Alterity minority 2023
16 októbra, 2023

V roku 2023 môžeme vďaka finančnej podpore z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín realizovať projekt Alterity minority 2023. Náplňou projektu je organizácia eponymného festivalu, ktorý prinesie atraktívne kultúrne a umelecké obsahy, ktorých pridanou hodnotou okrem vysokej umeleckej kvality je, že zvyšujú povedomie o reáliách „tých druhých“ – predstaviteľov národnostných a etnických menšín. Odnepamäti totiž platí, že to, čo človek nepozná v ňom vyvoláva strach a apriórne odmietanie.

V roku 2023 sa festival zameria na prezentáciu umenia a kultúry dvoch z najpočetnejších národnostných menšín, žijúcich v regióne, konkrétne prezentáciu rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny.

Ďakujeme!

PROGRAM:

Ľudmila Šandalová, Valerij Kupka/ moderuje Peter Medviď, 19. 10. 2023 /štvrtok/ o 18:00

Diskusia s autormi o ich literárnych dielach, ktoré zachytávajú charakteristiky, špecifiká a reálie jednotlivých menšín a ich vzťah s predstaviteľmi majority.

Mila Medvedovska a Daniel Špiner, 19. 10. 2023 /štvrtok/ o 20:30

Mila Medvedovska je ukrajinská speváčka a učiteľka spevu, ktorá spolu s 10-ročnou dcérou opustila domov v meste Dnipro po ruskej invázii na Ukrajinu v marci 2022. Napriek tomu, že po odchode z domu bola presvedčená, že už nikdy nenájde silu a chuť spievať, osud to chcel inak a nové inšpirácie a príležitosti našla práve u nás. Stabilne spolupracuje a tvorí so skladateľom a klaviristom Danielom Špinerom. Ich umelecké a tvorivé prepojenie a súzvuk boli zjavné od prvého stretnutia. Ich hudba je inšpirovaná ukrajinskými a slovenskými ľudovými piesňami a aranžmány majú nádych folku, jazzu a šansónu. Milin sýty hlas a Danielova klavírna virtuozita idú priamo pod kožu.

Peter Štefaňák, Valerij Paďak/ moderuje Peter Medviď, 20. 10. 2023 /piatok/ o 18:00

Diskusia na tému prienikov kultúry etník do kultúry majority a vzájomnom ovplyvňovaní sa majority a menšín.

Dominika Novotná, 20. 10. 2023 /piatok/ o 20:30

Dominika Novotná je interpretka ľudových, najmä rusínskych piesní. Hoci vyštudovala jazyky, roky sa venuje pedagogickej činnosti v oblasti folklóru. Od detstva sa prezentovala ako sólistka, až kým neprišla ponuka účinkovať v prvej sérii televíznej šou Zem spieva. Za účelom zviditeľnenia rusínskej národnosti sa rozhodla pri tejto príležitosti založiť trio, aby bolo možné Slovensku prezentovať to, čo je na rusínskych spevoch najkrajšie – viachlas. A tak vzniklo RUSÍNSKE TRIO, ktoré sa prespievalo až do finále televíznej relácie. Dnes sa Dominika opäť venuje sólovému spevu, je aj umeleckou vedúcou folklórnej skupiny Polonyna.

Štefan Štec, support: Ivana Brillová, 21. 10. 2023 /sobota/ o 19:30

Štefan Štec je charizmatický spevák ľudových piesní, ktorý dokáže svojím prejavom strhnúť davy. Na konte má dva albumy, za ktoré získal platinové platne. Spieva najmä rusínske, ale aj slovenské a ukrajinské ľudové piesne, ktoré spoločne s jeho kapelou Fajta, núka poslucháčom a divákom v inovatívnych a originálnych úpravách. Tvorbou sa snaží búrať hranice nielen okolitých regiónov a krajín, z ktorých čerpá hudobnú inšpiráciu, ale zároveň medzi ľuďmi. Hudba je pre neho univerzálnych jazykom, ktorý spája. 

Ivana Brillová je mladá talentovaná speváčka s koreňmi v rusínskej obci Šarišské Jastrabie. V rámci svojej tvorby sa zameriava prevažne na prezentáciu rusínskej ľudovej piesne v sólovom i skupinovom prevedení aj so špeciálnymi úpravami. Do svojho repertoára zahrnula tiež šarišské ľudové a duchovné  piesne. Nedávno vydala debutový album, ktorý vychádza práve v októbri 2023. Na októbrovom koncerte v prešovskej Christianii sa Ivana Brillová predstaví s ľudovými rusínskymi piesňami a aj s piesňami v špeciálnej klavírnej úprave.