Program

Literárny salón #6: Ivan Štrpka /festival Spievajúci básnici/

25. 10. 2017 /streda/ o 18:00

Básnik, textár, esejista, prozaik a prekladateľ, jeden z Osamelých bežcov.

Ivan Štrpka, sa narodil v roku 1944 v Hlohovci, vyštudoval slovenčinu a španielčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia aj po jeho skončení pracoval ako redaktor vo viacerých literárnych časopisoch a v Československej televízii v Bratislave. Bol šéfredaktorom časopisu Mladé rozlety, neskôr zástupcom šéfredaktora Literárneho týždenníka a šéfredaktorom Kultúrneho života. Do roku 2010 pôsobil ako šéfredaktor časopisu Romboid.
Po viacročnom časopiseckom publikovaní básní v zborníku Dúfam, že nevyrušujem, Eva samostatne knižne debutoval zbierkou básní Krátke detstvo kopijníkov (1969), ktorú kritika vnímala ako polemiku s normou spoločenskej i básnickej situácie. Kritický básnický postoj je zreteľný aj v knihe Tristan tára z roku 1971.
Ivan Štrpka veľmi ovplyvnil vývoj slovenskej hudobnej scény, ako textár dlhodobo spolupracoval na hudobných projektoch Deža Ursínyho. Tieto texty vydal knižne pod názvom jedného z ich najlepších spoločných projektov Modrý vrch (1988) a obsahujú textovú časť platní Pevnina detstva (1978), Nové mapy ticha (1979), Modrý vrch (1981), 4/4 (1983), Bez počasia (1984), Zelená (1986), Na ceste domov (1987). Textársky sa Ivan Štrpka zúčastnil aj na ďalších projektoch s Dežom Ursínym: Momentky (1990), Do tla (1991), Ten istý tanec (1992), Príbeh (1994) s autobiografickými motívmi.
Tvorbu Ivana Štrpku ohodnotili Cenou Ivana Krasku za debut (1969), Cenou asociácie spisovateľských organizácií Slovenska (1995), Cenou Dominika Tatarku (1997), Cenou Tatra banky za umenie (2003) a Cenou Jána Ondruša (2004).

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektov Christiania 2017 a Spievajúci básnici 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

Open Mic #9

26. 10. 2017 /štvrtok/ o 19:30

Príležitosť stretnúť sa pri prezentácii tvorby začínajúcich alebo menej známych autorov či prezentovať pred publikom vlastnú tvorbu, taký je Open Mic, ktorý dramaturgicky zastrešuje legendárny pesničkár Edo Klena.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: predaj na mieste v deň konania akcie, 2€.

Diego

27. 10. 2017 /piatok/ o 20:30

Keď v roku 2009 získala nahrávka Peripheries ocenenie Radio_Head Awards pre najlepší album roka, nikto asi nečakal, že na jeho nasledovníka bude treba čakať osem rokov. Čakanie sa však končí, jedna z najlepších slovenských indies kapiel Diego vydáva album Et In Arcadia Diego a s čerstvou novinkou hneď vyrazí na koncertné turné, ktoré odštartuje práve koncertom u nás v Christianii.
„Kvôli koncertom a cestovaniu hrám v kapele. Už sa neviem dočkať. Vážne. Víkend s výjazdom je neskutočne vzrušujúci. Sám som zvedavý, ako to dáme,“ teší sa na turné bubeník Diego C. a basák Diego S. dodáva: „Dobre si zahráme a požúrujeme. Dobre bude, tešíme sa na vás!“

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.
Vstup: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/59d875bce9a0db0f2c8bf...
na mieste: 6€.


