Spievajúci básnici 2016

OZ Rutenicart organizuje v mesiacoch september, október a november 2016 už piaty ročník multižánrového festivalu Spievajúci básnici (www.christiania.eu.sk/projekty/spievajuci-basnici). Cieľom tohto festivalu je predstaviť širokej verejnosti umelcov – hudobníkov, v ktorých tvorbe zohráva slovo, text minimálne rovnakú mieru dôležitosti ako ostatné prvky. Práve text býva pre nich často tým najpodstatnejším. Festival začína v piatok 23. 9. 2016 koncertom dvojice Robert Pospíš – Martin Sillay. Ich najnovší album Balady je originálnou poctou tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska. Dvojicu zaujímali piesne nesúce silný, hodnotný príbeh. Ten potom prepísali im vlastným rukopisom, spolu s melancholickou, až mystickou atmosférou sa ak album Balady stal jedinečným svojho druhu. Spievajúcich básnikov ukončí 25. 11. 2016 koncert mladého slovenského objavu – Sisa Fehér zahrá spolu s kapelou Ferero Rocher piesne z debutového albumu Cirrus. Okrem spomínaných sa Prešovčania môžu tešiť na znovuzrodenie bratislavskej legendy Tornádo Lue v pôvodnom obsadení aj s bubeníkom, hudobných mágov Longital s novým albumom Divoko či folk-punkovú Haňbu, ktorej texty vychádzajú z tvorby poľských medzivojnových básnikov. Piesne z doteraz nerealizovaného muzikálu Peter a Lucia autorskej dvojice Dežo Ursíny – Ján Štrasser predstaví prešovskému publiku hviezdne kombo Dorota Nvotová, Talent Transport a Dežov syn Jakub, svoj najnovší, na Slnko records vydaný album s názvom Jazyk duší uvedie do života Nany Hudák a SHZ.PROGRAM


Balady tour – Robert Pospiš & Martin Sillay

23. 9. 2016 /piatok/ o 20:00

Originálna pocta tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska, texty s príbehmi a jedinečnou zvukovou atmosférou, naaranžované typickým rukopisom dvojice, to sú Balady, nový album aj tour dua Pospiš & Sillay.

Vstup: 4€ predpredaj/ 5€ na mieste

FB event

Pospíš & Sillay – V tom šírom poli:


Tornádo Lue

30. 9. 2016 /piatok/ o 20:30

S textami ako zhudobnenou poéziou so špecifickou atmosférou, vo svojej nástojčivosti oholené úplne na kosť. Zostava so zakladajúcimi členmi a opäť i bubeníkom, septembrový program Christianie uzatvára hudobný démon Tornádo Lue.

Vstup: 5€ na mieste

FB event

Tornádo Lue – Nebeskí jazdci :


„Písať vie, ale vie aj čítať?“ – Martin Geišberg číta Martina Geišberga

13. 10. 2016 /štvrtok/ o 17:00

Súčasťou festivalu Spievajúci básnici 2016 je aj séria čítačiek, na ktorej sa autori, známejší svojou hudobnou tvorbou predstavia širokej verejnosti ako literáti. Martin Geišberg prečíta niekoľko úryvkov z knihy Korene. Tento poetický recitál vydal spolu so svojou partnerkou Elisabeth Wittgruber v roku 2015.

FB event
Longital – Divoko Tour

28. 10. 2016 /piatok/ o 20:30

Trojica Longital vydáva v septembri nový album Divoko, ktorý má viac významov, „zjednodušme svet“ je však tým nosným. Nerobiť veci zbytočne zložitými, ak takými v skutočnosti nie sú. Realita je totiž jednoduchá – krok po kroku, minútu po minúte sa rozhodujeme, čo urobíme. Ak to urobíme so srdcom, všetko, čo bude nasledovať, nesie odtlačok takéhoto rozhodnutia.

Vstup: 5€ predpredaj/ 7€ na mieste

FB event

Longital – Rozpletám:


„Písať vie, ale vie aj čítať?“ – Marián Bene Benkovič číta Beneho

12. 11. 2016 /sobota/ o 17:00

Po Slovenčine pre samoukov predstaví na druhej z čítačiek cyklu „Písať vie, ale vie aj čítať?“ známy slovenský rapper Bene niekoľko textov z pripravovanej knihy noviel. Poézia všedného dňa, pre Beneho tvorbu tak typická, tentoraz v novej forme.

FB event


Haňba!

16. 11. 2016 /streda/ o 20:30

Pouliční poľskí rebeli tvrdiaci, že punk vznikol v robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku. Ich texty vychádzajú z tvorby poľských básnikov tohto obdobia, ich folk-punk je výsledkom pôsobenia vo folkových, klezmerových, punkových, indie-rockových, metalových a dokonca aj elektronických zoskupeniach.

Vstup:

FB event

Haňba! – Zandarm:


„Písať vie, ale vie aj čítať?“ – Kubo Ursíny číta Ahoj tato, milý Kubo /J. Ursíny, D. Ursíny/

17. 11. 2016 /štvrtok/ o 17:00

Posledná z cyklu čítačiek „Písať vie, ale vie aj čítať?“ bude o niečo osobnejšia, ako tie predchádzajúce. Kubo Ursíny prečíta niekoľko listov, ktoré mu v predtuche blížiaceho sa konca adresoval otec Dežo, odovzdávajúc v nich synovi životné poznanie. Súhrne boli vydané v zbierke Ahoj tato, milý Kubo.

FB event


Peter a Lucia – Kubo Ursíny, Dorota Nvotová, Talent Transport

17. 11. 2016 /štvrtok/ o 20:30

Klavír Jara Filipa, texty Jána Štrassera, pesničky nahral Dežo na kazetu. Mal to byť muzikál Peter a Lucia. Ostali len na páske, ktorú Kubo po ich smrti našiel v otcovom byte. Teraz, po asi 30. rokoch od vzniku demonahrávky prichádzajú na rad deti. Kubo a Dorota spolu s Talent Transport hrajú piesne z muzikálu Peter a Lucia.

4€ predpredaj/ 6€ na mieste

FB event


Nany Hudák & SHZ

19. 11. 2016 /sobota/ o 20:30

Fungujú od roku 2001, k spolupráci Nanyho a Lienky sa postupne pridávajú Fykes a Šulo. Tak vzniká Spontánne hudobné zoskupenie Nany. Prešli si rôznymi personálnymi zmenami, ale aj zmenami žánrovými – od alternatívneho folk-rocku k fantasy folku. Ten predstavia verejnosti v aktuálnej zostave svojim piatym albumom „Jazyk duší“ .

3€ predpredaj/ 5€ na mieste

FB event

Nany Hudák & SHZ – Khaleesi:


Sisa Fehér & Ferero Rocher

25. 11. 2016 /piatok/ o 20:30

Oscilácia medzi jazzom, bluesom a alternatívou, nápadité aranžmány jazzových aj nejazzových kompozícií, autorské texty, tvorba plná napätia a emócií, energický prejav doplnený zamatovým hlasom speváčky, to je nové meno na slovenskej alternatívnej hudobnej scéne – Sisa Fehér a Ferero Rocher.

4€ v predpredaji/ 6€ na mieste

FB event

Sisa Fehér & Ferero Rocher – Páslo dievča pávy: