v kategórií portrét/séria.Dávid Doroš (1981) je voľný fotograf pohybujúci sa v rámci trojuholníka reportáž/produkt/subjektívny dokument. Okrem iného stihol odfotiť aj vyše 100 koncertov v Christianii alebo ste ho mohli nedávno stretnúť ako lektora cyklu večernej foto školy na rovnakom mieste. V súčasnosti je študentom tretieho ročníka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opave, ČR.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

VENTOLIN

8. 12. 2017 /PIATOK/ O 21:00

Počas dňa prednáša David Doubek alias Ventolin na univerzite, po večeroch baví ľudí na koncertoch. 5 rokov po vydaní úspěšného debutového album Totem má pozíciu jedného z najvyhľadávanejších hráčov. A jeho show je nezastaviteľná aj s druhým albumom Vitajte. Práve tento album predstaví Ventolin na jeho prvom koncerte v Christianii. Predskakovať mu bude Johana Novotná, vystupujúca pod menom Johuš Matuš, ktorá vydala minulý rok digitálny album Rural Pop.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017 a mesto Prešov v rámci projektu Alternatíva 770.

UM2 #3: MALÝ VEĽKÝ TRESK V LABORATÓRNYCH PODMIENKACH EXPERIMENTU ALICE NA LHC V ŽENEVE

11. 12. 2017 /PONDELOK/ O 19:00

Pracovať pre švajčiarsky CERN znamená byť mimoriadny. Svoju prácu pre najvýznamnejšie vedecké pracovisko na svete predstaví Peter Kaliňák.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.

UM2 #4: LIEČIVÁ — OD SYNTÉZY PO ZNEUŽÍVANIE

12. 12. 2017 /UTOROK/ O 19:00

Ako liečivá vznikajú, aká je ich cesta na trh a ako pôsobia na náš organizmus? Kedy sa z liečiva stáva droga a prečo je to nebezpečné? To všetko vysvetlí študent chémie Lukáš Trizna.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.

MACHUĽA #2: MAŤO KUDLA — O MAĽBE PO MAĽBE?

14. 12. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:00

Absolvent košickej FU, momentálne pôsobiaci ako interný doktorand v Ateliéri kritickej analýzy obrazu na AU v BB Martin Kudla predstaví retrospektívne vlastnú výtvarnú tvorbu v kontexte súčasného výtvarného umenia a nových tendencií v maľbe.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.

NEDEĽNÁ ŠKOLA FOTOGRAFIE A MAĽBY #6

17. 12. 2017 /NEDEĽA/ O 16:00

Predvianočný workshop fotografie s Tomášom Telepákom a workshop maľby s Táňou Bachurovou je predzvesťou nádherných detských dielok, ktoré si pod stromčekom nájdu rodičia.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

LITERÁRNY SALÓN #9: GABRIELA FUTOVÁ

20. 12. 201 /STREDA/ O 18:00

Na poslednom tohtoročnom Literárnom salóne vyspovedajú moderátori Valerij Kupka a Marián Milčák obľúbenú autorku detských knižiek a stelesnený optimizmus. Ich hosťom bude Gabriela Futová.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.OPEN MIC #1021. 12. 2017 /ŠTVRTOK/ O 19:30Posledná príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať svoju tvorbu pred publikom v končiacom roku 2017.Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.Vstup: 2€, predaj na mieste.

ELEVENHILL

22. 12. 2017 /PIATOK/ O 20:30

Predvianočná párty s kapelou, ktorú v Prešove netreba predstavovať snáď nikomu.Predpredaj: 4€ (na bare v Christianii),na mieste: 6€.SATIN LEAD26. 12. 2017 /UTOROK/ O 21:00Rock ´n´rollový koncert nabitý skvelou hudbou a neopakovateľnou pódiovou šou. Neslávne známi lámači ženských sŕdc Ľ+T+P+R Vás aj tohto roku prevedú štefanskou nocou.Predpredaj: 5€ (na bare v Christianii od 18. 12. 2017),na mieste: 7€.