Dobrý bazár - Burzoblšák

28. 10. 2017 /sobota/ o 14:00

Milí priatelia,
Dobrý Bazár vás po letnej odmlke pozýva na svoju špeciálnu jesennú edíciu nakupovania a predaja pod názvom: BURZO BLŠÁK.ň

Pozývame všetkých, ktorí chcú po lete vypratať skrine, šuplíky, police, pôjdy a pivnice a podeliť sa o to, čo už nepotrebujú s ostatnými, aby k nám na Brzo Blšák prišli predávať, vymieňať, darovať. A vy, ktorí sa radi hrabkáte a necháte sa radi prekvapiť, prípadne vám doma niečo chýba, alebo chcete uloviť dobrú vec za málo peňazí – príďte na Burzo Blšák nakupovať.
K tomu všetkému na vás bude opäť čakať výborné vegetariánske jedlo a dobrá káva.

Ak chceš predávať, vymieňať, darovať:
- Zarezervuj si u nás stôl. Môžeš cez správu alebo cez email: denisa.krizanska@gmail.com.
- Dones veci, ktoré budú čisté, nezávadné a v takom stave, že by ich nevadilo ďalej používať ani tebe.
- Je na tebe, či sa rozhodneš svoje veci vymieňať, predávať alebo ich prídeš podarovať.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.


Večerná škola grafického dizajnu #3: Štúdio 436

30. 10. 2017 /pondelok/ o 19:00

Štyritrišesť je športové družstvo s presahom do grafického dizajnu, architektúry, úžitkového dizajnu, neúžitkového dizajnu, bohémstva, výtvarného umenia, smoliarstva, performance, klaunstva, gádžovstva a frívolnej zábavy. Toto zemplínske duo sa v rámci prezentácie pokúsi neznalým ozrejmiť čo to znamená 436-pes, 436-zapojenie-sa-do-súťaže a zároveň odprezentovať aj čo to zo svojej tvorby. Keď zvýši čas.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

Psí vojáci – vernisáž fotografií a film Takovej barevnej vocas letící komety /festival Spievajúci básnici 2017/

2. 11. 2017 /štvrtok/ o 19:00

Večer venovaný českému skladateľovi, textárovi, klaviristovi, spevákovi a lídrovi skupiny Psí vojáci - Filipovi Topolovi.

V júni 2013 sa uzavrela dráha hudobné skupiny Psí vojaci. Filip Topol zomrel. Pohreb a následný koncert Zbohom a reťaz navštívili tisíce ľudí. Hudobné publikum, rovnako ako generačný súputníci Psích vojakov, umelci, ľudia okolo skupiny, ale aj hudobní fanúšikovia si uvedomili, že to nie je len koniec Psích vojakov, ale že sa ukončila celá jedna hudobná kapitola. Jadro výstavy nazvanej Spomienka na Filipa Topola tvoria čiernobiele fotografie od Karla Šustera. Tie mapujú skupinu Psí vojáci počas celej jej histórie. Dominujú koncertné fotografie, ale aj oficiálne fotografie kapely a rôzne momentky.

Celovečerný dokumentárny film Takovej barevnej vocas letící komety rozpráva o Filipovi Topolovi, kladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojaci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Snímka odkrýva, ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale aj jeho závažná choroba. Celým filmom prestupujú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov, a jeho poviedky, doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súputníkov a priateľov. V neposlednom rade obsahuje záznamy rozhovorov s hlavným protagonistom v unikátnych archívoch, z ktorých mnohé ešte neboli publikované.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Spievajúci básnici 2017.

Vstup: 2€, na mieste.

Korai Öröm /hu/

3. 11. 2017 /piatok/ o 20:30

Legendárna maďarská kapela prichádza po dlhšej odmlke aj na Slovensko!
Tvorbu kapely, ktorá je na hudobnej scéne už úctyhodných 27 rokov je ťažké jednoznačne zaradiť do konkrétneho hudobného rámca. Snáď najlepšie ju však vystihujú škatuľky ako ambient, mestská ľudová hudba či psychedelic ethno. Oni sami o sebe hovoria, že hrajú progresívne tribal - trance - ethno. Táto kombinácia v tvorbe je následkom rôznorodosti samotných členov, z ktorých každý inklinuje k inému hudobnému žánru.
Korene kapely siahajú ešte o dva roky pred rok 1990, kedy sa v skúšobni prvýkrát stretli jej zakladatelia. V roku 1993 uskutočnili chalani svoje prvé medzinárodné turné v Berlíne, ktorým si vyslúžili pomenovanie maďarskí punks (punk aus Ungarn). Ich koncerty sú doteraz parádnym hudobným, ale aj obrazovým divadlom.

