Program

Jam Session vol. XVII.

21. 2. 2018 // o 20:00

Pravidelné obľúbené stretnutie prešovských muzikantov okolo kapely AKUSTIKA a ich nielen hudobných hostí. Možnosť zajamovať si alebo len tak sa nechať unášať hudbou...

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Whiskyho cestovateľské kino - Gruzínsko

22. 2. 2018 /štvrtok/ o 19:00

Nové premietanie zo siedmich ciest do Gruzínska. 5 tisícovky Veľkého Kaukazu, ťažko dostupné odľahlé horské doliny v ktorých zastal čas, úžasné Tbilisi, rozľahlé stepi pri azerbajdžanskej hranici, mnísi dodnes žijúci v jaskynných kláštoroch, fontána, z ktorej tečie pálenka, pobrežie Čierneho mora, ale aj skvelé jedlo a víno a mimoriadna pohostinnosť..to všetko je Gruzínsko, ktoré Whisky tentokrát precestoval offroad, terénnym autom.

Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 70 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, či terénnom aute na ktorých prešiel po cestách – necestách viac ako 50 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 14 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Severnú Kóreu, Venezuelu, Irán, Laos, Kolumbiu, Kamerun, Indonéziu, Gruzínsko, Vietnam, Borneo, Peru, Austráliu, Čínu, Srí Lanku, Arménsko, Bolíviu, Kosovo, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Chile, Maroko, Ladakh, Podnestersko, Sikkim, Náhorný Karabach a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií...

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/5a4c91434af7780f10597...,

na mieste: 6€.


Ragnar Ólafsson /is/, support: Deni

23. 2. 2018 /piatok/ o 20:30

Islanďan Ragnar Ólafsson je všestranný hudobník, multiinštrumentalista a kompozér. S rôznymi kapelami vydal už desiatky albumov, blízkych je mu mnoho štýlov, pohybuje sa od jazzu či opernej hudby až po folk, rock či metal. Je jedným zo zakladajúcich členov viacerých islandských kapiel, z ktorých najznámejšou je asi aj komerčne úspešná kapela Árstíðir, s ktorou vydal Ragnar už 4 štúdiové albumy a v rámci tour koncertoval vo viac ako 30 krajinách. Ďalšími jeho domovskými kapelami sú Ask the Slave, In Siren, Lightspeed Legend, v ktorej je hlavným vokalistom či Sign, kde sedí za klávesami.
Za predchádzajúce obdobie má Ragnar na konte viacero soundtrackov pre sériu digitálnych kníh pre deti, ale aj hudbu do krátkych filmov či reklám.
V roku 2016 založil sólový projekt pod svojím vlastným menom a o rok neskôr vydal aj svoj prvý sólový album Urges. Ten je mixom folku, country a pesničkárstva a aktuálne sa s ním v rámci európskeho tou predstaví aj v Christianii.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 3€, predaj na mieste

Literárny salón #1: Eva Luka

28. 2. 2018 /streda/ o 19:00

Eva Luka (1965), patrí k najvýraznejším poetkám po roku 1989. Jej poézia prináša motív ženskosti v nečakanej a neobvyklej projekcii a vytvára obraz ženy neukotvenej v tzv. civilizovanom svete. Zvláštny a bizarný jazyk poetky ponúka čitateľovi okrem iného aj možnosť zúčastniť sa na zostupe ženskej psyché do sféry osobnej i neosobnej mytológie. Evou Luka poodhalí tajomstvá ženy mačky a ženy mločice v básňach, ale aj skúsenosti z pobytov v Japonsku a Španielsku.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 2€, predaj na mieste

Kalle /cz/

3. 3. 2018 /sobota/ o 20:30

Táborská kapela Kalle, to sú Veronika Buriánková a David Zeman. V roku 2013 začali spolu tvoriť Kalle ako domáci projekt, predtým však spolupracovali aj na projektoch Nod Nod či Veena. Ich debutový album Live from the Rooms bol najprv nahraný na magnetofónový pás pomocou štvorstopového magnetofónu a silne zarezonoval na českej hudobnej scéne. Až tak, že si v roku 2014 odniesol cenu Anděla v žánrovej kategórii alternatívna hudba.
V novembri 2017 prišla dvojica s novinkou, albumom Saffron Hills. Ten nahrali na osemstopový magnetofón a obsahuje 9 skladieb, z ktorých pre väčšinu sú základom efekty elektrickej gitary, analógový bubon, casiotonové klávesy a akustická gitara. Pracovali na ňom s vlastnými overenými postupmi a výrazovými prostriedkami, ktoré podčiarkujú špecifickosť a osobitú atmosféru tvorby Kalle. Saffron Hills však prináša aj detailnejšie a prepracovanejšie poňatie. Gradácia vrstvených gitár dáva Kalle silnú post-rockovú intenzitu, zatiaľ čo slowcoreová repetícia drží hudbu pri zemi a vytvára dostatok priestoru pre spev. A práve ten necháva do piesní Kalle preplávať často až popovú hitovosť. Sila je však predovšetkým v celku.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 4€, predpredaj na bare od 15. 2. 2018.

