Program

Whiskyho cesty - výstava fotografií

10. 7. 2017 - 31. 8. 2017


Whisky, spevák skupiny Slobodná Európa a cestovateľ.
Na svojich cestách navštívil vzhruba 80 krajín sveta, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, či oblasti vojnových konfliktov. Za všetky krajiny, ktoré navštívil môžeme spomenúť napríklad Indiu , Nepál, Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Náhorný Karabach, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim a mnohé ďalšie.
Fotky na tejto výstave nafotil v priebehu uplynulého roka na fotoaparát OLYMPUS OM-D EM-1.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.SASHA BOOLE

12. 8. 2017 /sobota/ o 20:30

Sasha Boole je folk-country textár a spevák z Ukrajiny. Je jedným z najväčších performerov na tamojšej hudobnej scéne. Nepatrí však medzi tých v otrhaných nohaviciach a s kobzou v ruke. Sasha patrí medzi skupinu, kde ku folku a country neodmysliteľne patrí aj whiskey, rozprávanie silných príbehov a nekonečné koncertovanie. Hrá na gitaru, basový bubon, banjo a harmoniku a jeho hudba vychádza z tradícii tvorby amerických kráľov folku – Boba Dylana, Neila Younga či Johnnyho Casha. Texty tvorí v ukrajinčine, ale aj angličtine. Počas posledných dvoch rokov vydal dva albumy - „Vol. 1” a „Survival Folk” a na konte má viac ako 300 koncertov – na Ukrajine, v Bielorusku, Švajčiarsku, Írsku, Nemecku, Poľsku, v Čechách, Belgicku, Na Slovensku, v Holandsku či Moldavsku.

Je načase, aby ste novú hudbu od susedov z Ukrajiny spoznali aj Vy!

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.
Kirszenbaum & Pavlovitz

26. 8. 2017 /sobota/ o 20:00

Skladateľ, spevák a gitarista Pavlovitz je súčasťou slovenskej alternatívnej hudobnej scény od roku 2012. Jeho minimalistické hudobné vyjadrenie a nezvyčajný gitarový prstoklad, ktorý popiera konvenčné prístupy, dopĺňajú melancholické texty a originálna osobná atmosféra.

Kirszenbaum je dvojčlenný projekt pochádzajúci z Krakowa, ktorý spája niekoľko navzájom odlišných hudobných svetov do jednej temnej postfolkovej zvukovej palety. Nachádzajúc inšpiráciu v rôznych spisovateľoch, kapelách ako napr. Junip alebo songwriteroch ako Tom Waits, Kirszenbaum je na neustálej ceste od Tove Jansson po Friedricha Nietzscheho i ďalej, tam a späť, v nekonečnom pohybe.

BORDERLINE EXPERIENCES TOUR so sebou prináša zásadný odkaz, ktorý sa v súčasnosti javí ako niečo bežné, no zároveň potrebné.
Prostredníctvom hudby ako univerzálneho jazykového prostriedku a priamych interakcií prekračujeme hranice krajín, žánrov, zvykov a zastaralých pravidiel.
Kde/kedykoľvek sa koná BORDERLINE EXPERIENCES TOUR, nie sú tam žiadne „hviezdy” ani „predkapely”, a nechýba ani intenzita prepojenia medzi umelcami a publikom.
Sme pripravení zdieľať naše skúsenosti a zúčastňovať sa na oživovaní priestorov pre dobré veci – v našom okolí, v našich vzťahoch, v nás.

Vstup: 3€

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.


Dikanda

7. 9. 2017 /štvrtok/ o 20:30

Hudobná pecka z poľského Štetína vás v závere leta dostane do varu! Koncert kapely Dikanda, ktorá patrí medzi úplnú špičku svetovej world music, je unikátnou cestou do hudby celého sveta, spontánnym stretnutím plným energie, charizmy, spaľujúcej vášne, radosti a emócií ako pre divákov, tak i pre kapelu samotnú.