Americký hudobný časopis Wayside Music opísal ich prácu nasledovne: "Nepochybne, oni vytvorili svoj vlastný štýl, je to pravdepodobne najlepšia psychedelic skupina v Európe. Meditačné tradície ďalekého východu, čarovne premiešané s anglosaským psychedelickým rockom, arabskými, africkými a austrálskymi folklórnymi motívny a kybernetickou kultúrou. Je to hudba farebná, koherentná, upresnená do posledného detailu. Hudba na svetovej úrovni.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/59e4ef73e9a0db1284855...,

na mieste: 6€.

Nedeľná škola fotografie #5

5. 11. 2017 /nedeľa/ o 16:00

Piate kolo fotografického workshopu pre deti pod vedením fotografa a pedagóga Tomáša Telepáka. Dajte im šancu prebudiť v sebe ďalšieho Jamesa Nachtweya či Annie Leibovitz.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.


Noc najväčších filmových chýb a omylov s Petrom Konečným

8. 11. 2017 /streda/ o 19:30

Aj vy sa občas potešíte, keď si vo filmoch všimnete nejakú tú chybičku, ktorú si iní nevšimnú? Napríklad keď má herec zrazu oblečené niečo odlišné ako pred pár sekundami, alebo keď sú vo filme odohrávajúcom sa v 15. storočí elektrické stĺpy, či keď sa pred kamerou zabudne zvukár s padajúcim mikrofónom? Ak ste pozorný divák, radi vás privítame na filmovej prednáške so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným.

Večer sa pozrieme na skriptové, faktické, technické i iné vtipné chyby známych filmov, rovnako ako aj na predstavu zahraničných tvorcov o tom, ako vyzerá Slovensko a čo všetko hrozné sa u nás odohráva. Pozrite sa na kinematografiu úplne inak.

Vstup: 3€, predaj na mieste.

Lukáš Adamec Tour 2017

11. 11. 2017 /sobota/ o 20:30


Lukáš Adamec Vám so svojou kapelou predstaví prvý sólový album, ktorý na pódiu odznie úplne celý. Koncert bude samozrejme doplnený o osvedčené hity obľúbených interpretov a o piesne, ktoré v jeho podaní zazneli v rôznych televíznych reláciách. Tešíme sa na Christianiu!

Zostava: Lukáš Adamec - spev Tomi Okres - gitara/basa, vokály Jozef Dvořák - bicie, perkusie, vokály Viktor Špak - gitara/basa, vokály Matej "Lazy" Lazár - klávesy

Predpredaj: 7€, https://tootoot.fm/en/events/59c245203521d212307bb....

Nedeľná škola maľby #5

12. 11. 2017 /nedeľa/ o 16:00

Predposledné kolo výtvarného workshopu pre deti vo veku od 5 - 8 rokov pod vedením výtvarníčky a pedagogičky Táni Bachurovej. Dajte svojim deťom šancu objaviť v sebe vášeň pre farby a tiene.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.


Tehla #4: Krásne Sady

20. 11. 2017 /pondelok/ o 19:00

Krásne Sady je jedinečný stavebný projekt. Svojou filozofiou a zároveň rozsahom je zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku a v jeho širokom okolí. Filozofiou projektu je spojiť v bývaní tri aspekty – túžbu každého človeka po skutočnom domove, život v harmónii s prírodou a potrebu ľudí po zdravých a kvalitných potravinách. V neposlednom rade je tu aj jeden praktický dôvod – nízke náklady na bývanie.