Postman /ua/

9. 3. 2018 /piatok/ o 20:30

„Postman“ je sólový akustický projekt speváka skupiny 5 Vymir Kostantina Pocztara. Na konte má 3 EP, jeden album a viac ako 80 koncertov na Ukrajine, Slovensku, v Poľsku, v Českej republike, Litve, Lotyšsku a Moldavsku. Umelec tvorí v angličtine a ukrajinčine. V jeho tvorbe je cítiť silné vplyvy hudby šesťdesiatych rokov, hlavne Boba Dylana, Donovana, Nicka Drakea, CSNY a Gena Clarka. 1. septembra 2017 vydal Postman svoje tretie EP s názvom "Being High" a obsahuje 4 psychedelicfolkové piesne v angličtine. Všetky skladby boli zaznamenané prenosom hudby cez magnetickú pásku, čo im dáva určitý analógový charakter a zvuk. Toto EP sa objavilo na zozname najlepších ukrajinských albumov roka podľa tamojších mienkotvorných hudobných časopisov Comma a LiRoom. V roku 2016 vyhlásila medzinárodná hudobná platforma Beehype Postmanove druhé EP „Context“ za jeden t z TOP 10 albumov vydaných na Ukrajine v roku 2016.
A kto je Postman? Piesne tohto vnímavého hudobníka a textára sú citlivé, hrejivé, pohltia vás tak, až máte pocit, že vás plnosť ich zvukov prikryla ako deka, lietajúci koberec, ktorý vás presunul na iné, lepšie miesto. Jeho hudba, hoci väčšinou ľahká a príjemná na počúvanie, sa však obvykle dotýka dôležitých tém v textovej rovine. Postman je vnímavým pozorovateľom každodenného života. Zaujímajú ho najmä medziľudské vzťahy, ich pozorovanie šikovne pretavuje do textov svojich piesní.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 3€, predaj na mieste.


Repetitor /srb/ & Ghost of you /cz/

10. 3. 2018 /sobota/ o 20:30

REPETITOR
Najlepšia gitarová kapela Európy? Áno, aj také slová si zaslúžila srbská gitarovka Repetitor! Zažiť live ste ich mohli napríklad na Pohode v roku 2015, po 3 rokoch sa vracajú v rámci európskeho turné a zahrajú aj u nás v Christianii! Energická zmes od ťažkého rock'n'rollu až po post-punk so všetkým, čo je medzi tým. Autentický prejav v zdanlivo jednoduchej forme s bicími a basou v ženskom podaní a gitarou vás dostane!

GHOST OF YOU
Ghost of You je mladý objav českej nezávislej hudobnej scény, ktorý má za sebou viac ako 200 koncertov a veľmi úspešné vystúpenie na Szigete v roku 2015. Ich strhujúca energická show bola súčasťou festivalov Pohoda, Grape, Donauinselfest (AT) Colours of Ostrava (CZ), Rock for People (CZ), Metronome festival (CZ) či najväčších showcaseových festivalov ako Eurosonic Noorderslag či Waves Vienna.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/5a8690e42cec4803d0af5...

na mieste: 6€.


Kino Pocity: Noc najsilnejších hororových filmov

15. 3. 2018 // o 19:00

Spoznajte skutočný strach, keď vám filmy nedajú spať… Tajomné zvuky sa začnú ozývať zo všetkých strán. Nikto sa nebude cítiť v bezpečí. Tento večer bude patriť tomu najsilnejšiemu zo žánru filmového hororu. Príďte sa „pobáť“ so šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným. A možno objavíte svoje nočné mory….

Vstup: 4€, https://tootoot.fm/sk/events/5a814c032cec480a401d8...

Lavagance

16. 3. 2018 /piatok/ o 20:30

Lavagance je slovenská indie popová skupina z Bratislavy, ktorá funguje na hudobnej scéne od roku 2005. V ich hudbe sa často miešajú prvky popu, indie rocku a elektroniky. V roku 2006 vydali prvé EP Back to Attraction obsahujúce 6 skladieb. Videoklip k skladbe Miles v réžii Braňa Špačeka bol v rotácii na MTV Europe. V roku 2006 získava skupina ocenenie Aurel Award za najlepší alternatívny album, najlepší videoklip k skladbe Miles a ocenenie za najlepšiu novú skupinu.

V roku 2007 vydáva skupina svoj druhý študiový album Orthodox Experience, ktorý je vyhlásený poslucháčmi rádia FM za najlepší slovenský album. V roku 2008 skupina oznamuje kooperáciu s britským skladateľom, hudobníkom a producentom Eddiem Stevensom známym hlavne z projektov Freakpower- neskôr známy ako Fatboy Slim, Moloko, či Zero7. Prvým výsledkom ich spolupráce bola skladba Blood v roku 2009, po ktorej nasledoval aj celý štúdiový album I Like This Temper. Ďalším albumom vydaným v roku 2009 je štúdiová nahrávka Divine Darkness, tento krát pod produkciou samotnej skupiny. Posledným albumom skupiny Lavagance je album Halfway to the grave z roku 2015, obsahujúci úspešné single Gabriel, Princess of the Light, či Make me Smile.Medzi najväčšie úspechy skupiny patrí hosťovanie na koncertných turné kapiel ako Duran Duran (Astronaut tour 2006), Depeche Mode (Tour of the Universe 2009), Mando Diao (Give me Fire tour 2009), Duran Duran (All you need is now tour 2012), Depeche mode (Delta Machine tour 2013).