Slovo Dikanda znamená v jednom africkom dialekte „rodina“. A to je takmer presná charakteristika filozofie skupiny Dikanda – hudobníci žijú a pracujú spolu ako v malej, milujúcej rodine.
Kapela bola založená v roku 1997, základom pre jej vznik sa stala spoločná vášeň muzikantov pre tradičnú hudbu a tvrdá práca. Najmä vďaka týmto činiteľom sa vyformoval vlastný štýl aj originálny zvuk kapely.
Inšpiráciu pre tvorbu našli členovia v poľskom folklóre, orientálnej kultúre, na Balkáne, v Macedónsku a v temperamentnom Rumunsku. Pre kapelu Dikanda je typická tvorba nových slov a vkladanie nových zmyslov do už existujúcich tak isto, ako aj do tradičných národných piesní.
Vypredala stovky koncertov, hviezdila na mnohých uznávaných festivaloch, získala niekoľko veľmi hodnotných cien. Naživo hrala napríklad v Indii, Grécku, Rusku, na Montreux Jazz Festival. Naleštite si tanečné botičky, bašável s kapelou Dikanda trvá do rána!

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/sk/events/597aff3263999a03b0c9b... ,

na mieste: 8€.The Ills

8. 9. 2017 /piatok/ o 20:30

Ide o asi najznámejšiu slovenskú kapelu v zahraničí. Hráva ich KEXP, spomína NPR, Clash či BBC. Šéfredaktor IQ magazine Gordon Masson ich zaradil do výberu kapiel, ktoré treba vidieť. Vic Galloway z BBC Scotland ich prirovnal k špičkám post-rocku Explosions in the Sky alebo Mogwai. Chválil ich aj šéf ILMC Greg Parmley a šéf Eurosonicu o nich povedal: „Výborne zložené a zahraté. Majú všetko, čo treba, emócie aj štýl“.

Slovenská kapela so svetovým zvukom - bratislavskí The Ills - vám začiatkom septembra v Christianii predvedie dokonalú kombináciou žánrov shoegaze, post-rock a math rock, s ktorou vypredala minulú jeseň islandské kluby, zahrala si aj na festivale Iceland Airwaves či podujatiach Eurosonic a Ment.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/597b0fa663999a03b0c9f... ,

na mieste: 6€.Nikitin/Pospiš/Sillay - CIKKER 105

9. 9. 2017 /sobota/ o 20:30

Viac ako storočie. Od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, napriek tomu je jeho hudobný odkaz stále živý a naliehavý. Sila Cikkerovej tvorby oslovila aj autorskú trojicu v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay. Predstavitelia mladej hudobnej generácie sa rozhodli pre odvážnu výzvu. Preniesť skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay – Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi. Album vychádza v hudobnom vydavateľstve Real Music House.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/5988194f63999a13d08a6... ,

na mieste: 6€.ZRNÍ /festival Spievajúci básnici 2017/

21. 9. 2017 /štvrtok/ o 20:30

Charakteristický sound a k dokonalosti dovedená kombinácia elektroniky a pesničkárskej poetiky.

S talentom na melódie, miešaním moderného zvuku, súčasnej elektroniky a pesničkárskej poetiky sú inokou novátorstva a hľadačstva na českej alternatívnej scéne. Od hrania na ulici sa vďaka talentu a usilovnosťou vypracovali na jej pomyselný vrchol. Vzhľadom na štýlovú otvorenosť a inštrumentálnu zrelosť je v ich nezameniteľnej hudbe počuť akordeón aj beatbox, flautu i experimenty s looprom. Kolektívne vytváraná akusticko-elektronická hudba s mnohovrstevnatými textami sa tak chvíľami ponára aj do muzikantských krajín tanečnej hudby a experimentu. Ich osobitý prejav na pódiu je rovnaký ako ich hudba: autentický, hutný, energický a hypnotický.

Bez kalkulu, kompromisov a veľkého labelu za chrbtom žnú ich dosky ceny a nominácie. Okrem vypredaných klubov a hrania na hlavných pódiách veľkých festivalov sú napríklad majiteľmi ceny Anděl 2012 ta Objav roku.

Pod producentským dohľadom Ondreja Ježka elektronického experimentátora Jonatána Pastirčáka alias Pjoniho natočili Zrní v Španielsku dosku, ktorú si opäť samostatne aj vydali. Piaty rádový album s názvom Jiskřící vyšiel 31. 3. 2017 a už teraz je jasné, že sa bude radiť medzi najzaujímavejšie hudobné počiny tohto roku.

Zrní je hra. Zrní je pohyb.

Predpredaj: 6€, https://tootoot.fm/sk/events/59897ebf63999a0168ebb...,

na mieste: 9€.