Podstatným prvkom pri tomto projekte je veľkosť pozemku. Aby bolo možné skĺbiť všetky aspekty, každý pozemok má rozlohu minimálne 1 hektár. Takáto dostatočne veľká plocha jeho majiteľovi umožní, aby jeho nový životný priestor spĺňal viacero funkcií. Aby okrem domu mal miesto aj na vytvorenie zeleninovej a bylinkovej záhrady, ovocného sadu, jazierka a malého lesíka. Jednoducho – aby si na hektári svojho pozemku vytvoril ten skutočný domov pre seba a svoju rodinu. Domov, kde budú šťastné jeho deti, vnuci…, domov, ktorý sa nedá kúpiť ani predať.

Držíme sa presvedčenia, že cesta k peknému a spokojnému bývaniu musí ísť ruka v ruke s rešpektom k prírode. Preto podmienkou pri stavbách v Krásnych Sadoch bude použitie iba prírodných materiálov a pri prevádzke domov úsporných ekologických technológií.

Znakmi tohto projektu sú dostupnosť, nezávislosť a pokrokovosť. Krásne Sady je projekt pre všetkých, ktorí myslia dopredu – na budúcnosť svojich detí i na budúcnosť planéty.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.


Whiskyho cestovateľské kino v Prešove: Kolumbia

23. 11. 2017 /štvrtok/ o 19:00

Biele vrcholy andských päťtisícoviek, ale aj hlboké vlhké džungle, krásna koloniálna architektúra, územia ovládané poslednou aktívnou gerilou na hranici s Venezuelou, horúce karibské pobrežie, najvyššie palmy na svete a kolibríky v nádhernom Valle de Cocora, druhý najväčší juhoamerický karneval v Barranquille, sopky národného parku Los Nevados, divoké slumy v Medelline, meste Pabla Escobara, svetoznáme kávové plantáže v Zona cafetera, pozostatky indiánskej kultúry v odľahlých rezerváciách, či desaťmiliónová pulzujúca Bogota... aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.
Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 70 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, či terénnom aute na ktorých prešiel po cestách – necestách viac ako 50 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 14 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Borneo, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Arménsko, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim, Náhorný Karabach a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií...

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/59ecd6e40343f510ac2151c2


Afrika na Pionieri s Marekom Slobodníkom

27. 11. 2017 /pondelok/ o 19:00

Video, slide show a rozprávanie banskobystického cestovateľa Mareka Slobodníka z cesty naprieč Afrikou na Jawách Pionier.
Začalo to nevinným výletom, keď sme po strednej škole vyrazili prvý krát na pionieroch okolo Slovenska. Každým rokom sme chceli vidieť toho viac, no a po deviatich rokoch sa nám podarilo prejsť naprieč celým kontinentom. Poďte si vypočuť rozprávanie o tom, ako sme sa predierali zamrznutou Európou do Afriky, kde nás čakalo 45 stupňové peklo v Sudáne a nekonečné prejazdy púšťami, tlačenie do obrovských hôr v Etiópii či nekonečné pláže Mozambiku...
Piati cestovatelia, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopých motorových dopravných prostriedkov.

Vstupné v predpredaji: 4,00 €, https://tootoot.fm/en/events/59c4196b3521d213f8e38...,

na mieste: 6,00 €.

Večerná škola grafického dizajnu #4: Kristína Šebejová

28. 11. 2017 /utorok/ o 19:00

Kristína Šebejová, čerstvá absolventka Fakulty umení v Košiciach, bude rozprávať o svojom štúdiu grafického dizajnu na Slovensku, v Rakúsku a v Poľsku. Ako to začalo, čo sa pri tom podarilo aj nepodarilo a ako sa dostanete od grafického dizajnu k vydávaniu novín, aj o tom bude reč.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2017.

Vstup: 2€, predaj na mieste.