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 5€, https://tootoot.fm/en/events/5a83b8d32cec481070749...

na mieste:7€.


Daniel Spaleniak /pl/

17. 3. 2018 /sobota/ o 20:30

25-ročný hudobník Daniel Spaleniak žije a tvorí v Lodži. Jeho éterické, bluesovo-folkové piesne vzbudili záujem na americkom trhu, a práve preto môžete jeho pieseň „Back Home“ počuť aj v kriminálke „Elementary“ a „Why“ v známej produkcii The Path“.
Daniel najviac zo všetkého miluje hru na gitaru a práve na tom postavil aj celú svoju tvorbu. Jeho debutový album „Dreamers“ je jedným z tých najzaujímavejších albumov svojho žánru za posledných pár rokov, druhý album „Back Home“ uzrel svetlo sveta v roku 2016 a aktuálne Daniel pracuje na tom ďalšom. Svoju hudbu predstavil na viacerých veľkých festivaloch, zahral napríklad na slávnom poľskom gigante – na Opener festivale. V auguste 2016 hosťoval aj v legendárnej rozhlasovej stanici KEXP zo Seattlu.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 2€, predaj na mieste


Tehla #1: Ako si postaviť dom za 14 500 eur alebo Ako stavať dom inak - prírodne, lacno a s dušou

24. 3. 2018 /sobota/ o

Celodenný intenzívny seminár Ondreja Netíka

Rozšírená prednáška o viac podrobností z permakultúry, hľadania pozemkov a navrhovania domov podľa prírodných princípov, prípadne o slamákoch.

Stavba domu je cesta, skúška dospelosti. Môžete si nechať dom postaviť alebo ňou prejsť, užiť si ju a na konci ostať zmeneným.

Mnohí vo svojom vnútri cítime, že stavebníctvo stratilo dušu domova a stalo sa len biznisom. Aj ja som to cítil. Som burič a odmietam cesty konzumu. Som permakulturista, čo sa učí od prírody. Som hľadač zmyslov bez ilúzií a klamov. Som muž, ktorý sa raduje zo schopnosti tvoriť. 10 rokov som poznával prírodné materiály a učil sa, ako z nich stavať. A potom som sa rozhodol postaviť svoj dom svojpomocne za 360 000 českých korún - príďte a ja vám ukážem, ako!

Program:

Úvod do Permakultúry - predstavím základné myšlienkové modely trvalej udržateľnosti, z ktorých vychádzajú moje myšlienky. Zmena myslenia je základom k zmene života a hodnôt. Pochopenie slepej cesty konzumu a súčasnej politiky. Tento základ je potrebný pre pochopenie všetkých ostatných prednášok.

Cesta z mesta - oboznámim vás s tým, prečo nie sú mesto a dedina rovnaké a prečo snaha minulého i súčasného režimu stroskotáva a stroskotá. Prečo to niektorí nezvládnu a vrátia sa do mesta. A ako to ide. Ale hlavne budeme hľadať pochopenie, čo skutočne hľadáte a kde je vaše miesto.

Kam zablúdil životný štandard - Ako ľudská civilizácia vytvorila súčasný životný štandard a v čom je neudržateľný a zavádzajúci. Ako nás ničí a zaťažuje a prečo je to tak.

Ako by navrhovala dom matka príroda - optimalizované permakultúrne nástroje pre návrh domu tak, aby bol čo najoptimálnejší a pritom zaistil všetko, čo od neho potrebujeme.

Jak stavať dom lacno a s dušou - kde ležia náklady na stavbu a ako sa dajú znížiť. Čo sa dá ovplyvniť a kde sa dá ušetriť. Všetko z praktického hľadiska.

Ako som staval dom za 360.000,-Kč (14 500€) - Reportáž a podrobné rozoberanie možností a postupov pri jednom slamáku.

A ako bonus - Slamák, praktický návod, ako na to - Postup ako postaviť slámak z pohľadu konštrukcií i remeselníka, ktorý ich postavil viac ako desať.

Vedie: Ondřej Grob Netík

V priebehu seminára a prezentácie budú len krátke prestávky.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Vstup: 39€, predpredaj na bare od 15. 2. 2018.


Živé kvety

18. 5. 2018 /piatok/ o 20:30

Živé kvety založili niekedy začiatkom roku 1994 herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na dokonalý tvorivý tandem. Fungovanie kapely bolo v minulosti úzko spojené s bratislavským divadlom Stoka, kde kapela tiež doprevádzala niektoré z divadelných hier, nahrala svoj album Sloboda a zahrala niekoľko desiatok naozaj slávnych a nezabudnuteľných koncertov.

Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v rámci projektu Christiania 2018.

Predpredaj: 4€, https://tootoot.fm/en/events/5a7ffa002cec480ec043e...

na mieste: 6€.